Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
Cykloturistika v Chorvatsku 2002

Štěpán Zika a Míša Hudková

    Blíží se konec června a já v kalendáři vidím týdenní pauzu mezi kurzy paraglidingu ve Skleníku na Rané u Loun. Letecká předpověď počasí pro začátek července je katastrofická a tak padá rozhodnutí o podniknutí nějaké expedice. Již dlouho jsme nejezdili na kole, volíme cykloturistiku. Nemáme čas k plánování, tak využíváme nabídky jedné CK k cykloturistice v Chorvatsku. Bereme si dovolenou a 29.6.2002 nakládáme kola do přívěsu; stan, spacáky, vařič a oblečení hážeme do autobusu a spolu s dalšími neznámými účastníky zájezdu vyjíždíme v podvečer do Chorvatska.


30. červen
    Ráno jsme již v kempu Korana, blízko známých Plitvických jezer. Po únavné cestě v autobusu volíme pouze pěší výlet do oblasti národního parku Plitvická jezera s řadou jezer a vodopádů. Tento národní park se v roce 1979 dostal na seznam přírodního dědictví UNESCO. Po zaplacení vstupného několika kun se ocitáme v nádherné oblasti tohoto parku, která je proslavena díky filmům s Vinettouem.

 Plitvická jezera


 Plitvická jezera

 Plitvická jezera

    Po dřevěných nebo přírodních chodnících procházíme okolo jezer s charakteristickou modrozelenou průzračnou barvou, kolem rozmanitých vodopádů a skalních jeskyní. Mezi vzdálenějšími oblastmi tohoto parku jezdí přívoz nebo elektrovozíky, které jsou v ceně vstupného. Myslím, že strávit v "plitvičkách" několik příjemných hodin se skutečně vyplatí.

 Plitvická jezera

    V pozdním odpoledni volíme možnost krátkého několikakilometrového výletu na kolech k přírodnímu vodopádu, kde je skvělá možnost koupání. Večer u stanů popíjíme vínko a seznamujeme se s ostatními.

1. červenec
    Druhý den začíná naše cyklistické putování. Velkou výhodou je, že jedeme tzv. nalehko (autobus tu slouží nejen jako sběrné místo odpadlíků, ale také jako přeprava věcí). Po vedlejších silničkách jedeme nad Plitvickými jezery, dále pokračujeme po lesní asfaltové silnici v příjemném stínu kolem jezera ukrytého v lese. Zde bohužel špatně odbočujeme a cestu si tak prodlužujeme asi o 20km. Ve městečku Otočac odpočíváme a čeká tu na nás také autobus, který nakládá ty, jež nezvládnou celou etapu. Tou dobou máme totiž našlapáno asi 80km a pochopitelně starším lidem tato porce kilometrů v kombinaci se sluníčkem bohatě stačí. My se ale cítíme dobře a pokračujeme dále na kolech přes národní park Velebit. Celou cestu šlapeme stále do kopce, za což jsme ale odměněni nádherným asi 15km sjezdem k moři.

 Závěrečný výšlap

    Dojíždíme do kempu Rača nedaleko přímořského městečka Sv. Juraj. Dnešní etapa dává dohromady přes 140km, což na rozjetí není vůbec špatné (zejména, když hodně dlouhou dobu na kole nejezdíte). Unavené končetiny relaxujeme pohupováním ve vlnách na mořské hladině. Po postavení stanů si jdeme v podvečer prohlédnout město Sv. Juraj, v místní hospůdce pojíst nějakou tu mořskou potvoru a večer zakončit u dobrého vínka.

 Národní park Velebit


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku