Chcete na tomto místě svoji reklamu ? Výrobu Moravských demižónů financuje firma Gradient
Vyhlášení vítězů soutěže Moravský demižón 2001

V Beskydech 24. listopadu 2001
 Víno do Moravských demižónů zajišťuje firma MAC Para Technology

    "Já jdu pryč, já jsem nic neviděl," prohlásil nejmenovaný moravský pilot v okamžiku, kdy se pod nejmenovaným slovenským pilotem s rachotem rozlámala židle, jako kdyby byla slepena ze zápalek.

    Na vyhlášení vítězů letošního ročníku soutěže Moravský demižón, spojeného s tradiční akcí Doletná se do Beskyd sjelo rekordní množství lidí. O místa k sezení byla chvílemi docela nouze a tlačenice na parketu příliš nedovolovala mistrům tanečních figur pořádně to rozbalit. Chata Červený kámen doslova praskala ve švech a kdo se vykašlal na předběžné nahlášení svého příjezdu organizátorům, měl problémy s nocováním. Jak se ale později ukázalo, někteří ani nocovat nemínili a rvali struny na kytaře až do rozednění.

 Juraj Kleja a Zuzka z Ostravy

    Díky sponzorům letošního ročníku soutěže nebylo třeba vybírat žádné vstupné a přijet mohl opravdu každý. Proto také bylo možné spojit obě tradiční moravské akce v jednu společnou. Výrobu všech šesti letošních demižónů financovala firma Gradient z Prahy a o jejich naplnění vínem se postarala firma MAC Para Technology z Rožnova. Celou noc až do tří hodin do rána vyhrával Kondor Band a celkem osmdesát litrů vína (Frankovka ročník 2000) se stejně jako každý rok zase nepodařilo do rána vypít. I když letos už k tomu bylo poměrně hodně blízko.

 Moravské demižóny 2001 a Kondor Band

    Během soboty napadly v Beskydech hromady sněhu, a tak si cenu útěchy za 3km dlouhý přelet nemohl moravský pilot Zdeněk Bahner alias Bogdan Škljar alias Vitamin bohužel převzít. Uvízl totiž v závějích pod Lysou horou a vyprošťovací pluh se mu podařilo domluvit teprve až na pondělí. Z dobře informovaného zdroje, který si nepřeje být jmenován, jsme navíc obdrželi zprávu, že zásoby potravin má pouze do neděle.

    První Moravský demižón v kategorii Hanggliding získal stejně jako v loňském roce za FAI trojúhelník o hodnotě 160 bodů Dan Vyhnalík z Prahy a sám pak na mikrofon výstižně prohlásil - "... a ruku na srdce, je to tak spravdlivé".

 1. Moravský demižón v kategorii Hanggliding - Dan Vyhnalík z Prahy

    První Moravský demižón v kategorii Paragliding si odnesl Radek Večeřa z Orlové za FAI trojúhelník o hodnotě 140 bodů a i když při přebírání neříkal na mikrofon vůbec nic, jistě to bylo také spravedlivé.

 1. Moravský demižón v kategorii Paragliding - Radek Večeřa z Orlové s přítelkyní Zuzkou z Ostravy

    Druhý Moravský demižón v kategorii Hanggliding získal za FAI trojúhelník o hodnotě 147 bodů Honza Krofta z Prahy, který ale bohužel několik dnů před termínem vyhlašování vítězů ulehl s nemocí a cenu za něj tedy ochotně přebral Dan Vyhnalík.

    Druhý Moravský demižón v kategorii Paragliding získal Martin Pacejka z Prahy za přelet na vzdálenost 96.7km a nutno uznat, že na Pražáka natahoval z demižónu velice profesionálně a zkušeně.

 2. Moravský demižón v kategorii Paragliding - Martin Pacejka z Prahy

    Třetí Moravský demižón v kategorii Hanggliding si za přelet na vzdálenost 45km odvezl Rober Jaglař z Karviné, který je ale jako z udělání abstinent. Ještě že měl v sobotu večer kolem sebe tolik dobrých kamarádů a kamarádek.

 3. Moravský demižón v kategorii Hanggliding - Robert Jaglař z Karviné s přítelkyní Lenkou

    A konečně třetí Moravský demižón v kategorii Paragliding získal Honza Habermann z Prahy za let s návratem o hodnotě 94.9 bodu. Honza si tak do svojí sbírky letos přidal další z Moravských demižónů, ten první za třetí místo získal už v roce 1999.

 3. Moravský demižón v kategorii Paragliding - Honza Habermann z Prahy a moderátor akce Karel Vrbenský (roztahovač úsměvů vlevo)

    Vyhlašování samotné se pochopitelně ani letos neobešlo bez světoznámého moderátora a šoumena Karla Vrbenského, který se pak ve 22:00 postaral i o tradiční "hubu". Tato oblíbená a zdánlivě možná i trošku nebezpečná soutěž s názvem Moravská huba si k úžasu všech přítomných včetně organizátorů letos konečně našla svého vítěze. Petr Hývnar z Nového Jičína sice nejprve poněkud zbaběle odmítl žárovku o příkonu 200 watů, jejíž baňka je velká skoro jako půl lidské hlavy, ale regulérních 60 watů zmizelo v jeho ústech na hlasitě odpočítaných deset sekund a po zásluze se tak stal vítězem. "Ale panty mě bolí jak sviňa, deset sekund je fakt hodně," svěřil se mi potom mezi čtyřma očima na chodbě. Zkrátka kdo umí, umí ...

 Vítěz soutěže Moravská huba Petr Hývnar z Nového Jičína

    "Co děláš, zklidni se, dyť já po tobě nic nechcu!" volal nejmenovaný vrávoravý pilot za děvčetem, které od něj zděšeně prchalo pryč. Patrně nebyl dostatečně hladce oholen. A ještě na vysvětlenou, souvislost nejmenovaného pilota s osobami na následující fotografii nelze sice prokázat, ale na druhou stranu ani vyvrátit.

 Břeťa Bartošík z Českého Těšína a Martin Kubečka z Nového Jičína

    Letos se poprvé zúčastnili vyhlášení vítězů Moravského demižónu v rámci Doletné i slovenští piloti včetně špičky slovenského paraglidingu Juraje Kleji. Doufejme tedy, že se příští rok osmělí a přihlásí do Moravského demižónu 2002 i nějaké přelety. Pravidla nejenom že dovolují účast jak českým, tak slovenským pilotům, ale start ulétnutého přeletu může být stejně tak na území České jako i Slovenské republiky. Cíl přeletu se pak už pochopitelně může nacházet na území libovolného státu Evropy.

 Zuza z Prievidze

    "To tá moja žízéň, tá to zavinila ...!" békali čtyři skalní piloti na celou chatu Červený kámen ještě v neděli v osm hodin ráno a bezúspěšně se pokoušeli dopít poslední zbytky Frankovky v Moravských demižónech. Kolik lidí by se tak asi muselo sejít, aby se všechny ty demižóny jednoho roku skutečně vypily až do dna ...?


Chcete si prohlédnout ještě další fotografie z této akce ?
Zajímají vás celkové výsledky této soutěže ?

 Návrat na domovskou stránku