Chcete na tomto místě svoji reklamu ?



Winston
    Volnomyšlenkář a světoběžník Winston si bezesporu zaslouží svoji zvláštní kapitolu. Winston je bývalý Čech a emigroval přes Maďarsko do Rakouska už ve svých 21 letech, aniž by uměl slovo německy. Postupně procestoval Severní Ameriku, Jižní Ameriku, Jižní Afriku a Španělsko, aby nakonec zakotvil na ostrově Gran Canaria v souostroví Kanárských ostrovů. Tady si taky našel i svou nynější manželku. Po 8 letech ale sebral ženu i s dětmi a spasil se útěkem z Gran Canaria před megalomansky se rozvíjejícím turistickým ruchem a civilizací na klidný a pro turisty zcela neznámý ostrov La Palma. V tu dobu jezdila na tento ostrov pouze jediná loď, a to jen jednou za týden, na celém ostrově vůbec nebylo pouliční osvětlení, z aut jezdily po silnicích jenom džípy na přepravu banánů z plantáží, v nádherně čistých pobřežních vodách bylo možno při potápění harpunou nalovit spousty ryb, ženy se musely koupat v šatech, nikoliv v plavkách a němečtí turisté ještě netušili, kde vůbec ostrov La Palma leží.


 Jižní panorama z vrcholu nejvyšší hory Roque de los Muchachos

    Po 18 letech spokojeného života na ostrově La Palma je nyní Winstonovi 53 let, jeho španělská manželka je o 3 roky mladší a z jeho tří dospělých dětí už je nejčastěji vidět doma jenom nejmladší dcera, která studuje střední školu a občas i jeho syn. Winston má na svůj věk neuvěřitelnou vitalitu, každý den chodí plavat do moře a potápět se, podniká horské túry a na malém ostrově zná skoro každý kámen a téměř každého vesničana. Poskytl nám nejenom velice příjemné ubytování za ještě příjemnější cenu v již zmiňované vesničce Fuencaliente (Los Canarios), vzdálené sotva 1 kilometr od nejbližšího větrného rukávu, ale svou detailní znalostí místního terénu nám ohromně pomohl i s mapováním startovišť, přistávaček a se spoustou dalších věcí. Domluvili jsme tedy s Winstonem pro turisty z Čech, Moravy a Slovenska speciální cenu za ubytování, v přepočtu asi 470Kč za člověka na den, což je na Kanárské ostrovy cena více než pěkná.

    Winstonova životní filozofie je zarážejícím způsobem prostá a jednoduchá a při klábosení u výborného místního vína jsme si vyloženě hráli do noty. Už dávno jsme cítili, že takhle nějak by se měl prožívat život lidský, ale že v uspěchané, schvácené, hamburgerové, hektické, agresívní a ohlupující reklamou napěchované středoevropské civilizaci je to velmi obtížné, ba takřka nemožné.

 Winston (Tonda Čáp)

    Do Čech se jezdí Winston podívat za svým bratrem nejvýš tak jednou za rok na týden nebo na dva a jak sám říká, úplně mu to stačí. Vždycky přibere minimálně 10kg, protože místo obvyklého ovoce ze své zahrady a kvalitního masa se cpe pečenou kachnou, popřípadě obvyklým vepřoknedlo. To je taky důvod, proč si pokaždé po návratu z Evropy musí koupit nové a samozřejmě větší kalhoty.


Concepción
    Mirador del Cocepción je název kruhové vyhlídky se zábradlím na ostrém hřebeni útesu nad městem Santa Cruz a jedná se tedy o startoviště na východním pobřeží ostrova. Přímo na točnu na vyhlídce se dá pohodlně dojet autem po perfektní asfaltové silnici. Od vyhlídky směrem na východ vybíhá nad moře ostrý hřeben, z kterého je možno startovat na obě jeho strany. Právě proto, že hřeben je protažen ve směru západ-východ, tvoří rozhraní mezi nasluněnou jižní a zastíněnou severní stěnou mohutnou odtrhovou hranu, která velmi dobře funguje dokonce i při vytvoření souvislé oblačnosti nad pobřežím a následném znemožnění přímého naslunění.

 Ostrá hrana hřebene u Mirador del Concepción

Las Indias
    Mirador de Las Indias je opět název vyhlídky, tentokrát přímo u hlavní silnice z vesnice Fuencaliente (Los Canarios) do města Los Llanos na jihozápadní straně ostrova. Vyhlídka leží sotva jeden kilometr za vesnicí a startoviště ještě asi 300 metrů po silnici dále za ní. Silnice zhruba výškově odděluje pásmo borovicových lesů od keři a kaktusy porostlých strmých svahů, jejichž povrch je tvořen černou lávovou sutí, která se v odpoledním slunci nažhaví na vysokou teplotu a nad svahy se tak vytvářejí četné a vydatné komíny. Startoviště Las Indias je výborným výchozím bodem pro přelety podél jihozápadního pobřeží směrem na přístav Puerto de Tazacorte. Dalším dobrým důvodem k odletu směrem na severozápad je přistávačka pod startovištěm, která poněkud připomíná staveniště uprostřed banánových plantáží, není příliš velká a neleží přímo u moře.


Puerto Naos
    Startoviště nad přístavem Puerto Naos je typické termické odpolední místo na jihozápadním pobřeží ostrova s širokou a poměrně strmou stěnou, která začíná spolehlivě fungovat brzy po poledni. Možnost přistání na písečné pláži přímo pod startovištěm z něj činí jedno z nejpohodovějších startovišť na ostrově, i když převýšení pouhých 250 metrů jej řadí mezi nejnižší startoviště na La Palma. Snad jedinou nevýhodou je fakt, že se startoviště napoprvé docela špatně hledá.

 Nad přístavem Puerto Naos


El Time
    Mirador el Time (vyslovuje se jak se píše, nikoliv anglicky) je název vyhlídky na ostrém hřebeni nad přístavem Puerto de Tazacorte ve výšce necelých 600 metrů na jihozápadním pobřežím ostrova. Hřeben pokračuje nad vyhlídkou až do výšek 2000 metrů, startoviště se však nachází už necelých 50 metrů výškově nad vyhlídkou. Dojet až ke startovišti však znamená absolvovat asi 3km jízdy, která se ve své druhé polovině mění v neuvěřitelné kodrcání po příšerně kamenité úzké cestě. Startovat je možno na obě strany hřebene, přičemž jeho jihovýchodní stranu tvoří téměř kolmá stěna, nasluněná pouze v dopoledních hodinách. Severozápadní strana hřebene je mnohem pozvolnější, tvořená rozsáhlými banánovými plantážemi a suchými travnatými plochami, které se termicky probouzejí spíše až kolem poledne. Banánové plantáže pozvolna klesají směrem k moři a končí rozsáhlou západní, téměř kolmou útesovou stěnou.

 Pohled ze startoviště El Time k východu

    Přistávačka je opět velmi příjemná v podobě obrovské kamenité pláže v přístavu Puerto de Tazacorte a z vyhlídky Mirador el Time je možno si ji nainstalovaným dalekohledem detailně prohlédnout. Pochopitelně po vhození mince patřičné hodnoty.

 Pláž u přístavu Puerto de Tazacorte pod Mirador el Time

    Z termického hlediska je tento terén velice zajímavý, často až divoký. Vhodnější je ne příliš silný vítr, pro start na stranu kolmé stěny pak raději bezvětří. I tak je třeba mít na ty pouhé tři kroky a skok do prázdna docela dobré nervy. Ale pak to rozhodně stojí za to.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku