Chcete na tomto místě svoji reklamu ?    Další náš letový den vypadal z počátku neletově, protože pršelo. Tady na jihu Chorvatska, naštěstí pro nás, pokud vůbec prší, tak prší velice krátce. Už kolem poledne, kdy trvalý déšť přešel v přeháňky, jsme vystihli interval kdy zrovna nepršelo a vyběhli jsme s Markem na takový malý kopec s kapličkou nad kempem s převýšením asi 250m. Bylo zataženo a nefoukalo, a tak slet trval jen pár minut. Po příletu nad moře a několika zatáčkách jsme přistávali v našem kempu.

 Přistání v kempu


    Bylo to na začátku června a kemp byl docela prázdný. Uprostřed sezóny tady na přistání nejspíš nenajdete místo.

    Počasí se umoudřilo a třetí den jsem stáli opět na startu nad Makarskou. Tentokrát nefoukalo vůbec, chvílemi dokonce lehce zezadu. Místo na rozběh nestačilo, a tak nezbylo než čekat. Před svahem se ještě k tomu začaly v pravidelných intervalech tvořit a rozpadat kumuly, které měly základnu asi 100m pod úrovní startu. Vždy, když se začal mrak tvořit, začalo foukat proti kopci, ale asi jenom tak půl metru za sekundu a to byla chvíle pro start. Ještě než mrak zhoustnul, bylo třeba odletět. Tyto intervaly se opakovaly zhruba každou půl hodinu a správné načasování startu bylo velmi důležité. Vhodný okamžik pro start trval asi tak 15-20 sekund. To znamená jen jeden pokus a po půl hodině jde další. A aby toho nebylo málo, to vše ještě s mokrým padákem, protože místy z tvořících se kumulů poprchávalo. Letěl jsem jako jeden z prvních. Po průletu právě vznikajícím kumulem, přes který naštěstí bylo vidět dolů pod sebe, se otevřel nádherný výhled na sluníčkem zalitou Makarskou riviéru, na moře a na okolní ostrovy. Na tento krásný zážitek určitě dlouho nezapomenu a v tu chvíli jsem taky věděl, že nekonečná cesta chorvatským vnitrozemím, trvající dlouhé hodiny, se vyplatila už jenom kvůli této chvíli.

 Makarska


    Přistávali jsem opět na hřiště v Tučepi, za nadšeného potlesku místních a turistů. Hned po přistání jsem se šel podívat k moři, které je asi 20m od přistávačky.Na moři, které teď připomínalo spíš jezero, nebyly vlny a voda byla příjemně teplá.

 Po přistání

    Šli jsme si tedy hned zaplavat a zjistili jsme, že tato příjemná teplota je jen do hloubky asi 20cm. Tak jsme se tedy váleli ve vodě jen blízko u břehu a vyčkávali na přílet našich kamarádů. Odletět se podařilo postupně všem kromě Marka, kterému když startoval foukalo už z boku. Když nějakou dobu neletěl, vyjeli jsme zpátky na start a zjistili, že se mu sice podařilo vzlétnou, ale zachytil nohama o křoví, což se mu stalo osudným. Na padáku to nevydržela asi čtvrtina šňůr a vymotávání z křoví se nám protáhlo až skoro do tmy. A aby toho nebylo málo, tak ještě onen nešťastník cestou ze startu k autu ztratil cestovní pas, na což ale přišel až další den, kdy se nám ho taky podařilo na pěšině v horách po usilovném pátrání najít.

    Další dny se vítr otočil a začalo foukat z vnitrozemí. A tak jsme se začali věnovat koupání, projeli jsme se na horských kolech a učili jsme se ovládat neposlušné surfové prkno.

 Na výletě

    Toto sportovní vybavení půjčovala cestovka, u které jsme byli ubytováni, windsurfy (50Kč/hod) a horská kola (20Kč/hod). Další cestovka zase nabízela nafukovací člun a pádla (20Kč/hod) a taky rychlokurz potápění, což bylo 15 minut pod vodou s českým instruktorem za 600Kč. Chorvaté zase nabízeli motorový člun (20DM/hod), vodní skútr (30DM/15min), nebo celodenní výlet lodí tzv. Fish piknik spojený s koupáním na písčité pláži ostrova Hvar (30DM za osobu).

 Návrat z Fish pikniku

    Na tento výlet jsme sice nejeli, ale víme od těch co tam byli, že dostali dvě veliké makrely, které ani celé nesnědli a k tomu vína a rakije co kdo vypije.

    Letos si jistá skupina moravských padáčkářů a zároveň vodáků dokonce půjčené nafukovací čluny odvezli z kempu někam do vnitrozemí a sjeli na nich asi 18km nějaké chorvatské řeky. Ani nevím co to bylo za blázny.

    Pokud jste na dovolené se svou přítelkyní a nechce být při koupání a opalování nikým rušeni, můžete na kole či ve člunu vyrazit kolem pobřeží někam mimo kemp a najít si tam svou soukromou pláž. Už samotná plavba ve člunu kolem pobřeží je skvělý zážitek.

 Na moři
 Marie
 Osvěžení

pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku