Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.


Kolmo po Sardínii

Štěpán Zika
 

 Maják v Arbatax

    Myslel jsem, že návštěvou ostrova Korsika pro mě Středomořské ostrovy letos skončily, ale vše je nějak jinak, a tak 24.8. vyrážím na cykloturistický výlet po druhém největším ostrově ve Středozemním moři, Sardínii, často také nazývaném krásnou ženou s tisíci tvářemi. Jelikož jsme poměrně rychlí a ani italská dálnice nejeví známky ucpání, tak se ještě před naloděním na trajekt v italském přístavním městě Livorno kocháme proslulou šikmou věží a náměstím Zázraků v nedalekém městečku Pisa, jedním ze symbolů Itálie.

 Pisa


26.8.
    Raritu v severní části ostrova představuje mohutný žulový blok Capo d´Orso, vymodelovaný větrem a erozí do tvaru mohutného zvířete připomínajícího medvěda (orso = medvěd). Odtud máme neskutečný výhled jednak na severní pobřeží tak i na nedaleké souostroví La Maddalena, moře hraje snad všemi odstíny modré. Poblíž městečka Arzachena, situovaném v působivé krajině mezi žulovými skalami, se nachází množství prehistorických památek - návštěva záhadné nuragské svatyně Tempietto di Malchittu (1200 př.n.l) představuje první kontakt s nuraghskou civilizací. Z Arzacheny míří zvlněná cesta vnitrozemím zpět do Palau, bohatá na pekelně rychlé sjezdy. V odpoledních hodinách se přesunujeme až na úplný jihovýchod ostrova, na jedno z nejkrásnějších pobřeží Sardínie, Costa Rei.

 Capo d´Orso

 Capo d´Orso

 Capo d´Orso

 Tempietto di Malchittu

 Arzachena

 Palau


27.8.
    Costa Rei nabízí vedle množství "karibských" pláží a bezkonkurenčního koupání také mnoho turistických zajímavostí, lehce dosažitelných ze sedla jízdního kola. Od mysu Capo Ferrato dále po písečných cestách podél skalnatých zákoutí ukrývající malebné, téměř liduprázdné pláže, přes vnitrozemské solisko až k Torre delle Saline, kruhové věži na skalnatém mysu, nabízející výhled na jihovýchodní pobřeží. V supermarketu Monte Nai přímo láká k ochutnávce růžové vínko z oblasti Jerzu, kam se chystáme podniknout výlet následující den.

 Costa Rei


 Pláž Costa Rei


 Costa Rei


 Capo Ferrato


    Sardínie je sice od poloviny 20.století součástí Italské republiky, jako svébytný celek má ale svou vlastní historii, kulturu i jazyk. Nabízí průzračné moře obkopené bizarními skalisky s malými písečnými plážemi stejně tak i členité vnitrozemí s krásnými horskými masívy, svádějící k vysokohorské turistice, horolezectví, canyoningu a cykloturistice.


28.8.
    Oblast poblíž NP Gennargentu, bizarního horského světa ve vnitrozemí, ukrývá ve svém srdci jednu z největších a zároveň nejpůsobivějších krápníkových jeskyní na Sardínii - Grotta de Su Marmori. Jeskyně je tvořena pěti rozlehlými dómy, v jejichž útrobách je skryto množství krápníků, některých přes dvacet metrů vysokých.


 Jeskyně Grotta su marmuri


    V Arbataxu, pobřežním městečku, je v poledním vedru poklidno. Ulice jsou téměř prázdné, obchody zavřené, poblíž přístavu nalézáme jeden z nejfotografovanějších motivů Sardínie - fascinující rudé skály Rocce Rosso, ze kterých si místní kluci udělali adrenalinovou záležitost a ze skalních výstupků se vrhají do mořských vln, pohupujících se mnohdy hluboko pod nimi. Na mysu vybíhajícím do moře poblíž Bari Sardo obdivujeme nádhernou španělskou strážní věž ze 16. stol., která střeží kilometry dlouhé krásné pláže.

 Golfo di Arzachena


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku