Chcete na tomto místě svoji reklamu ?Sky Paragliders přicházejí s novým typem padáku: Stealth!

Petr Dvořák

    Za naprosto neuvěřitelné bychom mohli prohlásit sdělení Milana Michny z firmy Sky Paragliders: "Od podzimu 2001 přicházíme na náš trh s neviditelným padákem!" Tichá voda břehy mele - tato firma vcelku nenápadně vyvíjela, ve vší tichosti a neviditelnosti, naprostý trhák na paraglidingovém poli. Jedná se o kluzák, který není vidět nejenom na radaru, ale ani pouhým okem. "V dnešní době, kdy kdejaký sedlák prudí, že mu lítaj nad hlavou padáky, že mu nedojí krávy a usychá jetel na poli jenom proto, že nad jeho pozemky šustí skytex, bude náš nový padák vysloveným hitem na trhu," je přesvědčen Michna. "Letec, který někomu přistane na poli, se bude moci snadno vymlouvat, že tady rozhodně s padákem nepřistál. Navíc máme známé v pojišťovně a ta náš nápad s radostí přivítala," uvedl.

    Vlastnímu vývoji a výrobě předcházela dlouhá studijní cesta konstruktérů a designérů Sky Paragliders do USA, kde se podobným vývojem už zabývali a výsledkem byl známý bojový a průzkumný letoun Stealth. "Rozhodli jsme se nazvat náš padák stejně, ale v našem výzkumu jsme přece jen Amíky předčili. Zatímco jejich letadlo není vidět jen na radaru, ale zrakem ano, náš padák není vidět nikdy. Teď máme firmu plnou Američanů, kteří by naši technologii rádi odkoukali. Problém je, že ten padák nemohou najít." Michna přiznává, že kdyby sami nevěděli, kam ušité padáky ukládají, také by je nenašli. Dalším problémem byly testy SHV, kdy má testpilot za letu na sobě umístěnou videokameru, snímající vrchlík padáku při všech neobvyklých režimech. Když po přistání testovací komise sledovala videozáznam, vzmohla se pouze na prohlášení, že je to padák, jaký svět neviděl.
    Nový padák nachází oblibu zejména mezi děvčaty. Petra Krausová, naše top-pilotka, o něm také uvažuje. Prý si teď s sebou může vzít i koště, protože když letí se Stealthem, může snadno předstírat, že letí na koštěti. Prý už teď má zakázky na 30.duben, kdy se u nás tzv. pálí čarodějnice, aby se prolétla nad zapálenými ohni a zvýšila tak věrohodnost celé akce.


 Návrat na domovskou stránku