Chcete na tomto místě svoji reklamu ?    Větry od jihu bývají v této oblasti dosti svižné a často překračují rychlosti 20m/s. Znalci místních poměrů létají na rogalech do rychlostí větru kolem 15m/s a ani paraglidisté se při rychlostech kolem 10m/s nenechají zahanbit. Proudění od moře neobtéká totiž žádné překážky a je tedy zcela bez mechanické turbulence. Byli jsme dokonce očitými svědky startu odvážného rogalisty přímo do 18m/s. Po dvaceti minutách měl zřejmě dost a přistál zpátky na startovišti.

 Jihovýchodní pobřeží ostrova

    "Zapomeňte na termiku!" říkali znalci místních poměrů a dodávali, že vytočit 500m nad start je vyjímečná událost, hodná hodokvasu. Vzpomněl jsem si na jejich slova v okamžiku, kdy jsem hned po prvním startu s Tinasoria nalétl razantní šestimetr, v jehož úzkém jádře mizela celá stupnice Flytecu za hranicí 8m/s. Základny byly ten den bohužel pouze 340m nad startem, ale co jiného se taky od vzduchu se stabilní vlhkostí kolem 80% dá očekávat. Stoupáky kolem 4m/s chodily ten den takřka celé odpoledne.

    Termika se na Lanzarote trhá zejména z černých polí, posypaných drcenou lávou. Skutečně se nejedná o nesmysl, na takových polích roste např. cibule či vinná réva. Drcená láva totiž během noci absorbuje vzdušnou vlhkost a předává ji tak vyprahlé půdě. "Králíkáři," jak se místním domorodcům říká, nebudou zřejmě žádní pitomci ...

 Lávová políčka s vinohrady


Ceny na Lanzarote
    Platidlem na Kanárských ostrovech jsou španělské Pesety a ceny jsou velmi podobné našim. Elektronika a optika vychází dokonce značně levněji. Pro informaci, mezi piloty značně oblíbený fotoaparát Olympus mju:II vychází v přepočtu na 4000Kč.

Některé důležité ceny:
    1l vína od 20Kč
    0.5l piva od 22Kč
    1l mléka od 24Kč
    1l benzínu 15Kč
    5l pitné vody 35Kč

    Položka pitná voda působí jistě poněkud nezvykle, ale nelze ji v žádném případě zanedbávat. Voda z kohoutků je sice pitná, ale vzniká odsolováním vody mořské a na její odporné chuti je to opravdu znát. Navíc hrozí nebezpečí, že se pro slabší žaludky změní program létání nad útesy v létání po úplně jiných prostorách a s úplně jiným náčiním.

    Největší položkou pilotova rozpočtu bude zcela určitě cena za pronájem vozidla, bez kterého je pohyb po ostrově včetně létání naprosto vyloučen. Opel Corsa přijde asi na 4000Kč na týden, k tomu je třeba samozřejmě připočíst projetý benzín. Pozor na cestovní kanceláře, nabízející zajištění automobilu včetně jeho přistavení na letiště k příletu letadla. Ceny jsou takřka dvojnásobné! Ovšem auto pak opravdu máte.

 Cesta k útesům Las Nieves

    Cesty na ostrově jsou velmi dobré, ale orientace kupodivu velmi svízelná. Systém kruhových objezdů, neobvyklého značení odboček a nedodržování značky Stop zákonitě způsobí poněkud zmatené křižování vcelku malého ostrova během prvních několika dní.

 Kruhový objezd a přístávačka u městečka Macher


    Přístroj GPS prokáže na ostrově opravdu neocenitelné služby, obzvláště ve spojení s mapou s vyznačenými souřadnicemi. Takovou mapu lze překvapivě koupit v recepci každého hotelu. Nalezení startovišť bez GPS je skutečně velmi obtížné a u některých takřka nemožné.


Mirador de Haria
    je pěkné, ale poměrně málo frekventované startoviště v severovýchodní části ostrova na pozici N29°07.678' W013°30.768' s převýšením asi 350m. Startuje se hned vedle hospůdky Helechos směrem na východ do dlouhého údolí svažujícího se k moři. Hospůdka se nachází na nejvzdálenějším konci tohoto údolí asi 3km od pobřeží. Protože obě strany poměrně úzkého údolí jsou tvořeny stěnami zhruba stejné výšky jako startoviště, lze doporučit pouze směry větru v rozmezí 70°-110°.

 Moravský rogalista nad pobřežím Lanzarote


    Přistávat lze kdekoliv na dně údolí, ovšem pouze na úplně černé, drcenou lávou posypané plochy. Jiná barva než černá totiž znamená kaktusy, suché trnité křoviny, osamělé palmy či turisty a jiné, hladkému přistání bránící objekty.


Mobilní telefony zahodit do moře?
    Na Lanzarote fungují dva operátoři mobilních telefonů a ceny jejich služeb jsou propastně odlišné. Automatický searching se kupodivu velmi spolehlivě chytá na toho dražšího. Je tedy nanejvýš rozumné manuálně nastavit síť s názvem Movistar, která umožňuje našincům volat z mobilu na místní telefonní čísla pouze za poplatek místního hovoru. Vzhledem k malé rozloze ostrova je signál takřka všude.


Las Nieves
    je jeden z nejkrásnějších terénu na ostrově. Startoviště se nachází v severovýchodní části ostrova na hřebenu nad plážemi Famara na pozice N29°06.522´ W013°31.602' s převýšením asi 580m. Jedná se v podstatě o pobřežní útesy padající strmě k plážím Famara a přípustné směry větru jsou asi 280°-350°.


 Pláže Famara a útesy Las Nieves


    Přistávat lze na pláži na pozici N29°06.979' W013°32.925' velmi blízko zde končící silnice nebo kdekoli na pláži dlouhé několik kilometrů.


Děvčata
    Španělská děvčata jsou krásná a velmi dobře rostlá, zejména ve věku pod 20 let. Jejich silně rómský nádech jim dodává příchuti exotiky. Jsou přátelská a velmi příjemná, hovoří však kupodivu málo anglicky. V tomto směru lze tedy vřele doporučit rychlokurs španělštiny těsně před odletem na Kanárské ostrovy.

    Padlé děvy nevalné pověsti, nabízející své pochybné služby obzvláště zavrženíhodným způsobem, přijdou v přepočtu na 1200Kč, dají se však úspěšně usmlouvat až na celkem únosných 700Kč (zejména tehdy, prokáže-li se pilot platným průkazem LAA ČR).


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku