Chcete na tomto místě svoji reklamu ?

Mistrovství Evropy 2002

Jiří Koubík, ředitel správy LAA ČR

Ve dnech 14.7 až 21.7. se konalo Mistrovství Evropy ultralehkých letadel v maďarské Nagykanizse, poblíž hranic se Slovinskem. Mistrovství se zúčastnilo 11 evropských států, soutěžilo se ve čtyřech kategoriích a český tým měl zastoupení ve všech kategoriích: AL1 jednomístná aerodynamicky řízená letadla - Jan Lukeš a Petr Bezděk , AL2 dvoumístná aerodynamicky řízená letadla Pavel a Petr Kapusníci, WL1 jednomístná letadla řízená změnou těžištěm ("motorová rogala") - Pavel Černý, Zbyněk Adam, Lukáš Hynek a Jan Hanuš, WL2 dvoumístná motorová rogala - Petr Chvojka a Petr Gronát, Jiří Zítka a Aleš Bradáč, Ota a Jiří Hynkovi, Jan a Pavel Šinoglovi. Team leaderem byl Petr Bezděk, jeho asistentem Aleš Tockstein.

Během soutěže bylo odlétáno celkem 8 disciplín sestávajících se z navigace, přesného přistání a ekonomiky (úlohy na spotřebu paliva). Celý českým tým podával soustavně dobrý výkon bez výrazných ztrát v jednotlivých disciplínách a zvítězil v hodnocení družstev, za námi skončili úřadující mistři světa Britové a silný maďarský tým s výhodou domácího prostředí.

Nejlépe zalétal Jan Lukeš, který si bezchybným výkonem a zejména fantastickou termikou zajistil první místo v kategorii AL1.

Smůlu měl jeho kolega Petr Bezděk, kterého propálený píst s následným přistáním do pole připravil o možnost bojovat o medaili a skončil pátý. Oba létali na zapůjčených letadlech LK-2M Sluka, které si půjčili několik dní před soutěží.

V aerodynamických dvousedadlovkách se na 3. místě umístili bratři Pavel a Petr Kapusníci. Létali bez výrazných chyb a dostali ze svého letadla Coyote s motorem Verner maximum. Vítězi této kategorie se stali Ukrajinci Jurij Jakovlev a Igor Puchac.

"Bramborovou", tedy 4. místo v kategorii WL1 si vylétal Pavel Černý, o pouhých 29 bodů z 6000 na třetího a 38 bodů na druhého úřadujícího mistra světa Maďara Endre Turocziho. Vítězem kategorie se stal jeho kolega Gabor Rabnecz. Pěkný výkon podal rovněž Zbyněk Adam, který se umístil na 8. místě.

V kategorii WL2 se vedlo nejlépe posádce Petr Chvojka, Petr Gronát, kteří skončili na 8. místě. Mistry Evropy se stali mistři světa z minulého roku Samir Elari a Cathy Amaric z Francie.