Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
 Výrobu Moravských demižónů financuje firma Gradient
Vyhlášení vítězů soutěže Moravský demižón 2003

V Beskydech 29. listopadu 2003
 Víno do Moravských demižónů zajišťuje firma MAC Para Technology

    Už téměř tradičně se během posledního sobotního listopadového odpoledne sjíždějí na chatu Červený kámen v lesích nad Kopřivnicí všichni, kteří umí na beskydské Doletné nejenom v hojném množství moravské víno popíjet, ale i kvalitní odrůdy patřičně vychutnávat. Jako obvykle financovala i letos výrobu všech sedmi skleněných demižónů firma Gradient z Prahy a o jejich naplnění vínem se postarala firma MAC Para Technology z Rožnova. Tento rok se v demižonech sešly bílé odrůdy Ryzlink Vlašský a Müller-Thurgau a lichý počet sedm demižonů je připraven proto, že se na 3. místě v kategorii Paragliding sešli s úplně stejně bodově hodnotným výkonem dva borci.

    Krátce před 17. hodinou zahajuje večerní program promítáním diapozitivů z létání v Americe Martin Orlík, vítěz letošního a stejně tak i loňského mistrovství U.S. Nationals, zatímco na pódiu se už připravuje jako každý rok kapela Condor Band. A o hodinu později už dochází k prvnímu vyhlašování vítězů.

 Martin Orlík a Hanka Matyásková


    V letos poněkud zvláštní kategorii "Objev roku" byl nominován jeden jediný kandidát a po zásluze také zvítězil. Objevem roku 2003 na poli paraglidingu je krátce po 18. hodině vyhlášen Jakub Eifler alias Bukač, který se jistě během příští sezóny pokusí dosáhnout nejen na některý z Moravských demižónů 2004, ale i na jiné mety českého závodního paraglidingu. Někteří soupeři už mají nahnáno ...

 Objev roku Jakub Eifler alias Bukač (vlevo)

 Prasátko (na stole vpravo dole)


    První Moravský demižón v kategorii Paragliding převzal letos za FAI trojúhelník o hodnotě 175.3 bodu Honza Habermann z Prahy (už má doma dva demižony za třetí místa v ročnících 1999 a 2001) a stejně velký demižon v kategorii Hanggliding získal rovněž za FAI trojúhelník o hodnotě 229.3 bodu Miroslav Čáp z Roudnice. Slané tyčinky samozřejmě k největším demižonům nemohou ani letos chybět.

 1. Moravský demižón v kategorii Paragliding - Honza Habermann


    Druhý Moravský demižón v kategorii Paragliding si přebral za FAI trojúhelník o hodnotě 157.5 bodu Karel Vrbenský z Ostravy a stejný Moravský demižón v kategorii Hanggliding získal za volný let na vzdálenost 172km Dan Vyhnalík z Prahy, jehož sbírka demižonů různých velikostí z předchozích let se tak už rozrostla na čtyři.

 Moderátor večera Karel Vrbenský a současně 2. Moravský demižón v kategorii Paragliding


    Třetí Moravské demižóny v kategorii Paragliding jsou letos dva za dva úplně stejné FAI trojúhelníky o hodnotě 139.5 bodu a získali je Radek "Kuzma" Boček a Karel "Charlie" Vejchodský. Ještě Pavel Dohnálek, který pokukuje zpovzdálí a máme tu mimochodem kompletní vítězné družstvo letošního Českého poháru paraglidingu.

 3. Moravské demižóny v kategorii Paragliding - Radek Kuzma Boček a Karel Charlie Vejchodský

 3. Moravský demižón v kategorii Hanggliding - Honza Matějovský


    Třetí Moravský demižón v kategorii Hanggliding si letos přebral za FAI trojúhelník o hodnotě 112.5 bodu Honza Matějovský ze Vsetína a je to v pořadí už jeho druhý demižon do sbírky trofejí.

    Po předání všech demižonů následuje odměnění Petry Krausové za její letošní vítězství na Mistrovství světa v kategorii žen a současně i první místo v letošním Světovém poháru v ženské kategorii. Věcné dary zahrnují od táců sladkého cukroví, přes koloběžku, zbrusu nový pas Valašského království, satelitní telefon nejmodernější konstrukce, až po jednou v daleké budoucnosti jistě užitečnou vakuovou pumpu.

