Chcete na tomto místě svoji reklamu ?Raná se bude zalesňovat

Petr Dvořák

    Námitky ochránců přírody vůči chování paraglidistů na Rané trvají, jak je všeobecně známo, již dost dlouho. Nedávno už pohár trpělivosti přetekl a ochranáři dospěli k závažnému rozhodnutí: Raná bude kompletně osázena stromy a zalesněna. Z padáčkářů hned někteří začali spolupracovat a nabídli se, že budou rozsévat semena při svahování nad Ranou, aby stromy rostly pěkně rovnoměrně. Ochránci přírody však za tím spatřují spíše to, že padáčkáři cítí poslední možnost, jak si zde zalétat.

    Podle původního plánu zde měl být zachován alespoň malý průsek na jihovýchodní straně kopce, ale ochránci přírody se domnívají, že by docházelo k sesuvům nezpevněné půdy. Kdo tedy dnes navštíví Ranou, uvidí postupně rozmontovávané startoviště a dole pod kopcem byla zřízena bouda s nářadím - motyky, krumpáče, zemní vrtáky pro sazenice stromů, konve na vodu a pytle s hnojivem. Jakmile přijde duben a začátek května, přijede několik desítek vojáků, kteří mají chodit po kopci a sázet malé borovičky. Od 1.května platí na Rané pro všechny letce zákaz létání. Zůstane jen turistická cesta na vrchol ranské hory, kde má být postavena 10 metrů vysoká kovová konstrukce, sloužící zároveň jako turistická rozhledna a stožár vysílačů mobilních operátorů.

    Samozřejmě, ochranáři počítají s tím, že paraglidisté budou chtít jejich snahu sabotovat a sazeničky mladých stromků ze země vytrhávat. Proto bude po skončení výsadby celý areál ve dne i v noci střežen několika vojáky se služebními psy a stráž bude mít stálé rádiové spojení s policií v Lounech. Kromě toho budou mít vojáci i střelnou zbraň a naše redakce proto zdůrazňuje toto varování.

 Nová tvář kopce Raná

    Bohužel, je to konec jedné legendy. Na Rané byl obrovský rozvoj plachtění po druhé světové válce a od těch dob je tento kopec proslulý coby plachtařský ráj. V posledních dvanácti letech zde létají nejen rogalisté, ale hlavně paraglidisté, jejichž pohyb po kopci znamená velkou zátěž pro půdní povrch. Vyjednávání s ochranáři je čím dál složitější, avšak nyní se situace značně vyhrotila a s nástupem nového vegetačního období už nám zkrátka nebude dovoleno zdejší létání. Proslýchá se, že pokud museli ochranáři udělat ústupek na jiném místě (výstavba dálnice přes České středohoří), omezují civilizační vymoženosti v podobných oblastech, jako je paragliding, ale i jiné sporty, např. cykloturistika nebo vodácké jízdy s loděmi. Ochranáři byli laskaví a poskytli naší redakci nejen informace ke zveřejnění, ale i studii, jak bude Raná po zalesnění vypadat.


 Návrat na domovskou stránku