Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
Mistrovství České republiky v PPG - Moravská brána 2000

Filip Konečný

    Ve dnech 23. až 25. června proběhly v Hranicích na Moravě (letišť LKHN) závody druhého kola Mistrovství České republiky v motorovém paraglidingu. I přes počáteční nepřízeň počasí se podařilo odletět celkem čtyři disciplíny (dvě technické a dvě navigační) z plánovaných šesti. Celé soutěže se zúčastnilo pouze osm pilotů, pravděpodobně v důsledku hlášeného nepříznivého počasí.

    V pátek v 5:00 hodin byl naplánován navigační let v délce 73km. Na trati se nachází šest otočných bodů pro focení a čtyři tajné znaky. Všichni piloti se vrátili na letiště po vyfocení třetího otočného bodu z důvodu zhoršení meteorologických podmínek. Jediný zahraniční účastník (ze Slovenska) pro neodstranitelnou poruchu na zapalování závod ukončil.

    V sobotu bylo hned ráno možné odletět navigační disciplínu. Piloti tankují omezené množství paliva (6 litrů) a startují k jednomu otočnému bodu k hvězdárně ve Valašském Meziříčí, kde mají za úkol spočítat počet kopulí hvězdárny. Poté se vracejí na letiště, provedou průlet cílovou páskou a mají za úkol vydržet ve vzduchu co nejdéle na zbytek paliva.

    Pak se provádí přesnost přistání bez motoru. S touto velice náročnou disciplínou si nejlépe poradil pilot Pavel Štěpán z Plzně. Odpoledne piloty čekala jedna rychlostní disciplína (oblet otočného bodu - lomu v Olšovci a návrat na letiště) a dvě technické disciplíny (speed max. - min. a slalom). Rychlostní úkol nejlépe zvládl pilot Zdeněk Andrlík, kdy na trati dlouhé 13,5km dosáhl průměrné rychlosti 49.5km/h. Za tuto úlohu si připsal 1000 bodů.

    Nedělnímu programu opět nepřálo počasí a proto pořadatelé určili pořadí závodníků na základě odletěných disciplín z předešlých dní.

    Pořadí na prvních třech místech:

1. Pavel Štěpán, Bellus III, QUATRO (SOLO 210)
2. Eduard Holánek, Sharon 26, LEONARDO III (SOLO 210)
3. Radim Frank, Sharon 24, motor Trabant

    Na závěr bych chtěl poděkovat všem kolegům organizátorům za velice zodpovědný přístup k přípravě závodu a všem zúčastněným pilotům za perfektní sportovní výkony a těším se na další ročník této soutěže.


Zajímají vás celkové výsledky Mistrovství ČR 2000 ?

 Návrat na domovskou stránku