Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
 English version

U.S. Nationals 2006

Text: Michal Hammel
Foto: Jurgita Morkunaite, Greg Babush

 
 Sun Valley

    Koncem srpna proběhlo otevřené Mistrovství USA v paraglidingu, které se konalo v Sun Valley ve státě Idaho. Protože na žádném "U.S. Nationals" nemůže chybět alespoň jeden Česko-Slovenský zástupce, tak jsem se stejně jako vloni zúčastnil já. Sun Valley patří k velmi náročným terénům a možná práve proto se do soutěže přihlásilo jenom 93 pilotů, a to převážně z USA, Kanady a Jižní Ameriky. Blízká poušť a hory s převýšením 3500 metrů vytvářejí perfektní podmínky pro létání a dosažení výšky 5000 metrů ve stoupáku o rychlosti 7m/s není žádnou zvláštností.

    Hned na začátku závodu se během tréninkového dne bohužel ukázala síla zdejší termiky a jeden ze závodníků ukončil svůj let v helikoptéře do nemocnice. Jak se ale později ukázalo, byl to první a současně i poslední vážnější úraz během celého závodu. Ze sedmi soutěžních dnů se odlétalo pět nádherných disciplín s délkou 74-124 kilometrů. I když je pravda, že druhá disciplína o délce 124 kilometrů se letěla v extrémně silném větru a polovina závodníků jela ze strachu raději dolů do údolí lanovkou. Podaný protest byl anulovaný a odlétané body byly započtené do celkových výsledků. Za zmínku stojí poslední disciplína ve tvaru trojúhelníku o délce 85 kilometrů přes čtyři otočné body. Dostupy ten den dosahovaly přes 6000 metrů a závodníci, kteří překročili tuto výšku, museli být penalizovaní za narušení letových prostorů určený pro dopravní letadla.

 Po startu

 Dokluz do cíle


 Tracklog 5. disciplíny


    Celkovým vítězem závodu se stal mladý Dadam Matt (Gin Boomerang Sport). Mně osobně se zadařilo ve třetí disciplíně, kde jsem doletěl druhý.

    Na závěr bych ještě doporučil - jestli se vydáte do Sun Valley za paraglidingem, určitě nezapomeňte přibalit kyslík a nebo se alespoň aklimatizujte ve vyšších nadmořských výškách. Vzduch nad 5000 metrů je opravdu velmi řídký a těžko se dýchá.

 Sawtooth


Zajímají vás celkové výsledky tohoto závodu a nebo další fotografie?

 Návrat na domovskou stránku