Chcete na tomto místě svoji reklamu ?



    Podle této normy tedy je možné, aby obsluha mikrovlnného zařízení pracujícího na frekvenci 2450 MHz byla trvale vystavena úrovni dopadajícího výkonu cca 4 mW/cm2. Na velmi podobnou normu teď přechází i ČR v souvislosti s přípravou našeho vstupu do EU, viz předchozí obrázek. V tomto obrázku je vyznačena závislost námi sledovaných veličin, a to tak, že se rozlišuje případ odborných pracovišť (workplace) a případ pro pro veřejné prostory (public areas).

    Pro srovnání uveďme donedávna platné hygienické předpisy pro ČR, které byly mnohem přísnější (proto bych doporučil, abychom k nim alespoň orientačně přihlédli i v našich aktivitách).

    Řídit bychom se ale měli již novou normou, která by byla aplikována také v případě realizace mikrovlnné sušičky pro některou ze zemí EU.


2) Výnos hlavního hygienika ČR
    Výnos hlavního hygienika ČR z r. 1990 definuje dávku účinku elektromagnetického pole na živé organismy resp. biologickou tkáň jako součin hustoty výkonu elektromagnetického pole s dobou, po kterou působí na živý organismus resp. biologickou tkáň. Radiofrekvenční a mikrovlnné kmitočtové spektrum je pak rozděleno do tří kmitočtových pásem, ve kterých jsou definovány maximální přípustné hodnoty zmíněného součinu



    První z tabulek uvádí únosné hodnoty ozáření elektromagnetickým polem pro obyvatelstvo, které není pravidelně lékařsky kontrolováno.

 Únosné hodnoty ozáření elektromagnetickým polem pro obyvatelstvo


    Následující tabulka pak připouští poněkud vyšší dávku ozáření elektromagnetickým polem pro skupinu pracovníků obsluhujících mikrovlnná zařízení, kteří jsou pravidelně lékařsky kontrolováni. V jejich případě je přípustná denní resp. směnová dávka mikrovlnného ozáření dána následující tabulkou.

 Přípustná denní resp. směnová dávka mikrovlnného ozáření pro pracovníky obsluhující mikrovlnná zařízení

    Nově se ve výnosu hlavního hygienika ČR zavádí nepřekročitelné limity pro obyvatelstvo pro okamžité hodnoty veličin Emax a pmax a uvádí je další tabulka.

 Nepřekročitelné limity pro okamžité hodnoty veličin Emax  a pmax pro obyvatelstvo

    a také pro lékařsky kontrolovanou skupinu lidí pracujících na vysokofrekvenčních výkonových zařízeních, viz poslední tabulka.

 Nepřekročitelné limity pro okamžité hodnoty Emax  a pmax pro obsluhy mikrovlnných zařízení

    Z těchto tabulek plyne, že pro garanci splnění hygienických norem a předpisů musíme obecně monitorovat jak okamžité hodnoty veličin intezity elektromagnetického pole, tak i integrovat jejich hodnoty v průběhu celé směny. Tím se budeme zabývat ve dvou následujících kapitolách, ve kterých se zaměříme na technický popis problematiky (ukážeme vazbu mezi jednotlivými veličinami elektromagnetického pole) a též na možnosti měření a vyhodnocení získaných dat.

    Odvoďme pro nás odpovídající konkrétní údaje, a to jak pro starou tak i pro novou evropskou normu:

A. Stará norma ČR

  1. V prostoru, kde se bude pohybovat obsluha mikrovlnné sušárny by intezita elektrického pole neměla překročit hodnotu 31,6 V/m (tomu odpovídá hodnota hustoty výkonu na úrovni cca 0,265 mW/cm2).

  2. V prostoru, kde se bude pohybovat obsluha mikrovlnné sušárny by součin hodnoty hustoty výkonu s časem neměl překročit hodnotu p.t < 0,8, tj. pro osmi hodinovou pracovní dobu by p < 0,1 mW/cm2. Což je hodnota o více jak jeden řád přísnější, než žádá norma ANSI a než bude žádat norma ČR (také je kvůli tomu v odborné i laické veřejnosti mnoho diskusí).

B. Nová norma ČR
    V prostoru, kde se bude pohybovat obsluha mikrovlnné sušárny by p < 5 mW/cm2, resp. p < 1 mW/cm2 v prostorách přístupných veřejnosti. Tomu odpovídá intenzita elektrického pole max. 137 V/m pro odborná pracoviště, resp. 61,4 V/m pro prostory přístupné veřejnosti.


 Návrat na domovskou stránku