Chcete na tomto místě svoji reklamu ?



Porovnání GPS Garmin II+ a eTrex Summit

Jakub Bohatka

    Základní rozdíly jsou dva - v ovládání a vlastních možnostech (funkcích).

Ovládání
    GPS II+ je prakticky malý palubní navigátor, otočením displeje o 90° je z něj ruční (outdoor) nebo obráceně. K jeho ovládání stačí jeden prst, pokud je přístroj v držáku nebo přisuchán suchým zipem na palubní desce. V ruce je ovladatelný také jedním prstem (palcem), ostatní prsty ruky tvoří "držák". Mačkané knoflíky jsou pod optickou kontrolou (jsou na téže straně přístroje jako displej). Po jednotlivých obrazovkách je možno se pohybovat nahoru-dolů (obousměrně).

 Úvodní obrazovka přístroje eTrex Summit     eTrex Summit je oudoor přístroj a nikoliv palubní navigátor. Ovládací tlačítka jsou z boku po obou stranách, čili optická kontrola mačkaných tlačítek mizivá (často se "přehmátnu"). K ovládání jsou potřeba minimálně dva prsty (ale je to celkem ergonomické), pouze když je přístroj v pouzdře, tak ty tlačítka se skoro nedají nahmátnout - chybí ta optická kontrola. Pohyb po základních obrazovkách je možný pouze cyklicky a ovládání má trochu divnou logiku (Page na listování, Enter na vnořování/vybírání a Page na vynořování), takže zvláště na stránce "Menu" se často přehmátnu a musím odklikat obrazovky dokola. Citelně mu také chybí tlačítko "GoTo", takže se musí proklikat na "Menu", vybrat "Waypoints", proklikat záložky a body a teprve na stránce s vybraným bodem vybrat "GoTo". U GPS II+ se do seznamu dá dostat jedním klikem, vlastní seznam je asi přehledněji a operativněji vymyšlen u eTrexu (záložky).

 eTrex Summit
Funkce
    eTrexSummit - za největší přínos považuju rozšíření o kompas a výškoměr. Kompas je skvělý při bloudění v divokém terénu, kdy rychlost klesá pod 4km/h a příjem signálu je mizerný až žádný. Kompas běží dál (a žere baterky). Vychytané je automatické přepínání zobrazení aktuálního kursu z údaje dle GPS na údaj dle kompasu. Nastaví se rychlost, při níž se přepíná GPS kurz na kompasový. Aby to při hraniční rychlosti neskákalo, je tam ještě minimální nutná doba pohybu touto rychlostí, aby k přepnutí došlo (také nastavitelná).

Výškoměr
    je dobré zpřesnění, zvlášť pokud se pravidelně kalibruje (buď zadáním výšky nebo tlaku na známém bodě). Výškové údaje (celkový výstup, celkový sestup, průměrný výstup, průměrný sestup, max.výstup, max.sestup, vertikální rychlost, barometrický tlak, 12 hod. tlak, max.výška, min.výška) se zobrazují s aktuálními hodnotami a grafickým zákresem výškového profilu na výškové stránce. Tam se dá nastavit měřítko výšek (200-5000m) a horizontální měřítko může být délkové (200m-25km) nebo časové (2min-2hod). Výškový profil je možno prohlížet (ukazatel se pohybuje po profilu a zobrazuje se čas záznamu bodu a jeho výška). Vlastní barometrické údaje mohou být přepočtené na nulovou hladinu. OZI Explorer je schopen "vytěžit" všechny výškové údaje ze záznamu a zobrazit profil.

Záznam trasy (tracklog)
    Nelze vypnout ani nastavit interval záznamu (jako u GPS II+), ale registruje se každé zapnutí přístroje. Každý ze segmetů trasy je možno pojmenovat a uložit do paměti zvlášt, vyvolat, provést TrackBack (k prvnímu bodu nebo od prvního k poslednímu), zobrazit na mapě (bez možnosti zoomu), zobrazit výškový profil (taky bez detailů).

