Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do pořadí.


Pilot: Matějovský Jan, 75501 Vsetín, Okružní 419
Kluzák: Quasar R2
Datum letu: 15.7.2007
Startovní bod: Nesluša
1. otočný bod: Kriváň
2. otočný bod: Martinské Hole
Cílový bod: Nesluša
Ulétnutá vzdálenost: 70.0 km (FAI trojúhelník)

    Včera jsem cvičil na louce žáky. Nade mnou bylo super počasí. Kluci jeli do Jeseníků, určitě uletí aspoň 150 km … proč jsem raději nejel s nimi?!

    Dnes už to není tak slavné, ale pořád to vypadá nadějně. Beru žáky na Straník. Dlouho nikdo nestartuje, když to někdo zkusí, vyhnije. Po druhé hodině to začíná zabírat. Najednou chtějí všichni do vzduchu. Pomáhám klukům, aby mohli žáci mojí školy odstartovat. Tak a už jsou tam všichni a vypadá to, že se úspěšně chytli. Rychle se oblíkám a ve tři jdu na start. Interval mezitím skončil a většina vyklesává. Už to trvá hodně dlouho. Jsem nedočkavý. Jakmile vidím, že někdo točí alespoň nulku, jdu do toho.

    Ajajajaj, tak ono to ještě nezabírá. Vozím se sotva ve výšce startu a zoufale hledám nějaký stoupák. Už jsem pod startem. Ani Malý Straník nedává. To je v pr… Takové počasí a já tady vyhniju. Nad JZD kluci točí, sice moc nestoupají, ale točí, snad tam něco je. Je to poslední záchrana. Motáme se tu, sem tam to pípne. Támhle vpředu to zabírá padáku. Konečně. Už vário pípá pravidelně a na výškoměru začíná přibývat výšky.

    Dotáčím základnu. Směrem k 1.OB je pěkná řada, po které jsem se vezu tam i zpět. Nad Straníkem opět dobírám základnu. Ještě pro jistotu jednou přitočím nad Gbeľany a už frčím na Kriváň pod mrak. Zde jsou základny ještě výše. Přitočím, otočím 2.OB a teď jak na Martinky? Na jih nejsou mraky.

    Rozhodl jsem se to zkusit z východní strany přes Varín, ale nenosí to. Ten kumul, pod který jsem letěl, nevypadal moc dobře a taky nenosil. Ještě zkouším ten u ústí do meandrů mezi Martinem a Žilinou, ale také nic. Východní strana Martinek je zastíněná.

    Takže letím přes meandry zpět směrem ke Straníku s tím, že se u něj zachráním. Pode mnou jedou po Váhu plťe plné turistů. U Starhradu jsem si všiml prachu stoupajícího z Polomu. Zamířil jsem tedy tímto směrem a je to paráda.    Stoupám rovným letem až k Polomu a zde ustřeďuji silné stoupání. Ještě s několika zatáčkami pokračuji dál rovně pod řadou nad Martinkami. Otáčím 3.OB a zpět pod řadou až ke Straníku. Hotovo. Mám 2.5km výšky, takže jsem si ještě zaletěl ke Kysuckému Novému městu a zpátky. Bylo to fajn odpočinkové lítání v krásném počasí nad nádhernou krajinou. Návrat na domovskou stránku