Chcete na tomto místě svoji reklamu ?



Ostatní poznatky a názory

  • Denní proměnlivost větru na Rané je poměrně výrazná. Vezměme např. typický letní slunečný den s termickým předpokladem a předpovědí rychlosti větru V 2-6m/s. Ráno často bývá větrné (např. 6m/s). Od 8h do 10h však náhle dochází k utišování větru (např. 3m/s). Slovo dostává termická aktivita, která stáčí V proudění více na JV. Okolo 11h se již dá vytočit termická bublina několik metrů nad úroveň startu, ve 12h jsme schopni se již stabilně udržet nad vrcholem. Meteostanice Raná již hlásí např. rychlost větru 4m/s, poryv 7m/s, směr větru 110 stupňů. Mezi 13h a 15h nastává čas výrazných termických intervalů, kdy jsme schopni vydat se na přelet. Meteostanice Raná již hlásí např. rychlost větru 5m/s, poryv 8m/s, směr větru 130 stupňů. Termická aktivita dosahuje vrcholu, po 16h naopak slábne. Dochází k zeslabování větru. Meteostanice Raná hlásí např. rychlost větru 4m/s, poryv 5m/s, směr větru 110 stupňů. Mezi 17h a 18h slábne vítr natolik, že již nejsme schopni se udržet na svahu. Meteostanice Raná hlásí např. rychlost větru 3m/s, poryv 4m/s, směr větru 90 stupňů. Po 18h však např. začíná nastupovat pasát. V 19h meteostanice Raná hlásí např. rychlost větru 5m/s, poryv 6m/s, směr větru 90 stupňů. Pasát postupně sílí a ve 21h meteostanice Raná hlásí např. rychlost větru 8m/s, poryv 9m/s, směr větru 90 stupňů. Po 22h již rychlost větru může dosahovat přes 10m/s, směr větru se příliš nemění (pokud samozřejmě není jiná předpověď).

  • Při předpovědi slabého variabilního větru a termické aktivity je směr větru na Rané ovlivněn denní dobou. Dopoledne převládá slabý V-J vítr odpoledne může jít o slabý Z vítr. Nutnost počkat na silný termický interval. Tento interval při velice slabém větru ale často ani na kopec nedojde. Někdy se vyplatí zariskovat a místo vyhnívání na svahu si to namířit přímo do předpolí. Pozor na výskyt čertíků. V podvečer možnost pasátu.

  • Při předpovědi slabého Z-SZ větru do 4m/s a termickém dni nastává na Rané většinou velice špatný den pro létání. Dopolední termika od V-JV soupeří se slabým větrem z opačné strany, na vrcholu kopce nefouká tedy téměř nic. Piloti neustále přenášejí svá křídla z jedné strany na druhou, ale ucelený interval který umožní odlet přichází velice zřídka. Odpoledne se podmínky mírně zlepšují a dá se většinou svahovat na Z-SZ straně kopce (ale už bez využitelné termiky).



  • Při hledání termického výstupného proudu můžete na Rané využívat pozorování několika větrných rukávů na kopci i pod ním, pozorování větrných flér umístěných na různých místech v okolí, kde je předpoklad odtrhávání bublin, pozorování pohybu trávy a kývání šípků, pohyb kouře z obce, sledování dravců nebo např. kurzu PG.

  • Při svahování na V směr větru a při silnějším proudění (8-10m/s) pozor na mírně turbulentní vzduch v půli cesty mezi hlavním vrcholem a východní boulí (mám dojem, že se jedná o občasný závětrný rotor za vrchem Oblík či nějaký bordel za vesnicí).

  • Při silnějším V-JV proudění (na vrcholu kopce 7-10m/s) se dá startovat na úpatí svahu (vedle lomu). Vlivem terénních zlomů se zde ale proudění stáčí poměrně výrazně zleva. Start tedy nemohu doporučit pilotům, kteří nemívají své křídlo na startu perfektně pod kontrolou.

  • Při létání v blízkosti lomu nebo přímo v něm je nutno počítat s mírnou turbulencí vzduchu, většinou se ale nejedná o nic závažného. Nejpozději však, když se dostanu do spodní poloviny lomu, zanechávám hledání termiky, která by mě udržela na svahu a mířím na přistání. Za normálních okolností se dá bez problému doletět na motokros, nouzově se dá ještě využít také plácek u koule nebo prostor u východní boule (ne však při J-JV směru větru - riskuji, že se dostanu do závětří kopce).

  • Při utváření termické aktivity na Rané má podle mě velký význam také to, zda je zemědělské pole v předpolí zorané či nikoliv.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku