Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
ParaDelta Show 2001 - Beskydy

Standa Hlavinka

    Páteční odpoledne bylo velmi teplé a téměř jarní, zakončené večerním obsazením téměř všech hospod v okolí Javorového vrchu u Třince piloty, kteří se sjeli na letošní ročník už tradiční výstavy ParaDelta Show. I dopravní značka na okraji Oldřichovic jakoby napovídala, že děvčat se na zítřejší akci sejde víc než dost.

 Bez komentáře ...

    Slunečné a teplé počasí bylo bohužel v sobotu ráno na rozdíl od loňské výstavy vystřídáno drobným deštěm a zataženou oblohou. Teplota výrazně klesla a i když přece jen alespoň přestalo pršet, startoviště na Javorovém zmizelo na celý den beznadějně v mracích a grog s klobásami, pečenými stejky a alkoholem všeho druhu začal jít velmi dobře na odbyt.

 U dolní stanice lanovky na Javorový

    Letecký klub Javorový pojal pořádání letošního ročníku výstavy skutečně velkoryse. Pro vystavovatele byly připraveny prostory v dolní stanici lanovky na Javorový včetně bufetu s posílenou obsluhou. Kromě stánků s občerstvením, roztroušených po okolí, postavila firma Radegast na přistávačce obrovský stan s klobásy, stejky, "posilňovacími" nápoji a samozřejmě vlastním pivem, včetně posezení s výhledem přímo na vytyčený přistávací čtverec. Vítězem připravené soutěže "O Oldřichovický sud" se měl stát ten pilot, který dokáže přistát na sudu piva a alespoň 3 sekundy po přistání z něj nespadnout. Na večer pak byla připravena tancovačka dokonce s dvěma živými kapelami ve velkém sále místní hospody "U Tyrasa," o které raději až na závěr článku a infomace o průběhu výstavy vysílalo regionální rádio Hrad. Propagace výstavy byla nepochybně velmi dobře zvládnutá, vždyť dostat v tak bídném počasí takové množství lidí pod Javorový je téměř osmý div světa.

 V prostorách výstavy

    Veselí, bezprostřední a grogem, pivem a slivovicí posilnění Moraváci nadšeně lezli výrobcům do zavěšených sedaček a zatímco jedni okamžitě zatoužili naučit se létat, druzí naopak nechápali, jak je možné v něčem takovém vůbec letět.

 Bodrý Moravák po požití blíže nezjištěného množství slivovice

    Pojďme tedy nejprve na okružní obhlídku stánků vystavovatelů v prostorách dolní stanice lanovky na Javorový třeba po směru hodinových ručiček a můžeme začít rovnou u záchodů.


Axis Paragliding
    Strategickou pozici přímo u dámských záchodků zaujala firma Radka Šimoníka. A protože na loňské ParaDelta Show předváděný odviják vlastní konstrukce jde velmi dobře na odbyt, rozhodla se firma pro rozšíření kapacity výroby, zkrácení dodacích lhůt a zvýšení produkce. Od začátku května pak bude otevřena samostatná prodejna firmy v Brně, pravděpodobně v Králově Poli.

 Stánek firmy Axis Paragliding


Lubin Delta Technology
    O strategický stánek na správném místě se s Radkem Šimoníkem podělil Lubin Genčur za Šumperka, jehož firmu zákazníci na loňském ročníku výstavy marně hledali. Lubin šel zřejmě do sebe, letos přijel a bez obalu prohlásil: "Oproti loňsku mám mnohem menší chuť pracovat, ale o to větší chuť bohatnout. Veškerá média jsou tady od toho, aby mi v tom byla nápomocná. A tohle když tam napíšeš, tak si s tím úplně vystačíme." Nuž, co dodat …?

 Stánek firmy Lubin Delta Technology


Nirvana Paragliding
    Tato Zlínská firma na loňské ParaDelta Show ještě nevystavovala. Zato letos se prezentovala kromě prodeje padákových kluzáků firmy Edel, doplňků pro paragliding a již zaběhnutého bazaru použitých křídel rovněž plně rozjetou sériovou výrobou motorových krosen a veškerého příslušenství pro motorový paragliding.

 Stánek firmy Nirvana Paragliding


Dakr Sport Hranice
    Sdružení z Hranic na Moravě se zaměřuje na výrobu a vývoj motorových krosen a veškerého příslušenství pro motorový paragliding. Svoje úsilí zhodnocují ve velmi dobrých výsledcích nejen na republikových, ale i evropských a celosvětových soutěžích. Zabývají se rovněž vývojem některých částí motorových pohonných jednotek a pro letošní sezónu připravují jistá vylepšení, která povedou ke zvýšení výkonu motorů nejen krosen pro motorový paragliding, ale stejně tak pro motorová rogala a ultralehké větroně.

 Stánek sdružení Dakr Sport Hranice

Karpo Fly
    Všechny postroje karvinské firmy Petra Pokorného mají nyní bezpečností zapínání popruhů, takže je vyloučeno opomenout zapnutí popruhů nožních. V nabídce firmy přibyl nový model sedačky s názvem Arrow 2001 s vypolstrovanými rameny a motýlkem nahoře. Největší chloubou firmy je stříbrný Arrow Silver Line, který je k dispozici i v provedení se záložákem vpředu.

