Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
 English version

Bavím se tím, že žiju jako pták

Standa Hlavinka & Ewa Wisnierska Cieslewicz
 

Cześć Ewa! Vypadáš sice jako jemné polské děvče, ale mluvíš jako strohá Němka. Z tvého dvojí příjmení jsem taky zmatený. Kdo ve skutečnosti jsi?

    Jmenuji se Ewa Wisnierska a narodila jsem se 23.12.1971 v Nyse, malém městečku na jihu Polska, sotva 20km od hranic České republiky. A když mi bylo dvacet, zamilovala jsem se a odešla za hlasem svého srdce do Německa. On byl Polák, žijící v Německu. Tehdy bylo nemyslitelné zůstat v Německu jako polské děvče, takže nám nezbyla jiná možnost než sňatek. Tím se změnilo moje příjmení na Cieslewicz. Bohužel, o pár let později se cosi změnilo. Můj život se úplně převrátil. Teď jsem zase sama a čekám na oficiální vrácení mého dívčího příjmení Wisnierska. Létání a cestování také hodně změnilo můj úhel pohledu. A jsem velice ráda. Dávám přednost světu bez hranic. Mám sice ještě stále svůj polský pas, ale řekla bych: Jsem prostě Evropanka.


Vždycky jsem trochu vedle z tvojí atletické postavy. Proč sis vybrala z široké škály různých sportovních aktivit právě paragliding?

    Když mi bylo osm, chodívala jsem do sportovní školy. Odtud tedy ta atletická postava. Ale teď jsem velice líný člověk a nedělám žádný sport. A když mi jednou ukradli kolo, byla jsem docela ráda. Měla jsem dobrou výmluvu, abych mohla jezdit autem. Občas se ale o nějaký ten sport přece jen pokouším. Vloni jsem začala se snowboardem a chystám se v tom letos v zimě pokračovat. Ale neexistuje žádný sport, při kterém bych se cítila tak volná a spokojená jako při paraglidingu.


Je tvoje vítězství v PWC 2005 v ženské kategorii tvým prvním úspěchem na poli paraglidingu?

    Prvním úspěchem bylo, když jsem v Polsku před pěti lety začala létat. Ale viděla jsem rozdíl oproti německým školám a proto jsem se rozhodla učit létat v Německu. Jakmile jsem dostala licenci, věděla jsem, že se všechno změní. Odstěhovala jsem se z Hamburku na jih Německa a neměla jsem v hlavě nic než létání. O tři roky později mi přátelé řekli, že bych měla závodit. Pomyslela jsem si: OK, zkusím to. A už první rok jsem vyhrála všechny závody kromě Mistrovství Evropy, protože poslední soutěžní den jsem vlétla do startovní kružnice příliš brzy. A tak vyhrála Petra Krausová. Porazila jsem Louise Crandal v závodě Nordic Open a skončila na druhém místě v celkovém pořadí. Ale mým osobním úspěchem bylo šesté místo v German Open a v Německé lize během jediného roku 2004. To mi dodalo motivaci pro rok 2005. Nikdy se mi ani nesnilo o vítězství ve Světovém poháru v kategorii žen a 20. místě v celkovém pořadí. Ale stalo se tak.
Vyděláváš si na živobytí létáním? A stačí to vůbec?

    Létání a výuka létání jsou jedinými zdroji mých příjmů. Nemám žádný byt ani dům. Žiju ve svém autě a nemusím tak platit žádný měsíční nájem. Tento způsob života není nijak nákladný. A já nepotřebuju žádný přepych. Mám raději čas než peníze.


Letos jsi každopádně lepší než Petra Krausová. Vidíš nějaký podstatný rozdíl mezi tvým a jejím způsobem létání? A nebo za všechno může tvůj padák?

    Nevím přesně. Myslím, že tajemství mého úspěchu spočívá v mojí psychické kondici. A to je tvrdá dřina. Celoživotní. Další věcí je moje silná vůle a soustředění se na dosažení svých osobních cílů.
V současnosti jsi nejlepší ženou ve světě paraglidingu. Jaké jsou tvoje další osobní cíle?

    Udržet si motivaci a najít silnější sponzory, abych měla čistou hlavu a víc času na věci, které bych ráda dělala. Chtěla bych zpopularizovat náš sport a ukázat lidem, jak je fantastický. Chystám se natočit film o krásném umění létat, kterým paragliding určitě je.Co bys ve svém životě změnila, kdybys mohla?

    Moje auto. Je hrozně pomalé a staré. A kdybych mohla, ráda bych mluvila všemi jazyky. Ale momentálně jsem hrozně líná se učit.


Jsi se svým životem spokojená? Jsi šťastná?

    Bavím se tím, že žiju jako pták. Nedělám si starosti s tím, co přijde. Možná se to ale jednou změní. Třeba zatoužím po rodině a po vlastním domově. Ale zatím jsem nenašla to správné místo, kde bych se usadila. A tak si momentálně užívám života a létání.


Kde budeš trávit letošní Vánoce? V Německu nebo v Polsku?

    Během letové sezóny v Evropě jsem velice zaměstnaná. A tak beru vánoční čas jako příležitost navštívit své rodiče v Polsku a vypít s nimi moje narozeninové šampaňské. Po Vánocích 27. prosince se chystám do Mexika a tam oslavím příchod nového roku 2006. Ve skutečnosti tam organizuji paraglidingový tábor pro dvě školy. Na konci ledna chci létat závod Monarca Open, stejně jako uplynulé dva roky. Po ukončení soutěže mám v plánu Kalifornii - podívat se na delfíny, možná se taky potápět a nebo jenom tak relaxovat na pláži s přáteli.


Tak hezké Vánoce a šťastný Nový rok, "Birdy"!


 Návrat na domovskou stránku