Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Bräuniger IQ - Sonic

Standa Hlavinka

    Spolu s přístrojem Solario od firmy Renschler se přístroj s názvem IQ - Sonic od firmy Bräuniger řadí svými rozměry 90x35x20mm k nejmenším variometrům na trhu. Jeho tvar je uzpůsoben k připevnění na přilbu pilota pomocí suchého zipu, nejlépe blízko některého z ušních otvorů přilby. Kromě akustické indikace neobsahuje přístroj žádné další indikační prvky.

Napájení
    Přístroj je napájen z lithiového vyměnitelného článku o napětí 3V (typ CR-2450) a výrobce zaručuje 200 hodin provozu. Z tohoto lithiového článku odebírá elektronika přístroje za provozu proud o velikosti přibližně 2.2mA, přičemž při nasazení akustiky dojde ke zvýšení odběru zhruba o 10%. Velikost tohoto nárůstu je zcela nezávislá na nastavené hlasitosti akustiky. Nemá tedy žádný smysl zbytečně snižovat hlasitost za účelem zvýšení životnosti lithiového článku.

Akustika přístroje
    Miniaturní vypínač na těle přístroje umožňuje přístroj zapnout do jednoho ze dvou různých akustických režimů. V režimu "II" indikuje akustika přístroje jak klesání (spojitý tón), tak stoupání (přerušovaný tón), kdežto v poloze "I" pouze stoupání. Hlasitost akustického měniče je více než dostatečná, zejména při umístění variometru blízko hlavy.

 IQ - Sonic a krabička zápalek

    Poměrně rušivý je ale tón o vysokém kmitočtu, který vychází z piezoelektrického měniče i v situaci, kdy je akustika neaktivní. Tento jakýsi "šum pozadí" je dokonce nepatrně slyšet i při nastavené minimální hlasitosti akustiky. Nutno ovšem přiznat, že odstup "signál - šum" je poměrně velký a slabě slyšitelný vysoký tón tak zřejmě zanikne v šumu vzduchu proudícího kolem přilby.

Korekční prvky
    Elektronika přístroje obsahuje 3 korekční prvky (trimry), pomocí kterých je možno miniaturním šroubovákem nebo špičkou nože nastavit některé důležité parametry. Pochopitelně po otevření krytu přístroje.

 Elektronika přístroje IQ - Sonic

    Prvním parametrem je již zmíněná hlasitost akustiky. Druhým je poloha nuly přístroje a třetím "vzdálenost" mezi bodem nasazení akustiky pro klesání a bodem nasazení akustiky pro stoupání. Jinými slovy řečeno, tato "vzdálenost" je vlastně jakousi velikostí okna (zpravidla kolem nuly), ve kterém je akustika zticha. Pomocí velikosti okna a polohy nuly je tak možno poměrně přesně nastavit přístroj na jemné nebo hrubší akustické rozlišování termiky.

Stabilita nuly
    Příjemným překvapením u takto relativně jednoduchého přístroje je dobrá teplotní stabilita nuly. Při seškrcení velikosti okna na minimální hodnotu a posazení nuly přesně do jeho středu přístroj velmi citlivě reaguje spuštěním příslušného akustického signálu již při nepatrném pohybu směrem nahoru nebo dolů. Ani podchlazení takto kriticky nastaveného přístroje o rovných 30°C nedokázalo polohu nuly vychýlit žádným směrem a nastavení přístroje rozhodit.

Žádné cifry na displeji
    Výhody tohoto jednoduchého přístroje se zajímavým tvarem jistě ocení zejména rekreační piloti bez ambicí sledovat výšku, převýšení či jiné číselné údaje, případně piloti létající v tandemu, kterým by přítomnost měřicích přístrojů zbytečně překážela. Pro závodní piloty se pak IQ - Sonic může stát nepostradatelným záložním variometrem, který nastálo připevněný na závodníkově přilbě trpělivě čeká na tu svoji pravou chvíli. Návrat na domovskou stránku