 Stánek firmy Karpo Fly


MAC Para Technology
    U stánku Petra Rečka z Rožnova pod Radhoštěm stálo za to pobýt poněkud delší dobu. Naléval se totiž velmi dobrý Ryzlink vlašský a nijak viditelně ho neubývalo. Valná většina produkce firmy (85%) směřuje na export a zbylých 15% zůstává v České a Slovenské republice. Závodní padákový kluzák Magus se nyní stal nástupcem závodního Meep-Meep a kluzák Trend se vyrábí i ve speciální "horské" verzi, která je díky použitým materiálům o 1.8 kg lehčí. Během roku 2001 dojde dokonce ke změně již zažitých barev vrchlíků firmy MAC. Žlutá část materiálu vrchlíku bude nahrazena zlatou. Sedačka Utopia je pro letošní rok připravena v inovované verzi s vylepšenou konstrukcí zádové opěry a zdokonaleným systémem popruhů, zvyšujícím pohyblivost pilota na startu. Loňský prototyp sedačky s názvem Alien se letos již vyrábí sériově a firma uvedla na trh i zcela nový typ tandemové sedačky s výmluvným názvem "Ready Eddy?" která je určena především pro ty piloty, kteří se tandemovým létáním živí. Konstrukce sedačky má totiž speciální dělené závěsy na nohy a nastavitelnou hloubku sedu pro letní a zimní provoz. Za firmu závodně létající Petra Krausová pak rozjela od letošního roku nabídku kurzů s výukou létání v termice na terénech ve Slovinsku a v Itálii.

 Stánek firmy MAC Para Technology


Gradient
    Úspěšný závodní padákový kluzák Avax RX ponechává firma v prodeji i pro rok 2001. Vždyť právě díky pilotům, kteří na něm létají (včetně Ondry Dupala), obsadila firma Gradient ve Světovém poháru konstruktérů pro rok 2000 páté místo. Padákový kluzák Orion rovněž zůstává pro letošní rok v sortimentu firmy. O jeho oblibě svědčí nejenom velké množství prodaných kusů jak u nás, tak i v zahraničí, ale rovněž i příznivé recenze např. v časopisu Parapente Magazine, kde všech 20 sledovaných parametrů bylo označeno čtyřmi nebo pěti hvězdičkami, tedy stupněm výborný nebo perfektní. Jediné tři hvězdičky (stupeň dobrý) byly uděleny přibalené letové příručce. Nástupcem kluzáku Avant se pro letošní rok stává výkonnější a rychlejší Bolid, testovaný v SHV - kategorii Performance a prodává se i nový tandem s názvem Vector. Oproti loňskému roku rozšířila firma sortiment prodávaných sedaček od firmy Supair o výrobky italské firmy Woody Walley. Pro letošní rok se do prodeje připravuje nová generace solárních variometrů typu SOL od firmy Renschler. Bude se jednat o typy SOL-15, SOL-17 a SOL-19.

 Stánek firmy Gradient


SKY Paragliders
    Firma z Frýdlantu nad Ostravicí připravila do prodeje pro letošní rok nový závodní padákový kluzák s názvem Flare a v testovacím řízení DHV-1 kategorie "A" má nyní kluzák Fides. Během letošního roku pak proběhne testovací řízení DHV-2 na další nový kluzák, který je zatím bez názvu a jehož prodej se předpokládá v sezóně roku 2002. Za zmínku rozhodně stojí ojedinělá nabídka firmy, která se týká každého nově zakoupeného padákového kluzáku. Není tím ani tak míněn batoh či tričko k padáku zdarma, ale především bezplatné servisní kontroly. Tyto pravidelné servisní kontroly se provádějí vždy jedenkrát ročně. Zajímavý precedens …

 Stánek firmy SKY Paragliders


Flytec.cz
    Andrea Hájková rozšířila během loňského roku způsob prodeje přístrojů Flytec o vlastní internetový obchod a jak se dalo očekávat, obrat výrazně vzrostl. Zákazníci si pochvalují zejména pružnost a rychlost tohoto způsobu nakupovaní, vždyť objednaný přístroj mají doma na stole do 48 hodin od okamžiku kliknutí na tlačítko "objednat". Navíc ke každému přístroji dodává firma zdarma svůj speciální neoprenový držák na popruh, protože obvyklé držáky na nohu byly často příčinou rozbití displeje při krkolomném přistání. Na podporu prodeje jsou pak připravena různá sezónní překvapení v podobně drobností zdarma ke každému objednanému přístroji.

 Andrea Hájková


Pegas 2000
    Mírně stranou, zato ve vyšším patře rozložila svůj stánek firma Petra Šlapala z Prahy. Kompletní řada padákových kluzáků firmy je nyní inovovaná a využívá ke konstrukci vrchlíků kvalitnější a lehčí materiál Skytex S-9017. Momentálně probíhá testování nového padákového kluzáku s názvem "Bain," který bude jakýmsi "lidovějším B" a usnadní tedy přechod většině začátečníků po kurzu na křídla vyšších kategorií. Sortiment draků byl rozšířen o draky s větší plochou, pomocí kterých je možno se nechat vlekat po vodě či po zemi. Draci pro vlekání na vodní hladině (Kitesurfing) mají dokonce zdokonalenou konstrukci tak, aby je bylo možno startovat i z vodní hladiny. Na velký nárůst zájmu o motorový paragliding zareagovala firma rozběhnutím kurzů výuky motorového paraglidingu, včetně poradenské služby.

 Stánek firmy Pegas 2000

    Kolem 18. hodiny se začali jak návštěvníci, tak i vystavovatelé zvolna přemisťovat do nedaleké restaurace "U Tyrasa" a kolem 8. hodiny večerní už velký sál a všechny ostatní prostory doslova praskaly ve švech. Zvenčí byly přineseny dokonce i zmoklé lavičky, protože získat volnou židli bylo brzy zhola nemožné.

    Z Prahy se přijel na celou akci podívat i prezident Letecké amatérské asociace ČR Luboš Zahradník a v nacpaném sále se rozhodně nedala přehlédnout esa slovenského paraglidingu Juraj Kleja, Michal Orolin a Dušan Kultan.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku