Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do pořadí.


Pilot: Jaglař Robert, 73301 Karviná, Těreškovové 2974
Kluzák: Moyes CSX5
Datum letu: 8.8.2001
Startovní bod: Podkonické Pleše
1. otočný bod: - -
2. otočný bod: - -
Cílový bod: Polomka
Ulétnutá vzdálenost: 45 km

    Píše se 8.8.2001 a podle místního meteorologa se předpokládá velmi pěkné počasí. Navzdory tomu se počasí vyvíjí poněkud opačně. Od západu se začínají nasouvat ciry a vyhlídky na pěkný let se rozplývají. Přesto se ocitám ve vzduchu i s českou špičkou a s nadějí, že před touto nasouvající se oblačností uletíme. Po chvíli se tato naděje mění v boj o každičký metřík. Vysoká cirovitá oblačnost utlumila termickou aktivitu natolik, že jsem se musel spolehnout na svahové proudění s občasnou, velmi slabou termikou s dostupem jen pár desítek metrů nad svah. Tento boj trval okolo hodiny a půl a věřím tomu, že každý z nás, co jsme byli ve vzduchu, netrpělivě čekal na to, až se tato oblačnost přemístí a uvolní "cestu“ slunečním paprskům.

 Na startovišti Podkonické Pleše

    Konečně to zabralo, a tak mě společně s několika rogalisty a paraglidisty vynáší sice trochu rozbitý 3.5 metru silný stoupáček do 1800m. Neváhám a vydávám se na trať.

    Na trase potkávám Petra Tučka, a tak společně nabíráme výšku. Petr dotáčí základnu a letí více v horách, já sázím na údolí. V této chvíli mířím na Podbrezovou, když po dlouhé odmlce dává vário známku života, a tak se nesměle snad po půlmetříku zvedám ze čtyř stovek až do základny. Nad údolím toho dne dosahovala bezmála 2200m.

 Ubytovna Železáren Podbrezová v Lopeji


    Po příletu nad Brezno jsem ve svízelné situaci. Výšky ubylo, před sebou jen rozsáhlé lesní porosty a s přistáním - no něco by se našlo. Naštěstí to znovu zabralo, a tak opět dotáčím skoro základnu. Ten den to byl ale můj poslední stoupák. Vzhledem k pokročilé denní době se stoupáky hledaly jen stěží. Po chvíli vidím komín Polomky velmi zblízka. Teď stačí jen vybrat vhodnou plochu na přistání a po třech a půl hodině letu sedím. Zadávám polohu do GPS, balím a čekám na svoz.


 Návrat na domovskou stránku