Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do regionu.
Králova hola

    Startuje se z rozlehlé a příkré horské louky na hřebenu. Startovat je možno takřka kdekoliv na hřebenu, dokonce při severním směru větru i na opačnou stranu. Ale pak je třeba oblétnout vrchol z východní strany do závětří a na přistávačku je to téměř 6 kilometrů, takže pouze pro otrlé.

 Startoviště Králova hola


    Cesta ke startovišti vede z města Banská Bystrica přes Brezno, ve kterém je třeba odbočit podle ukazatelů vlevo na obec Červená Skala. Po průjezdu přes opěvovanou vesničku Helpa následuje za vesnicí Valkovňa železniční podjezd. Hned za ním se odbočuje vlevo vzhůru přesně podle směrového ukazatele na vesničku Šumiac.

    V severozápadním rohu maličké návsi s kapličkou uprostřed je třeba odbočit vpravo vzhůru a po nekonečných serpentinách vyšplhat o 1000 metrů výš k vysílači na vrcholu. Cesta je v první polovině kamenitá a hned na jejím začátku je značka zákaz vjezdu.


    Přistává se na poměrně slušně zadrátovaných a zvlněných lukách těsně pod vesnicí Šumiac kolem příjezdové silnice na souřadnicích N48°49.977' E20°07.523'. Louky jsou ale dostatečně prostorné, dokonce s možností výběru vhodného protisvahu.

 Přistávačka u vesnice Šumiac

Další užitečné informace o možnostech létání v této oblasti najdete zde.

 Mapa

 Návrat na domovskou stránku