Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
 English version

Mistrovství České republiky 2001 - Slovinsko

Standa Hlavinka
 

    Na rozdíl od loňského závodu, který se konal na terénu Kriška Gora, probíhá letošní Mistrovství ČR na hřebenu Golte, asi 60km severovýchodně od města Ljubljana. Nahoru na startoviště v nadmořské výšce asi 1500 metrů se tentokrát překvapivě nechodí pěšky, i když jsou to sotva čtyři hodinky turistické chůze...!

    Pořadatelé vyjednali pro piloty skupinovou slevu na ubytování v "Camping Menina" (N 46° 18.696' E014° 54.598') u městečka Varpolje, asi 6km od přistávačky. Jedna noc tedy přijde každého na 7DM. No nekupte to, když kolem kempu protéká horská říčka, dá se koupat v malém jezeře a ještě ve sprchách teče dokonce i horká voda. Až na ta slovinská děvčata - všichni už dobře víme svoje ...

 Camping Menina

    Už ve středu navečer se po kempu motají desítky závodníků z Čech, Moravy, Slovenska i Polska a zatímco jedni teprve stavějí stany, druzí už mají za sebou několikadenní zkušenosti s místním terénem. Ti nejlepší si dokonce vyzkoušeli i šití slovinských chirurgů a dočista zchromeně teď pajdají po kempu. Skupinka nejmenovaných českých favoritů sedí v hloučku kolem malého stolečku a všichni do jednoho se cpou zrním, aby prý zítra "létali jako ptáci". Zdvořile odmítám nabídnutou porci a odcházím jistit zítřek raději osvědčeným kuřecím řízkem. V kempu pod borovicemi a buky je opravdu příjemně a už se docela těším i na záchod - hraje tam k tomu prý rádio ...!


Čtvrtek 5.7.2001
    "Je nás tu jak nasráno," poměrně přesně a výstižně hodnotí ráno počet už přihlášených závodníků jeden nejmenovaný pořadatel. Pak už se Milan Michna raději dál věnuje ranní registraci dalších a dalších pilotů. Pro dnešek tak startovní listina čítá celkem 72 jmen, z toho dokonce šest děvčat. Tak to tu ještě nebylo ...!

    I když hned po ránu ve vlhkém vzduchu velmi rychle naskakuje na obloze první oblačnost, je po 9. hodině na briefingu v kempu rozhodnuto o rychlém výjezdu na startoviště na hřebenu Golte. Další briefing i s vyhlášením disciplíny je naplánován už v 11:30 nahoře.

    "Nemám potřebu sám sobě nebo druhým něco dokazovat, jsem už na to dost starej," poklidně prohlašuje Jirka Šrámek a očividně nikam nespěchá. "Zato já jsem mladej a přijel jsem to vyhrát!" dodává se skromností sobě vlastní Mirek Volný a spěchá naložit svůj bágl. Závodníci postupně odjíždějí a během dvaceti minut je kemp téměř prázdný.

 Prázdný kemp

    Někteří méně ambiciózní jedinci po střízlivém zhodnocení meteorologické situace pohotově vytahují po včerejší bouřlivé noci poněkud polámaný rošt a za chvíli už se kolem line vůně kuřat polévaných vínem. Netroufám si odmítnout pozvání na ochutnávku, když už jdu jako náhodou kolem a musím uznat, že dobré koření udělá s kuřetem hotové divy.

 Kuřata na roštu polévaná vínem

    Už kolem desáté hodiny ranní se okolní hory topí v těžkých mracích a po výjezdu nahoru nastává první nečekaný problém. Spousta závodníků, kteří zdejší terén ještě neznají, beznadějně bloudí po opuštění svých vozů v husté mlze s těžkými bágly na zádech a absolvování dvacetiminutového úseku od parkoviště na start jim trvá více než hodinu. Ani použití přístrojů GPS se neukazuje jako nejlepší nápad. Pořadatelská firma SKY Paragliders totiž sdělila pilotům chybné souřadnice startoviště, takže někteří nejmenovaní nešťastníci nacházejí startoviště úplně utrmácení dokonce až po několika hodinách.

    Na briefingu v mracích před 12. hodinou je rozhodnutí odloženo na 13:30. A protože základny mraků vytrvale leží ve výšce zhruba 400 metrů pod startem je ve 14 hodin rozhodnuto o přesunutí všech závodníků o 400 metrů níž na druhé startoviště, z kterého je alespoň občas vidět dolů na přistávačku. I na tomto nižším startovišti stále zůstává ještě velmi slušných 550 metrů převýšení.

 Nižší startoviště a přistávačka

    Situace se ale ani po 15. hodině nijak nelepší a v 16 hodin je nakonec i uvažovaná patnáctikilometrová disciplína zrušena. Většina závodníků slétává dolů na přistávačku poblíž dolní stanice lanovky, zatímco někteří se vydávají na přistání až do vesničky Varpolje, aby to měli blízko do kempu. Pavel Iker dokonce před 17. hodinou odvážně přilétává až nad kemp a k velké radosti polských dětí bravurně přistává na malé loučce v omezeném prostoru těsně u kempu. Správce kempu Jurij Kolenc ale už tolik nadšený není, tady se prý nedá přistávat, kde koho napadne.

    Po prvním dnu jsou tedy všichni svorně bez bodů. Naštěstí ale slibuje předpověď počasí už na zítřek mnohem lepší podmínky.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku