Chcete na tomto místě svoji reklamu ?

Plochý trojúhelník 40 km na východňársku

Karel "Charlie" Vejchodský

    Pachatelé se rádi vracejí na místo činu. Stejně tak my jsme přesně před rokem byli na poznávací výpravě terénu Hrhov na východním Slovensku, moc se nám tam líbilo, a tak návrat byl jen otázkou času.

    Nebudu zastírat, že jsme opět na tento hřebínek, kde začíná oblast Slovenského krasu u maďarských hranic, vyrazili s úmyslem si nejen kvalitně polétat, ale také naškudlit nějaké ty body do ČPP. Snad jen opravu k mému minulému článku - hřeben je dlouhý pouze 15km, těch 30km co jsem uvedl, snad jen když si tu zvolíte návratovou disciplínu, což však není v solidních podmínkách žádný větší problém.

    V sobotu jsme startovali z našeho známého startoviště nad vesnicí Háj, ale silný vítr a turbulentní termika nám připravily pouze vybírání klapanců různých velikostí, a tak po hodince a půl jsme všichni byli rádi na zemi. Zato neděle …!

 Zadielska dolina


    Měli jsme v úmyslu vyzkoušet startoviště přímo nad Hrhovem, a tak z důvodu usnadnění výstupu hřeben objíždíme a z druhé strany od vesnice Lúčka překonáváme mnohem příjemnější převýšení, než které by hrozilo přímým výstupem od Hrhova. Jako plánovanou trať jsem si zvolil plochý trojúhelník o délce 40km, první otočňák jsme si shodně s Pitrýskem a Petrem Řihákem napsali odpočivadlo a vyhlídku na hrhovské údolí u Sorožky, druhý pak lom u vesnice Drienovec kousíček od cikánské osady a cíl zpět start nad Hrhovem. Kluci si jako druhý otočňák zvolili startovačku Rebro, aby nemuseli při zpáteční cestě z lomu riskovat velmi nepříjemný přeskok od Háje, čímž si trať zkrátili o více než 10km.

 Padák

    Celý let až k druhému otočňáku probíhal v naprosté pohodě a někdy až nudně, dostupy 2500m n.m., ustředěné stoupáky max. 6-7m/s, dvojky jsem ani netočil. Už se těším na adrenalinové nulky a půlmetry v pár desítkách metrech na Vysočině.

 Sorožka

    Jediný problém byl let právě od lomu, který jsem otáčel v hodně mrzké výšce a při zpátečním letu k Háji jsem se doslova plazil podél svahu. Hřebínek je tu totiž dost mírný a navíc předpolí tvoří spíš předbahní.

 Lom

    Nad Hájem jsem se však aspoň trošku zvednul nějakých 300m nad naši známou startovačku a poprvé jsem přeskočil nebo spíš skoro přeběhl v pár metrech na hlavní hřeben nad Hrhov, který je mnohem výraznější a termičtější. Startovačka nad Hrhovem byla již opět zadarmo, a tak celý let dopadl úspěšně.

 Hrhov

    Za vhodných podmínek je tu návratová disciplína 30km téměř zadarmo, 40km je trochu problém právě s oním velmi nepříjemným přeskokem. Příště to zkusím poslat ještě kousek za Sorožku, padesátka by byla prima, padák na to má, ruce snad časem taky a já mám fakt žízeň.

    Ještě menší cenový postřeh pro konzumenty piva, který jsme ocenili již před rokem - ve městě Moldava se nachází nejen spousta sympatických děvčat, ale také pizzerie, kde půllitr točeného Prazdroje stojí 22,- SKK, zatímco 0,3l stojí 11,- SKK. Takovouto cenovou politiku našinec ocení. Jistě si dovedete představit partičku padáčkářů za parného dne v parku, jak si nosí jeden podnos plný třetinek za druhým …

    Takže vzhůru za dobrodružstvím na východňársko !


 Návrat na domovskou stránku