Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
 English version

BirdSense Beep

Standa Hlavinka
 

    Po přístrojích Solario a IQ-Sonic je na českém trhu další miniaturní akustický variometr bez displeje a jistě není bez zajímavosti, že se tentokrát jedná o přístroj Made in Czech, jehož cena je oproti předešlým dvěma přístrojům konečně "česky lidová".

Ovládání přístroje
    Z vnějšku není na variometru k nalezení nic jiného než jediný vypínač, kterým se přístroj uvádí do provozu. Uvnitř přístroje pak najdeme čtveřici malých přepínačů, které umožňují měnit parametry přístroje a ještě miniaturní potenciometr, kterým se dá posouvat nula variometru a tím měnit i práh nasazení akustiky pro stoupání. Ale o tom až později.

Napájení a spotřeba
    Přístroj je napájen jednou destičkovou baterií o napětí 9V, ze které odebírá za provozu proud o velikosti 10mA. Znamená to, že kvalitní alkalická baterie vydrží zhruba 50 hodin provozu, nabíjecí NiMH nebo NiCd pak podle její kapacity. Např. baterie s kapacitou 200mAh vydrží zhruba 20 hodin, pomineme-li ovšem její samovybíjecí efekt. Navíc přístroj po každém zapnutí nejprve oznámí určitým počtem pípnutí (1 až 5), v jakém stavu se baterie nachází, přesněji řečeno, jaké je její napětí v zatíženém stavu. Vyhodnocení je opačné než ve škole, 5 je nejlepší a 1 na propadnutí.

Akustika
    Zvuk akustiky je velmi podobný přístrojům firem Digifly a Aircotec a subjektivně musím prohlásit, že je radost jej poslouchat. Nastavení nuly variometru a tím i prahu nasazení akustiky pro stoupání jediným korekčním prvkem je navíc mnohem jednodušší a srozumitelnější, než tomu bylo u již dříve testovaného přístroje IQ-Sonic a nastavení prahu akustiky pro silné klesání (Sink Alarm) je od toho nastavení zcela odděleno. Tento práh je možno pomocí dvojice přepínačů zcela jednoznačně nastavit na čtyři různé hodnoty, a to -1.5m/s, -2m/s, -2.5m/s nebo -3m/s. Hlasitost akustiky lze dalším přepínačem ještě nastavit na "tišší" nebo "hlasitější". Tovární nastavení je pochopitelně "tišší", protože většina pilotů jistě umístí tento malý přístroj velice blízko hlavy (zpravidla svojí).

    A ještě jedna unikátní specialita navíc. Obvyklé mlčení mezi nulou a prahem silného klesání (Sink Alarm) je v tomto přístroji velmi inteligentně využito pro generování zvláštní série pípnutí, která svým počtem udává jeho přibližnou velikost (pokud si ovšem tuto funkci pilot uvnitř přístroje jedním z přepínačů zapne). Srozumitelněji řečeno, při malém opadání v rozmezí 0 až -1m/s může přístroj vydávat sérii jednoduchých pípnutí ("píp....píp"), při opadání v rozmezí -1 až -2m/s sérii dvojitých pípnutí ("píp-píp....píp-píp") a při opadání v rozmezí -2 až -3m/s sérii trojitých pípnutí ("píp-píp-píp....píp-píp-píp"). Jasněji už to opravdu vyjádřit nelze, lepší je slyšet. I když je tovární nastavení tohoto přepínače č.2 v poloze "OFF" (tedy funkce vypnuta), osobně se domnívám, že každý pilot po jejím vyzkoušení už určitě nechá tento přepínač nastálo v poloze "ON".

 Detail jednoho z možných uchycení

 Variometr BirdSense Beep


Teplotní stabilita
    U přístroje bez číselných údajů na displeji se takovýto parametr velmi těžko měří. Každopádně na nulu variometru, nastavenou těsně pod práh nasazení akustiky, nemělo ani podchlazení o 30°C žádný vliv, tedy alespoň slyšitelný. A protože byl současně pro testovací účely podchlazen i variometr s displejem typu BirdSense Base, který používá stejné obvody, dá se už teď říci, že naměřená teplotní stabilita je ještě lepší, než jaká byla zjištěna u teplotně velmi stabilních přístrojů firmy Digifly. Nula výškoměru totiž ujela o pouhých 11 metrů směrem dolů.

Technologie
    Zvědavosti se pochopitelně nedalo odolat a po rozebrání přístroje Birdsense Base byla prozkoumána i technologie jeho výroby. Jak je dobře vidět na následujícím obrázku, nejedná se o žádnou amatérskou výrobu na koleně, ale o profesionální povrchovou montáž obvodů typu SMD (Surface Mounted Device) na výrobní lince. Dá se tedy říci, že dlouhodobá spolehlivost přístroje by měla být velmi vysoká.

 Detail plošného spoje přístroje BirdSense Base


Uchycení přístroje
    K přístroji je pevně připojeno poutko z opletené gumy s kruhovým průřezem o průměru 4mm, takže se dá velmi rychle a jednoduše uchytit na jakýkoliv popruh, trubku či tyčku (viz obrázek). S velice zajímavým řešením přišel správce Straníku Tomáš Fussganger, který si zapůjčený předprodukční vzorek vestavěl do volného zadního prostoru kapkovité přilby a po několika týdnech používání si jej dokonce tak oblíbil, že už u něj zůstal. Takže jak sám říká, má teď ptačí mozek a před startem vlastně stačí jen sáhnout za krk a cvaknout vypínačem.



 Návrat na domovskou stránku