 Dojatá Petra Krausová s novým satelitním telefonem


    "Já mám bolavé kótek," vysvětluje konferenciérovi Karlovi Vrbenskému hned po zahájení soutěže Moravská huba předseda klubu Vostrombouch Martin Polák. Ale kótek nekótek, už po chvíli za hlasitého skandování publika rve Martin s obličejem zkřiveným bolestí žárovku s příkonem 60W do dutiny ústní a po deseti sekundách ji s podobnou grimasou tahá ven. Dalším dvěma soutěžícím se očividně nedaří, až teprve Petr Kubiš se stává dalším úspěšným. A to už se hrne do světel reflektorů Jakub Eifler alias Bukač a s využitím několik dnů předem nabiflovaných znalostí z anatomického atlasu pro 4. ročníky základních škol levou rukou podsouvá spodní čelist a 60 Wattů je tam. Deset sekund odpočítávání a pomocí stejného grifu je žárovka venku, i když tentokrát s určitými potížemi.

    Všechny tři úspěšné semifinalisty zve vzápětí Karel Vrbenský na finálové klání s žárovkou o příkonu 200 Wattů a tady už jsou bohužel všichni finalisté v koncích. Sympatie nadšeného publika získává alespoň Martin Polák svým překvapivým zašroubováním závitu velké žárovky do zadku, pochopitelně svého.

 Předseda klubu Vostrombouch Martin Polák se žárovkou 60W v puse


    "Neboj se, bude se ti to líbit," přesvědčuje kdosi jakési děvče a u vedlejšího stolu sedící Martin Polák si ještě drží svoji bolavou Moravskou hubu. Letošní víno je silné a oproti předchozím ročníkům Doletné začíná rychle přibývat nebezpečně vyhlížejících pádů na parketu, mezi stoly i na schodech. Naštěstí bez tragických následků.

 Jede jede mašinka ...

 Na tanečním parketu


    V sedm hodin ráno se ještě pokouší kolem stolečku u vchodu několik bezejmenných hrdinů dopít jeden z demižonů, ve kterém zbývají odhadem už jen dva litry. V hloučku nevyspalých postaviček nechybí samozřejmě ani objev roku Bukač a svoji stále skvělou kondici se snaží prokázat chůzí po rukou. Ale na dlažbě polité vínem a poseté střepy z rozbitých skleniček se mu příliš nedaří, nehledě na poněkud narušený cit pro rovnováhu. V ostatních demižonech ale zůstalo také ještě několik litrů vína, takže se letošní Moravské demižony opět nepodařilo do rána vyprázdnit. Tak snad v příštím roce 2004.

    I přes určité škody na majetku a obvyklý kravál a békání celou noc až do rána jsou novopečení majitelé chaty Červený kámen, kteří tady akci takovýchto rozměrů vlastně zažili poprvé, ochotni nabídnout prostory chaty pro pořádání Doletné a vyhlášení vítězů soutěže Moravský demižón 2004 v příštím roce lehkovážně znovu.

    A na závěr ještě jedno oznámení - marně se dopoledne po těžkém probuzení hledaly oba 1. Moravské demižóny s objemem 20 litrů. Dobrodinec, kterému se podařilo demižóny bezpečně ukrýt a před jistým rozbitím tak nepochybně zachránit, nechť se ozve oběma vítězům Honzovi Habermannovi (736 533 602) a Mírovi Čápovi (604 857139). Oba dva by mu rádi osobně poděkovali.

    Zároveň prosí majitel červené Mazdy v provedení kabriolet neznámého řidiče, který po ránu zřejmě při couvání nechtěně jeho pravý přední blinkr nabořil, ať zavolá 736 533 602, aby mohla být celá záležitost hladce vyřízena přes pojišťovnu.

    No a kvůli těm dvěma párům nalezených ponožek a jedněm dámským kalhotkám, ke kterým se jaksi nikdo nehlásil, už prosím nevolejte, vše bylo po ránu spáleno na ohništi za chatou.


Chcete si prohlédnout ještě další fotografie z této akce ?
Zajímají vás celkové výsledky této soutěže ?

 Návrat na domovskou stránku