Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do pořadí.


Pilot: Konečný Kamil, 735 64 Havířov - Suchá, Říjnová 12
Kluzák: Flirt 24
Datum letu: 6.4.2001
Startovní bod: Ondřejník Skalka
1. otočný bod: Velký Javorový
2. otočný bod: - -
Cílový bod: Mosty u Jablunkova
Ulétnutá vzdálenost: 40 km

    V pátek 6.4.2001 jsme se sešli asi v 10 u mě doma. Při pohledu z balkonu na Beskydy jsme viděli narůstající oblačnost, ale také vrstvu cirrů, která se blížila od jihozápadu. Lysá hora hlásila variábl dva metry a tak počasí vypadalo velice nadějně. Včera však Zákopčaník strašil frontou a deštěm a tak jsem zavolal Meteorologický ústav VŠB jmenovitě Dr. Jančíka. Dr. Jančík se zamyslel a pravil: "Ve tři je tu fronta, ale výstup z Brna je fantastický, takže vyjeďte hned!".

 Autoportrét

    Tak jsme s Jurou a Renčou naskákali do auta a vyrazili na Skalku. Při průjezdu Kunčicemi pod Ondřejníkem jsem se rozhodoval, zda se stavit do Jurka pro Polartecovou bundu, nebo ne (už si ji kupuji rok). Zdravý rozum zvítězil a tak se po dalších dvaceti minutách drásáme na Skalku s polárkou v mém batohu. Tato skutečnost mi později asi zachránila život před umrznutím. Hned na úpatí jsme dostihli Zdeňka Trčku s Jiřím Večerkem, kupodivu bez kurzistů s vlastními padáky. V půlce kopce se Jiřímu zdá vítr příliš silný a podrývá naši chuť létat. Nakonec jsme všichni dorazili před jednou hodinou na start. Obloha se už zatáhla vrstvou cirrů a na západním obzoru byla vidět hrana fronty. Bylo jasné, že je třeba startovat co nejdříve.

 Lysá hora

    První odstartoval Zdeněk a hned zmizel ve výšce. Pak jsme šli v rychlém sledu i my tři. Brzy dotáčíme v klidném stoupání asi 1100 m nad start a odskakujeme na Lysou horu. Během přeskoku zapínám GPS a nic. Ve spěchu jsem doma nezaložil baterky. Takže sundávám rukavici a dávám baterky do GPS. Jura mi po přistání říkal, že v 1500 m n.m. byl asi 1°C. GPS se pak nechtělo chytit a tak ani nevím jak fouká. Fotit jsem do poháru nemohl, protože naši jeli na výlet a sebrali mi foťák. Na brdku nad Malenovicemi chytáme stoupák a v pohodě dotáčíme asi 1000 na start a přeskakujeme na Travný. U Travného byl připraven stoupák 4 m/s. A tak jsme rychle zpět v 1100 nad startem. Renča neměla takovou výšku na přeskoku z Lysé, ale skočila celkem v pohodě a chytila se v menší výšce. Protože jsem neměl nic napsáno a GPS konečně začalo ukazovat (šipka mě vedla na Straník, kde jsem byl posledně), začal jsem uvažovat o letu na Slovensko. Škrt přes mé plány udělalo vário, které zběsile béklo a vyplo.

    Rychle jsem přepnul na druhou baterii, ale i ta byla vybitá. Já vůl starý jsem už delší dobu pozoroval chatrný stav baterek, ale ještě jsem je považoval za docela dobré. Chlad však vykonal své a kromě obličeje mi zmrzly i baterky. Ještě že fungovalo GPS a tak jsem stále přepínal "Elevation" a "Speed".

 Bez komentáře ...


    Při anabázi s váriem jsem se příliš nevěnoval letu, a tak jsem zjistil, že Jura je vysoko a daleko, Renča přemýšlí, jestli skočit do Řeky nebo zůstat na Morávce a já v … Naštěstí se mi podařilo v psích výškách přeskočit do Řeky a u Velkého Javorového chytit klidný čtyřapůlmetrový stoupák asi do 1200 nad startem. Taky jsem viděl konec letu Renáty, která skončila zmrzlá v Morávce. I těch 20 km je vzhledem k jejímu padáku výborný výkon. Jura na mě čekal u Javorového a pak jsem spolu letěli směrem na Mosty u Jablunkova. V posledním stoupáku před Mosty dotáčím základnu ve 2350 m n.m. a totálně zmrzlý kloužu ke kumulu přímo nad novou dálnicí. Kumul se však rychle rozpadá a také my ztrácíme výšku. Když letěl Jura blízko mě, pociťuji silné vibrace. To se Jura klepal zimou a potřebou malé strany. Zmrzlí, ale spokojení přistáváme po dvou hodinách letu v Mostech u Jablunkova na stejné louce. Hned po přistání rozesílám několik SMSek s GPS souřadnicemi uletěné trati. Marcel mi po chvíli volá zpět, že je nemocný a že po doručení mé SMSky se mu znatelně přitížilo. Však jeho pondělní padesátka do Tater mi byla velkou motivací.

 Javorový

    Na let jsem měl od bráchy půjčené brýle. Byly takové oranžové "rozjasňovací", a tak až když jsem přistál a sundal je, uvědomil jsem si, jak tlustá vrstva zakrývala oblohu. Mohu jen litovat, že jsem neměl foťák. Do ČPP by se 40 km hodilo, a že jsem neměl v pořádku baterky ve váriu. To Slovensko by bylo docela reálné. Snad příště ...


 Návrat na domovskou stránku