Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do pořadí.


Pilot: Běčák Miroslav, 738 01 Frýdek Místek, Staré město 190
Kluzák: Aeros Combat 2
Datum letu: 1.5.2007
Startovní bod: Javorový
1. otočný bod: - -
2. otočný bod: - -
Cílový bod: Valašské Meziřičí
Ulétnutá vzdálenost: 49.9 km

    Začalo to už při stavbě křídla, kde se mi podařilo zavadit poslední levou spírou o zem. Koncovka spíry se zlomila a plachta byla volná. Pomocí horské služby a údržby chaty na Javorovém se podařilo koncovku opravit, aby šlo letět.

    V 15:53 jsem jako vždycky odstartoval poslední. Nebylo to napoprvé, jelikož foukalo okolo 6m/s a turbulence nedovolila nastavení křídla pro vzlet. Včas jsem start přerušil a o minutu později už jsem byl ve vzduchu.Vlevo od startu nalítávám dvoumetrové stoupání a točím v kuse do výšky 2230m QNH. Nepočítal jsem s nějakým přeletem, ale co s tou výškou? Tak jsem to ohnul směrem na Malý Travný.

    Nad hrází přehrady Morávka to opět šlape nahoru, od 1300 metrů za pět minut do výšky 1700 metrů a namířil jsem to na Kyčeru. Po cestě jsem napíchnul pěkný dvoumetr a po pěti minutách mám opět 1700 metrů, to už je na dostřel Lysá hora, ale ta toho moc nedává a tak to rovnou mířím na Smrk. Přeletím Mazák a nad Skalkou to opět stoupá z 1270 do1570 metrů. Spíše svahovkou a případným přitočením přelétávám přes Smrk až k Malé Stolové, kde začínám točit a zanáší mě to až za Kněhyni. Tam nabírám kurz na Nořičí horu, kde spíš svahuji, než točím termiku a potom pokračuji směr Frenštát s případným přistáním u Zdenka Tabáčka, u kterého jsem sedal o několik dní dříve. Při té síle větru se mi vůbec nechce na závětrnou stranu hřebenu Radhoště.    Výškoměr ukazuje 1390 metrů, nad Trojanovicemi nalétávám krásný stoupák a o pět minut mám 2050 metrů. Síla stoupání byla tak velká, že jsem zůstal ještě před Radhoštěm, takže byla velká šance se dostat na Javorník a tak tam mířím. Nad Pindulou přitáčím,Velký Javorník nechávám po pravé ruce o mířím přímo na Dlouhou, pak Krátkou a u Mořkova na Huštýně odcházím se stoupákem do závětrné, ať se děje, co se děje. Směřuju na Valmez, ale klesám a klesám, a tak dělám v 17:57 rozpočet před městem na krásném poli. Na kontě mám skoro 50 kilometrů. Souřadnice nejvzdálenějšího bodu trasy přeletu jsou N49°28.010' E017°59.960'. Návrat na domovskou stránku