Chcete na tomto místě svoji reklamu ?

Paratreking ve třech po Jeseníkách

Dušan Suchánek, Jura Schiembinger, Vašek Konečný

    Sobota 24.8. 2002 slibuje slabou JV situaci, na kterou se dáváme dohromady výprava tří aut Klubu paraglidingu VŠB-TU Ostrava. Směr je start na Mravenečníku v Jeseníkách vedle přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Je nás na startu celkem 9 lítačů, jsme tam v pravý čas a kupoviďu na správném místě. Nasvícená a nafukovaná strana kopce pravidelně dýchá termikou přímo do komor.

 Mravenečník

    Po startu letím doprava a nachází stoupák od Vikýřovic asi 400m západně od startu. Nabírám výšku, vidím i na start na Kamenci, kde je taky husto. Společně s klukama odtamtud se potkáváme ve společných stoupácích, které se nad Mravenečníkem i Kamencem slévají dohromady. Startují i další z naší skupiny a ukazují, kde to leze nahoru.

 Přehrada Dlouhé stráně

    S Jirkou se potkáváme ve stejném stoupáku a vzájemně se domlouváme, že po přibrání výšky vyrazíme na Černou stráň, která slibuje další termiku.    Přeskok přes údolí Desné je v pohodě, ale na druhé straně bída s nouzí. Pomáhá nám Vašek, který letěl přeskok dříve a docela hnil, ale teď má správný šprajc, a tak letíme k němu. Ve třech točíme nahoru, sbíráme výšku a já jako první letím pod congesťák, který je nad masivem Vozka, Keprník, Šerák. Táhne naprosto spolehlivě i 6m nahoru, což není moc zdravé, a tak obracím. Jiřík zkontroloval základnu, ale prý tam nic zvláštního neviděl a vyletěl směr západ. No posuďte sami:

 Congesťák při lítání v Jeseníkách

    Další cesta je paráda: po hraně mraku se řízením doprava a doleva řídí naše stoupání nebo klesání. Takhle letíme pod základnou přes Ostrožnou a Paprsek (běžkařská chata) nad Kunčice.    Mrak jsme opustili, všichni hledáme stoupák, ale je to bída nebo jsme na nesprávných místech. Kluci sedají a já se těsně chytám před Kladským sedlem a vytáčím poslední stoupák téměř až do Polska. Výšku mám super, ale do Polska po větru se mi nechce, snad až budeme v Unii, nebudou hranice problém. Musím letět proti větru směr Sušina. Vidím Králický Sněžník.

 Králický Sněžník


    A chatu na Návrší - vše mi známá místa z kola a běžek….. no paráda…

 Chata na Návrší


    Podmínky už nepřejí, a tak to balím ke Starému Městu, kde se potkám s klukama.

 U Starého Města


    Potkáváme se v hospodě SILVEN.

 V hospodě Silven


    Kde je faj obsluha Dáša egypťanka.

 Dáša


    Díky Márovi Waldmanovi za dovoz do Loučné k Tygrovi. A bacha na bouřky!!!

 Congestus


 Návrat na domovskou stránku