Chcete na tomto místě svoji reklamu ?

... návrat do rubriky.

Majstrovstvá Slovenska 2005

Jožinko Sajan

V dňoch 18. - 21.8.2005 sa konal na letisku Partizánske zlet motorových závesných klzákov (MZK), spojený so súťažou o Majstra Slovenska pre rok 2005. Tento rok bolo, po prvý raz, vybraté letisko v Partizánskom.

Štvrtok 18.8.2005 bol určený na prílety a príchody účastníkov, zaregistrovanie súťažiacich, ubytovanie v priestoroch letiska, či v susediacich kúpeľoch. Mnohí si postavili stany a nocovali pod krídlami svojich strojov. Prvý briefing bol naplánovaný o 21,00hod, kde boli piloti oboznámení s letiskom Partizánske, bol im predstavený organizačný výbor, ako i rozhodcovia.

V piatok 19.8.2005 ráno sa konalo oficiálne zahájenie súťaže. Po príhovoroch Predsedu zväzu MZK pri LAA SR pána Mariána Turana a riaditeľa súťaže Ing. Rudolfa Žilku, nastalo vyhlásenie programu Majstrovstiev SR, súťažných disciplín a pristúpilo sa k losovaniu štartovacieho poradia. Po tomto následovala technická kontrola MZK a kontrola predpísanej dokumentácie. Túto vykonávali Hlavný technik LAA SR Ing. Milan Grega, spolu s technikmi Ing. Vladimírom Hušekom a Walterom Töpferom. Do súťaže bolo pripustených 20 pilotov.

Prvá súťažná disciplína spočívala v presnosti pristátia do vymedzeného priestoru. Pristávacie boxy boli dlhé po 5 metrov a najviac bodovaný bol prvý box, ktorý bol ohodnotený 1000 bodmi. Posledný, šiesty box, bol ohodnotený 750 bodmi. Pristátie pred alebo za tieto boxy bolo hodnotené nulou.

Druhou súťažnou disciplínou bol navigačný let. Navigačná disciplína bola zameraná na presnosť plánovania si trate letu z časového hľadiska. Úlohou súťažiacich bolo vyrátať si letové časy k jednotlivým orientačným bodom, ako i celkový čas, za ktorý uvedenú trať preletí. Každá sekunda plus alebo mínus k tomuto vyrátanému času, bola trestaná jedným trestným bodom. Hodnotený bol aj samotný oblet jednotlivých otočných bodov, kde stáli rozhodcovia, ktorí merali časy a hodnotili, či bol otočný bod správne obletený.

V sobotu 20.8.2005 ráno sa prvá súťažná disciplína začala presnosťou pristátia do vymedzeného priestoru. Silnejúci vietor trošku poprehadzoval poradia, pretože väčšina súťažiacich v prvom kole k boxom nedoletela a sadala pár metrov, až centimetrov pred boxy. Organizátori v tento deň vypísali vcelku štyri kolá v presnosti pristátia a rozhodovali skúsenosti pilotov a zvolená stratégia.

Poobede bola vypísaná disciplína zameraná zase na presnosť letu z časového hľadiska. Bol to let medzi pilónmi, ktorý spočíval v tom, že pilot si tréningovo preletel "osmičku" medzi pilónmi na trati, stopol si čas, ktorý nahlásil rozhodcom a potom následoval ostrý let, kedy sa do tohoto času musel trafiť. Zase každá sekunda plus, či mínus znamenala jeden trestný bod.

Večer sa konala tradičná hangárpárty, kde sa rozprúdila perfektná zábava. Nádherne nás pozabával Walter Töpfer, ktorý na harmonike zahral pesničky na želanie a predstavil prekrásnu Hymnu Majstrovstiev SR, ktorú k tejto príležitosti zložil. Tí vytrvalejší odchádzali spať okolo piatej hodiny ráno...