Chcete na tomto místě svoji reklamu ?Prezentace Sky Paragliders na Kozákově

Petr Dvořák

    Beskydská firma Sky Paragliders je v současnosti objemem výroby největší naší paraglidingovou firmou a v tomto roce razantně získávají přízeň zákazníků řadou zajímavých akcí a vstřícným přístupem. O víkendu 22.7. až 23.7. uspořádala velkou prezentační akci na Kozákově, jenž je v západní polovině České republiky snad nejvíce vytíženým kopcem.

    V prostoru startoviště byly postaveny dva stany. V jednom byli k dispozici kluci od SKY a půjčovali padáky všech kategorií a příslušenství. Všechny věci bylo také možné hned zakoupit; i když si nikdo nekoupil padák za pětatřicet tisíc, prodávaly se bundy, trička, čepice a další. Ve stánku bylo neustále plno, přicházeli sem jak paraglidisté, tak turisté, kteří se o padákové létání živě zajímali. Sousední stan ve tvary hvězdy s nápisy SKY Paragliders se stal útočištěm plzeňského Viktora Procházky, jenž vyrábí motorové padákové krosny a s firmou SKY ve značné míře spolupracuje. Několik krosen tady měl k předvedení a v průběhu soboty se s nimi někteří letci proháněli nad hlavami diváků na kozákovské startovačce. Diváků ostatně přišlo obrovské množství - jen na večerní párty na známé chaloupce pod kopcem bylo přes sto lítačů a během dne jich na kopci bylo ještě daleko více. Ke krosnám nutno ještě dodat, že sem přijeli i další jejich výrobci - Jirka Koudela z firmy JSK Paramotor, Pavel Březina ze Zlína za firmu Nirvana a Zdeněk Andrlík s přáteli tu létal na krosnách DAKR z Hranic na Moravě. Sobotní den ostatně byl jako předurčený k motorovému létání nebo k snadným zkušebním sletům z kopce pro zájemce o výrobky firmy SKY, protože bylo pod mrakem a skoro bezvětří.

    Na večer měli organizátoři SKY Paragliders připravenou společenskou párty u táboráku na chaloupce Leteckého spolku Kozákov. Nad ohněm se celý den peklo prasátko a nemusím moc vysvětlovat, jak dlouho asi trvalo, než jej spořádalo sto hladových padáčkářů a padáčkářek. K tomu byly přivezeny čtyři bečky piva a každý si mohl natočit, co hrdlo ráčilo. Chaloupka doslova praskala ve švech, příjezdová cesta byla zacpána auty a kolem ohniště bylo veselo.

    Nedělní ráno přišlo s krásným počasím; údolíčka v okolí Kozákova byla zalita mlhou, ale jinak byla veliká dohlednost. Z modrého kouřma vystupovaly v dálce známé kopce a vidět byly třeba i Krušné hory.

 Startoviště na Kozákově

    V průběhu dopoledne přilákalo slunečné počasí a nebe plné ukázkových kumulů na kopec neuvěřitelné množství paraglidistů a jednoho rogalistu. Vanul slabý vítr přímo na start a podmínky se zdály být ideální pro velmi dlouhý přelet. Však si také všichni srdnatě psali Broumov, vzdálený 76 km. Skutečnost byla však zdrcující: ve vzduchu bylo často nemožné se udržet. Jen výjímečně měl tu a tam někdo štěstí a mohl nastoupat a zcela mimořádná byla situace, kdy piloti odletěli na přelet, což se podařilo třeba Honzovi Škrabálkovi nebo Radkovi Ottovi s Fandou Myškou. Většinou bylo na přistávačce stejné množství pilotů, jako nahoře na startu, dole však povětšinou rozčilujících se na provokativně krásnou oblohu s kupovitou oblačností, avšak bez výraznější termiky.

    Jenže když je hezky, člověk se zase dlouho nezlobí. Neděle byla zkrátka krásným dnem, i když si doopravdy polítalo jen málo pilotů. Velká řada z nich se zmiňuje o SKY Paragliders jako o firmě, která je na raketovém vzestupu; před pár roky byla skoro neznámá, dnes se těší velké oblibě a už dávno překročila regionální význam - nejen v Beskydech, ale i všude jinde můžeme stále více vídat na obloze Lifty, Flirty a Fevery, jejichž majitelé jsou spokojeni. Kozákovská firemní prezentace se podařila také díky pohodové a plynulé organizaci Jirky Šrámka, kterému pomáhali kluci z okruhu SKY. Doufejme, že se můžeme těšit na další podobnou akci nejen od SKY, ale i od dalších našich paraglidingových firem. Náš sport si to přece zaslouží, ne?


 Návrat na domovskou stránku