    Při ukládání do paměti se provádí jakási ztrátová komprese (vektorizací?), takže záznam aktuální trasy o velikosti cca 3000 bodů (plná pamět) se zredukuje takový způsobem, že je pak možno zopakovat tuto proceduru ještě asi 9x-10x ! Toto je jediné výrazné vylepšení vlastního softwaru. Kompas a barometr jsou další střeva navíc (má je ještě eTrex Vista) ale tento způsob ukládání "komprimovaných" tras do paměti snad mají všechny eTrexy a mělo by se to stát základní funkcí pro práci s TrackLog. Dá se tak uložit až 10 denních záznamů bez nutnosti "přesypat" obsah GPS do počítače.

    Sloučeny jsou stránky poziční (poloha, počitadlo, atd.) a navigační (aktuální kurz, kurz na cíl, vzdálenost atd.), přičemž zobrazit je možno zároveň vzdálenost k cíli, aktuální kurs a jeden další údaj. Zvláště zobrazení souřadnic je pak děsně titěrné a špatně čitelné. Aktuální čas je pak na stránce "Menu" - proč? Varianta navigační stránky ("dálnice") je nahražena kompasem s třídílnou střelkou, její střední část informuje o odchýlení z kurzu (vpravo-vlevo) a nad ní je pak údaj o kolik.

    Na mapové stránce je grafické měřítko v podobě úsečky - soustředné kružnice okolo aktuální polohy (jako u GPS II+) jsou podle mě lepší. Co považuju za přímo humpolácké je zobrazení záznamu trasy - z nějakého neznámého důvodu je průběh trasy (TrackLog) vykreslován čárou o šířce min. 2 pixely, při změně směru až 3 pixely, a to bez ohledu na měřítko mapy! Aktualní pozici zobrazuje capkající panáček (zábavné prvních 5 minut) nebo trojúhelník (zbytečně velký). Kde je konec jednoduché eleganci malého křížku u GPS II+ ? Po mapě se není možno pohybovat (prostě chybí na to tlačítka), takže není možno prohlédnou zaznamenanou trasu a už vůbec není možné sejmou bod z mapy (Waypoint Map). Snad to budou umět modely eTrex Venture, Legend nebo Vista.

 Zaznamenání bodu u přístroje eTrex Summit     Při zaznamenávání bodu (Mark Waypoint) zabírá celou obrazovku panďulák zapichující vlajku (!) a funkce průměrování měřeného bodu byla vypuštěna. Když už někam přijdu a je mizerný stav satelitů a já mám na to čas, tak bych tu funci využil. Co je však horší (a možná největší mínus celého eTrexSummitu) - k bodům není možné uložit poznámku!. Paradoxně většina programů nepřečte údaj o výšce u bodu, takže funguje pouze číslo bodu (skvělý údaj o času měření v poznámce je zapomenut). Nevím jestli to znamená, že Garmin změnil datovou strukturu záznamu u WPT. Pokud ano, tak to považuju za krok zpět. (Tento problém řeší programy OZI Explorer a G7toWin.)

GPS II+
    Funkce přístroje nebudu popisovat, ty jsou známy, pouze zdůrazním "přednosti".

  • Výborné je otáčení orientace obrazovky (v autě vodorovně, v ruce svisle).

  • Velice se mi zamlouvá možnost výběru zobrazovaných údajů (na navigační stránce) a čitelnost souřadnic a zobrazení hodin na poziční stránce.

  • Na mapové stránce pak využívám grafického měřítka v podobě soustředných kružnic.

  • Vyhovuje mi implicitně vypsaná poznámka u nově změřeného bodu (datum, čas).

  • Pravidelně využívám průměrování pozice ukládaného bodu.

Shrnutí
    Pokud si u eTrexu odmyslím funkce odvíjející se od kompasu a barometru, tak jediný zaznamenatelný pokrok ve vývoji je možnost ukládání jednotlivých TrackLog. Odstraněna byla většina funkcí podporující využití jako palubního navigačního prostředku (horká tlačítka, signalizace přesné polohy na mapě) a byly sloučeny navigační a poziční obrazovky. Využití tohoto přístroje jinde než venku jako pěší turista (dobrodruh) je silně problematické až nemožné, a to včetně cykloturistiky. GPS II+ je skutečně univerzální !


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku