Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.


BirdSense Base

Standa Hlavinka
 

    Vedle základních displejových přístrojů ostatních výrobců je na českém trhu od roku 2006 další konkurent. Tentokrát se ovšem jedná o přístroj Made in Czech, navíc s výrazně "česky lidovou" cenou, posazenou dokonce pod 3000 Kč.

Ovládání přístroje
    Z vnějšku není na variometru kromě displeje, čtyř plochých membránových tlačítek pro ovládání a jediného vypínače, kterým se přístroj uvádí do provozu, nic jiného k vidění. Přístroj neobsahuje žádné připojovací výstupy, i když uvnitř najdeme na desce plošných spojů speciální konektor, díky kterému je možno provádět upgrade softwarového vybavení (firmware). Ale o tom až později.

Napájení a spotřeba
    Přístroj je napájen jednou destičkovou baterií o napětí 9V, ze které odebírá za provozu proud o velikosti kolem 13mA. Znamená to, že kvalitní alkalická baterie vydrží zhruba 40 hodin provozu, nabíjecí NiMH nebo NiCd pak podle její kapacity. Např. baterie s kapacitou 260mAh vydrží zhruba 20 hodin, pomineme-li ovšem její samovybíjecí efekt. Navíc je možno kdykoliv na displeji zobrazit napětí baterie ve Voltech a zjistit tak, v jakém stavu se nachází.

Variometr
    Údaj variometru je trvale zobrazován na horním řádku dvouřádkového displeje jako číselný údaj s rozlišením 0.1m/s s možností přepnout tento číselný údaj na sloupcový (vodorovný sloupec). V menu přístroje je dokonce možnost digitálně nastavit přesnou nulu variometru.

Akustika variometru
    Zvuk akustiky je velmi podobný přístrojům firem Digifly a Aircotec a subjektivně musím prohlásit, že je radost jej poslouchat. V menu lze nastavit jak práh nasazení akustiky pro stoupání, tak i práh akustiky pro silné klesání (Sink Alarm). Přitom obě tyto hodnoty je možno nezávisle na sobě nastavit již od nuly! Akustiku přístroje lze samozřejmě v menu úplně vypnout.

Rychlost reakce variometru (tlumení)
    Podobně jako u přístroje firmy Digifly Flyer 2 najdeme v menu přístroje možnost snížit rychlost reakce variometru, přesněji řečeno jej zatlumit. Se zapnutým tlumením pak variometr nereaguje na krátké a rychlé změny tlaku a pilot tak není zbytečně rušen "falešným poplachem".

Výškoměry
    Přístroj obsahuje celkem tři výškoměry. Jeden zobrazuje absolutní (nadmořskou) výšku a druhý převýšení, přičemž jejich údaje je možno nastavit. Třetí výškoměr automaticky přepočítává nadmořskou výšku prvního výškoměru na standardní tlak (1013hPa), což je pro pilota údaj nanejvýš užitečný, a to nad převodní hladinou 1500 metrů.

Teploměr
    Zabudované teplotní čidlo měří teplotu s přesností přibližně 1°C a naměřenou hodnotu zobrazuje na dolním řádku dvouřádkového displeje.

Teplotní stabilita
    Pro změření teplotní stability byl přístroj podchlazen o rovných 30°C, přičemž údaj výškoměru ujel ujel o pouhých 11 metrů směrem dolů, současně se pohnula i nula variometru, a to o -0.2m/s. Z hlediska stability údaje výškoměru je na tom tedy tento přístroj ještě lépe než velmi stabilní přístroje firmy Digifly, z hlediska stability nuly variometru naopak vychází Digifly lépe.

Firmware přístroje
    Jak už bylo řečeno v kapitole "Ovládání přístroje", výrobce pamatoval na možnost průběžné změny vlastností ovládacího software a rozšiřování funkcí přístroje. U takto jednoduchého a laciného přístroje ovšem nelze očekávat uživatelské hardwarové rozhraní, takže pro nahrání nové verze firmware je potřeba po otevření přístroje připojit na interní konektor speciální programátor a nový firmware tímto způsobem nahrát.

 Variometr BirdSense Base


    Provedení upgrade firmware přístrojů BirdSense zajišťuje jejich distributor SkyFly shop a v tomto okamžiku (březen 2007) je aktuální firmware ve verzi číslo 5.


Technologie
    Zvědavosti se pochopitelně nedalo odolat a po rozebrání přístroje Birdsense Base byla prozkoumána i technologie jeho výroby. Jak je dobře vidět na následujícím obrázku, nejedná se o žádnou amatérskou výrobu na koleně, ale o profesionální povrchovou montáž obvodů typu SMD (Surface Mounted Device) na výrobní lince. Vlevo nahoře je velmi dobře vidět šestipinový konektor pro provedení upgrade firmware. Dá se tedy říci, že dlouhodobá spolehlivost přístroje by měla být velmi vysoká.

    Vnější vzhled přístroje už ovšem zase tolik perfektní není (viz horní obrázek), což je ale jistě jen drobná daň za takto nízkou cenu.

 Detail plošného spoje přístroje BirdSense Base


Uchycení přístroje
    K přístroji je pevně připojeno poutko z opletené gumy s kruhovým průřezem o průměru 4mm, takže se dá velmi rychle a jednoduše uchytit na jakýkoliv popruh, trubku či tyčku, úplně stejně jako menší typ bez displeje s názvem BirdSense Beep. Návrat na domovskou stránku