Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do pořadí.


Pilot: Čáp Miroslav, 41301 Roudnice, Na Výšině 2616
Kluzák: Aeros Stealth
Datum letu: 28.6.2003
Startovní bod: Černá hora
1. otočný bod: Černá Studnice
2. otočný bod: Kumburk
Cílový bod: Černá hora
Ulétnutá vzdálenost: 91.7 km (FAI trojúhelník)

    Je 28.června a já opět po roce stojím na Černé Hoře. Je tu asi 15 rogal a nejméně dvakrát tolik padáků. Počasí se mi jeví velmi vhodné pro pěkný trojúhelník. Vítr je slabý proměnlivý, 4/8 Cu a na startu pofukují tři metry přímo na komoru. A tak Pedro Nedoma, Peťka Fiala, Jára Mašek a já plánujeme 91,7km dlouhý trojúhelník. Z Černé Hory 36km západně na Černou Studnici (rozhledna na 870m vysokém kopci), ze Studnice 28km jihovýchodně na Kumburk (zřícenina hradu asi 5km západně od Nové Paky) a odtud 27km severovýchodně zpátky nad start.

    Zatímco plánujeme, příliš aktivní Černá Hora se zastíní i s předpolím a naši chrousti kamarádi padáčkáři blatouchujou jeden za druhým. Poté co jsme zdrbli všechny známé a nikdo si už nevzpomněl na žádnej vtip, Jára se chopí éra a jde na start. Po startu nám mizí vpředu za stromy a v silném klesáku sotva doletí na horní pablby. Tím nám dal téma na další půlhodinku.

 Míra Čáp


    Před druhou hodinou se v mraku nad náma vytvořila skulina a sluníčko osvítilo kousek svahu pod startem. Pedro okamžitě startuje a za chvíli nám krouží nad hlavami. Peťka a já dlouho neváháme a taky startujeme. Když máme asi 200m nad startem, začíná pršet a startovní okno se opět zavírá. Kvůli dešti nedotáčím a vydávám se na trať. Když se doplazím těsně nad vrchol Žalýho nacházím první slušnej stoupák. Vtom slyším Pedra "pánové, dejte si pozor, je to tu nebezpečné". Zbytku zprávy jsem nerozuměl. Teprve po přistání jsem se dozvěděl, že Pedra nasál mrak, ze kterého se mu podařilo vyletět celej omrzlej ve čtyřech tisících.

    Po dotočení základny slyším Peťku, jak přistává v Bratrouchově přibližně na 20. kilometru. Pokračuji dál. Když mám pod sebou Vysoké nad Jizerou, Pedro hlásí, že otočil Černou Studnici. Divím se, kde se tam tak rychle vzal, a tak tlačím na pilu, abych ho dohonil. To se mi málem nevyplatilo a málem jsem přistál na úpatí Černé Studnice. Smířen s tím,že přistávám dělám v 50m poslední zatáčku a nalétávám do krásného čtyřmetru, který mě za pár minut dostane až do základny. Po otočení pokračuji směrem na Kozákov, kde se hojně rojej padáčkáři a slušně bójkujou stoupáky.

 Kozákov

    Na poloviční cestě potkávám Přemka Beneše, který letí opačným směrem od Kozákova na Tanvaldský Špičák. Startoval z Rašovky a letí 58km dlouhý trojúhelník, který úspěšně doletí. Ve vysílačce slyším Spída Váňu, který konečně opustil Rašovku a udělal si výlet na Kozákov a zpět. Nad Kozákovem předávám padáčkářům zprávu SOS od jejich kolegy, který visí na stromě několik metrů nad zemí, dotáčím základnu a upaluji dál.

    Až nad Kumburk letím těsně pod základnami, které jsou 2500m vysoko. Přímo nad otočňákem dobírám základnu a mířím si to přímo k cíli. Před sebou mám asi 15km zastíněnou oblast, kde mi vário ani nepípne. Až nad Vrchlabím asi 200m nad zemí nacházím slabé stoupání, které zesílí na 3m. Opět se zvedám až do základny a odtud dolétám až nad Černou Horu.

 Černá hora

    Po čtyřech hodinách jsem celej rozlámanej, a tak letím do Čistý na přistání. Během celého letu jsem si asi vybral všechna klesání, protože ať letím kam letím, všude to stoupá. A tak když mi vário náhle oněmí, stočím výšku a přistávám u kempu v Čistý. Na přistávačce je Jára, který přivezl Peťku a Pedro, jenž přistál asi půl hodiny přede mnou. Z křoví vylézá moje Vichřice, kam se schovala, aby neviděla, kdybych nezvládl přistání. Ale já jsem přistál dobře, a tak jsme to šli do kempu zapít. Vlastním Čapím spárem - Klapiklap.


 Návrat na domovskou stránku