Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
IPC Cup 2001 - Chopok

Standa Hlavinka

Sobota 4.8.2001
    "Keď som išiel do lesa na drevo, drevo sa mi do prsta zadrelo, triesočka mi pod nechtom bude hniť, musím si já pol prsta odfakliť ...!" opakuju si brzy ráno v hodinové frontě na slovenských hranicích alespoň první sloku, abych dnes večer dobře zapadl do kolektivu a začíná mě trochu mrzet, že si k tomu nemůžu nalít Vavřinecké z demižónu, který stojí na dosah ruky za sedadlem spolujezdce. Co by tomu asi tak řekli celníci a slovenská policie ...?!

    V údolí mezi městy Ružomberok a Liptovský Mikuláš je vedro k zalknutí a rozpálený vzduch nad silnicí se tetelí horkem. Teplota přes 30 stupňů, a to je teprve 10 hodin ráno. U Liptovského Mikuláše odbočuju k jihu do Demänovské doliny a začínám pomalu šplhat serpentinami vzhůru k rekreační oblasti Jasná pod Chopkom. Teplota zvolna klesá a u chaty Björnson uprostřed lesů v nadmořské výšce přes 1100 metrů je konečně příjemných 23°C.

 Chata Björnson

    Ubytování vymysleli organizátoři skutečně dokonale. Chata stojí strategicky sotva 30 metrů od dolní stanice sedačkové lanovky, kterou se bude jezdit nahoru na startoviště. Dnes k tomu ale určitě nedojde a zítra pravděpodobně taky ne. Chopok hlásí silný vítr o rychlosti až 15m/s přímo od jihu a zítra se zřejmě od západu přivalí očekávaná studená fronta. Ještě že první dva dny závodu jsou vyhražené k aklimatizaci a trénování. O skutečné body začne jít teprve až v pondělí.

 Oběd před chatou


    Po vydatném obědě se většina závodníků odjíždí koupat do obrovské přehrady Liptovská Mara dolů do údolí Liptovského Mikuláše. Začínám se tedy rozhlížet po okolí.

 V lese pod chatou Björnson

    Stanice lanovky, u které stojí hotel Björnson, se jmenuje Otupné. A pro ty, kteří přijedou na závody později a nebudou chtít opakovat moje bloudění, jedna dobrá rada. Jeďte Demänovskou dolinou bez odbočování serpentinami stále vzhůru, až uvidíte po levé straně vedle silnice velké centrální parkoviště a jezírko. Bezprostředně za jezírkem je třeba odbočit vlevo, ledabyle ignorovat případné zákazy vjezdu a držet se vlajících flérek a směrových ukazatelů k chatě Björnson. Po ujetí sotva 400 metrů jste na místě.

 Odbočka ke stanici lanovky Otupné, v dálce hřeben Nízkých Tater

    Už v podvečer se začínají přes hřeben Chopku valit těžké mraky a nasouvat se nad údolí. Vítr zesiluje a teplota rychle klesá. Vypadá to, že pršet začne určitě už dnes v noci.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku