Chcete na tomto místě svoji reklamu ?



Tenerife - ostrov kontrastů

Farár a Kulich

    Jezdíme tam pravidelně - vždy na přelomu listopadu a prosince. Jde o velmi lákavou možnost, jak se vyhnout podzimním plískanicím a inverzím. Asi naše nadšené líčení přírodních krás ostrova, zážitků z létání a nočního života přilákalo 20. listopadu k odletu na Ruzyňské letiště skupinu 24 dychtivých pilotů, jejich manželek, přítelkyň a známých. Po prvním týdnu se složení výpravy obměnilo a po příletu posil nás až do 4. prosince létalo přesně devět.



    Už jen cesta je zážitek. Do letadla nastupujeme v plné zimní výzbroji (péřovky, rukavice, šály, Kulich). Cestovatelé s menšími zkušenostmi si všechno opět před opuštěním letadla oblékli. Jaké je ale jejich překvapení při pohledu na letištní teploměr ukazující těsně po půlnoci více než 20 stupňů (nad nulou). Ti prozíravější vyměnili kulichy za kraťasy a tričko už v letadle. Po snadném vyřízení celních a pasových formalit nasedáme do tří minibusů z půjčovny. Celá kolona v pořádku zastavuje po příjezdu do Puerta de la Cruz a jedno auto se vydává na hodinový noční průzkum spletitých a úzkých uliček městem s cílem najít objednaný hotel. Ráno zjišťujeme, že jsme v noci parkovali cca 100 metrů od neoznačeného zadního vchodu našeho hotelu!



    Hned po snídani zdoláváme auty převýšení 2300 m a oceňujeme překrásný výhled na skoro celý ostrov, který se nám z této výšky nabízí. Rozbalujeme padáky a honem do vzduchu. Vzhledem k časné hodině je termika ještě slabá na delší udržení a všichni přistáváme po více než půlhodině nádherného vyhlídkového letu.

    Ostrov nám ukazuje novou tvář, přistávačka se díky stavebním pracím zmenšila o dvě třetiny. Někteří raději volí pro přistání dlouhou pláž hned vedle. Hrozí sice nabrání písku do komor padáku, na druhou stranu při troše štěstí ihned přispěchají na pomoc zachovalé polonahé důchodkyně, kterými se to všude jen hemží. Není to první ani poslední překvapení, které nám Tenerife chystá. Z restaurace na pláži, kterou využíváme jako místo srazu odjíždíme na termické terény na jihozápadě ostrova. Při průjezdu průtrží mračen jsme pohřbili veškeré naděje na létáni. K našemu překvapení průtrž rychle mizí a po pár minutách jízdy vidíme šest kroužících padáků pod základnami krásných kumulů. Začínáme si zvykat, že počasí je zde velmi proměnlivé. Kombinace moře, tropického pobřeží a zasněžených hor dělá své. V dalších dnech pro nalezení dobrých letových podmínek najezdíme ještě mnoho kilometrů. Letové terény jsou naštěstí rovnoměrně rozloženy po celém ostrově, můžeme tedy létat denně. Někdy termiku, jindy třeba svahování na přímořských útesech nebo třeba vyhlídkové půlhodinové slety. Po zkušenosti s čilým stavebním ruchem na ostrově si velmi pečlivě ověřujeme způsobilost startovišť a přistání. Ještě několikrát se nám to vyplácí.



    Tenerife je cílem především pro rekreační piloty z celé Evropy. Odhadujeme, že spolu s námi zde bylo okolo stovky dalších, především Němců, Švýcarů, Angličanů, Francouzů a samozřejmě "domácích" Španělů. Bezpečné létání na ostrově není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Již dříve zmíněné vrtochy počasí a složitý terén vytvářejí podmínky odlišné od létání ve vnitrozemí u nás doma nebo v Alpách. Velmi se vyplatí mít k dispozici průvodce znalého místních podmínek, ať už zkušeného kolegu pilota nebo komunikovat s místními lítači. Pozor na rady od ostatních turistů-pilotů, mnohdy místní podmínky vůbec neznají. Na vlastní oči jsme mohli sledovat start pilota z Německa přímo do rotoru od bočního hřebenu. Naštěstí let dopadl dobře o "odvážný" Němec po předvedení mnoha akrobatických figur stál v pořádku na zemi. Zarážející (a poučné) je, že jeho start sledoval místní instruktor a na nebezpečí jej neupozornil.



    Ostrov lze v rámci Kanárských ostrovů bez nadsázky označit jako skutečný ráj. Stejně jako všechny ostatní Kanárské ostrovy, také Tenerife je vulkanického původu. Jak svou rozlohou (2057km2), tak i maximální nadmořskou výškou (3718 m) daleko překonává své ostrovní sousedy - a tomu také odpovídá neobyčejná pestrost a rozmanitost krajiny, od pustého a suchého jihu přes úrodný a vegetačně bohatý sever, jehož hory jsou ve středních polohách pokryty krásnými borovicovými lesy, až po subalpinskou vysokohorskou oblast okolo nejvyššího vrcholu ostrova, Pico de Teide (3718m n.m.).




Všeobecná doporučení
    Na prvním místě je třeba dávat velký pozor na počasí a jeho rychlé změny. Jako na každém jiném přímořském terénu je i zde nejvíce nebezpečný vítr. Naštěstí také na Tenerife platí zlaté pravidlo pro létání u moře: Pokud se pravidelně bíle pění vrcholky vln na volném moři tak se NELÉTÁ! Je to jasný a nepřehlédnutelný signál příliš silného větru. Dále dáváme pozor na mořskou brízu podmíněnou denním chodem počasí (obdobně jako údolka ve velehorách). Při jasné obloze vzniká velmi pravidelně a může zcela znemožnit přistání na pobřeží. Místní zvláštností je možnost bezpečného termického létání na závětrné JZ straně ostrova při severním až východním větru. Obdobné vlastnosti mají i další terény na Tenerife. Tento fakt ale nelze zobecnit a je třeba, aby okamžitou situaci vždy konkrétně ohodnotil velmi zkušený a místních podmínek znalý pilot. Při pochybách vřele doporučujeme nelétat - to ostatně platí nejen na Tenerife. Velká část přistávaček je přímo na pobřeží - pozor na životu nebezpečné přistání do moře při špatném rozpočtu!



    Naštěstí i v případě neletového počasí nabízí Tenerife atraktivní náhradní program. Kromě všech lákadel typických pro přímořskou dovolenou nabízí ostrov například vynikající turistické trasy. Na své si přijdou opravdu všichni. Od nenáročných začátečníků nebo rodin s dětmi až po ostřílené horaly. Známé jsou místní terény pro skalní lezení. Například prostup soutěskou Masca je celodenní podnik, který určitě z paměti jen tak nevymizí. Je možné i vystoupat na nejvyšší horu Španělska ke kráteru stále činné sopky Pico de Teide (3718m n.m.). Méně aktivní piloti mohou třeba relaxovat na pláži Las Americas nebo v blízkém Aqualndu Octopus a sledovat, kdy se na svazích hor nad Tauchem objeví první padáky. Málokdo ví, že Tenerife je i dějištěm druhého největšího karnevalu na světě (hned po Riu), koná se vždy na začátku jara, letos od 4. do 12. dubna.


 Návrat na domovskou stránku