Chcete na tomto místě svoji reklamu ? English version

Ze zákulisí festivalu Ölüdeniz 2002 v Turecku

Standa Hlavinka & Kadri Tuglu

 

    Kdy se vůbec poprvé začalo létat z vrcholu hory Babadag dolů na pláž v Ölüdeniz?
    První lety zkoušelo v osmdesátých letech několik francouzských pilotů, ke kterým se později přidali i piloti z Německa. Počátek 90. let pak znamenal zahájení profesionálních tandemových letů.

    Koho vlastně napadlo pořádat v těchto místech letecký festival a proč právě v říjnu?
    S tímhle nápadem jsem přišel já a říjen mi připadl jako nevhodnější z toho důvodu, že v tomto období nastupuje do většiny evropských hor studené počasí nebo začíná rovnou sněžit. A jde přece o to, prodloužit si leteckou sezónu, jak to jen jde.

 Start z vrcholu hory Babadag


    Letos se jednalo v pořadí už o třetí festival. Jak to vypadalo s počtem přihlášených v jednotlivých ročnících?
    Na první ročník festivalu v roce 2000 přijelo něco kolem stovky pilotů a v roce 2001 jich bylo přibližně 140. Na letošním 3. ročníku se do obou soutěží zaregistrovalo celkem 207 pilotů a současně přijel i velký počet pilotů zalétat si volně mimo soutěže.

    Nejsou problémy s každodenními vývozy takové masy lidí národním parkem nahoru na startoviště?
    Není jednoduché dostat všechny tyhle lidi nahoru ve stejnou dobu, ale máme vše velmi dobře zorganizováno na profesionální úrovni a snažím se vždy zajistit přepravu s odpovídající kapacitou.

 Na startovišti


    Co když příští rok dorazí na festival dvojnásobný počet návštěvníků než letos? Zvládne např. malé městečko Ölüdeniz takový nával z hlediska ubytování?
    Ölüdeniz je schopen ubytovat nejméně pětkrát větší počet návštěvníků, ale z takového množství pilotů bych nebyl příliš nadšený. Myslím si, že příjem registračních přihlášek zastavím někde u čísla 300, jinak by se celá organizace festivalu mohla vymknout z rukou nejenom z hlediska bezpečnosti, ale i v jiných směrech.

 Pláž v Ölüdeniz a Klidná laguna

 Hlavní organizátor festivalu Kadri Tuglu


Kdo je hlavním pořadatelem festivalu?
    Už od prvopočátku je hlavním organizátorem a současně sponzorem celého festivalu "Cloud 9 Cafe", což je nejenom místo pravidelných setkání pilotů z celého světa, ale i organizace, pořádající různé akce a současně i vysílací centrum. Je to můj podnik a stejně to byl vlastně můj nápad. Ale každý rok tady máme i další větší či menší sponzory. Letos byla např. naším největším pomocníkem ve všech směrech firma SKY Paragliders. Pomohli nám s organizací akrobatické soutěže - s tréninkem, asistencí na startovišti, provozem radiostanic, propagací atd. Rád bych jim za to velice poděkoval.

 Stánek firmy SKY Paragliders


    Co může nabídnout městečko Ölüdeniz nelétajícím přítelkyním nebo členům rodin pilotů kromě koupání v moři a opalování na pláži?
    Existuje spousta dalších aktivit, které se dají v Ölüdeniz provozovat - potápění, jízda na raftu, projížďky v safari, horské túry, poznávací výlety do okolí, vyjíždky na kolech, tandemové lety, vyhlídkové lety na ultralehkých letadlech, každé úterý je otevřena tržnice, jsou tady krásné restaurace, rušný noční život, atd.

 Večer před Cloud 9 - Cafe


    Co bys chtěl vzkázat pilotům, kteří v Ölüdeniz zatím ještě nikdy nelétali?
    Ölüdeniz představuje jakousi velkou školu paraglidingu, která nabízí spoustu možností pro piloty všech kategorií. Začátečníci jsou schopni po startu přilétnout nad moře s výškou 1500m, zkušenější jistě využijí výborné termické podmínky, které jim umožní nastoupat do výšek 3000m a létat až do omrzení. Akrobatičtí piloti a milovníci figur mají po příletu nad moře s využitím termiky a výškou kolem 2000m dostatek času na bezpečné provedení všech akcí.

    Celá oblast žije paraglidingem, působí tady 11 firem, které organizují tandemové lety a 70 tandemových pilotů pracujících celé léto. V tomto odvětví je přímo či nepřímo zaměstnáno kolem 400 lidí. Jestliže někdo přijede poprvé, nikdy to nebývá naposled. Například několik českých pilotů jsme tady měli poprvé před dvěma lety a letos Čechů přijela více než stovka. Během každého roku se tady vystřídá téměř 8000 různých pilotů z celého světa a tento počet se rok od roku zvyšuje. Vše je velmi dobře zorganizováno právě s ohledem na paragliding. Jestliže někdo potřebuje získat další informace nebo s čímkoliv pomoci, může mi napsat na info@babadag.com, navštívit naše internetové stránky www.babadag.com a nebo zatelefonovat kdykoliv na můj mobilní telefon s číslem +905334373102.

    Díky za rozhovor a přeju pěkné létání ve slunném Ölüdeniz. Ve Střední Evropě zrovna začíná sněžit.


Zajímá vás průběh festivalu Ölüdeniz 2001 nebo Ölüdeniz 2002 ?

 Návrat na domovskou stránku