Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
 English version

2. část Mistrovství ČR 2000 v Podbrezové

Standa Hlavinka
 

Sobota 12.8.
    Vzhledem k předpokládanému velmi slabému větru proměnlivých směrů byla 2. část Mistrovství České republiky na poslední chvíli naplánována do Nízkých Tater do Podbrezové. Jak už to tak bývá, místo slabého variáblu se dostavil poměrně svižný západ a z předpokládaného výjezdu na startoviště Králova hola nebylo nic. Zato startoviště Baranovo Zadky u Bánské Bystrice je pro západní vítr jako stvořené a v poledne už stálo na obrovské louce celkem 35 závěsných kluzáků připravených ke startu.

 Na startovišti Baranovo Zadky

    Na briefingu byla vyhlášena disciplína směrem na Královu holu, tedy po větru. Vysílač na vrcholu se stal prvním otočným bodem, vzdáleným 74km a cílová páska byla připravena u vesnice Predajná, takřka na dohled od ubytovny Železáren Podbrezová v Lopeji, v celkové vzdálenosti 125km od startu. Druhá část trasy tedy směřovala pro změnu proti větru.

 Briefing

    A protože na 2. část MČR přijelo i 11 pilotů "začátečníků," kteří chtěli navzájem soupeřit o vyhlášený Pohár sponzorů, rozhodl se zatím vedoucí závodník letošního celkového pořadí MČR Dan Vyhnalík dát k lepšímu některé svoje zkušenosti z létání ve zdejším prostředí, a to především ty dobré. "Úplně zadarmo vám kluci poradím, jak na to," prohlásil po briefingu velkoryse a vzal si nováčky stranou. Jak se později ukázalo, jeho jistě dobře míněné rady padly tentokrát na úrodnou půdu.


 Dan Vyhnalík ukazuje nováčkům nejbližší využitelný stoupavý proud

    Startovní okno bylo otevřeno ve 13:15, ale ještě ani hodinu poté se nikomu do vzduchu nechtělo. Po 2. hodině odpolední bohužel došly cigarety veteránovi Milanovi Uhrovi, který se do závodu přihlásil jako předletec a nezbylo mu, než se vrhnou do vzduchu. Přímo u přistávačky pod kopcem totiž někdo velice šťastně postavil motorest. Co čert nechtěl, po 10 minutách hoblování svahu předletec nabral výšku a po chvilce váhání odstartoval přece jen první závodník - Míra Čáp. Pak už měly události poměrně rychlý spád a do 16. hodiny bylo startoviště prázdné.

 Milan Uher startuje

    I když zachycení nebylo dnes úplně zadarmo a na lukách na severním okraji Banské Bystrice bylo poměrně živo, většině závodníků včetně dvou nováčků se podařilo úspěšně odlétnout na trať. Základny ve výšce 2800m n.m. a poměrně svižný západní vítr v této hladině usnadňoval dlouhé přeskoky. Bohužel pouze 5 pilotům se podařilo vyfotit otočný bod, který se nacházel ve výšce takřka 2000m n.m. V rozsáhle zastíněné oblasti pak doklouzali zpět proti větru alespoň k vesnici Helpa. Nejlépe to klouzalo Danovi Vyhnalíkovi a jeho bodový náskok na špici z 1. části MČR v rakouském Greifenburgu se tak zvýšil už na 581 bodů na druhého v celkovém pořadí Petra Tučka.

    Kuriozitou sobotního odpoledne bylo přistání Jardy Tkáče na hřišti uprostřed vesnické slavnosti. Nadšení pořadatelé jej odměnili gulášem a musel slíbit, že zase někdy přiletí.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku