Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.


Jaká bude Liga PG v roce 2008

Mirek Volný
 


    Česká liga paraglidingu je seriál závodů, který má dlouhou, zajímavou historii a v posledních letech se těšil malé účasti. (V roce 2007 jen 52 závodníků!) Rozhodli jsme se proto soutěž oživit a přiblížit ji více pilotům a jejich možnostem.

    Hlavním naším cílem je zvýšit zájem pilotů létat ligové závody, a tím jim pomoci v jejich rozvoji. Vždyť snad všichni naši piloti, co dosáhli a dosahují úspěchů, sbírali první zkušenosti nejen se závodním létáním právě v české lize.

    Pokládáme si tedy otázku, co přiláká více pilotů na ligové závody? Dalo by se říci, že každý pilot, co létá český pohár, by mohl létat ligu - navíc zde vidím několik přínosů oproti tomu, když létám sám na kopci.

    Jako nejdůležitější mi přijde možnost pozorovat dění na zemi a ve vzduchu (a navíc je zde i koho se zeptat). Je zajištěna pozemní podpora a všechny důležité informace, v průběhu závodu mají tedy piloti navzájem stejnou možnost rozhodovat o taktice letu, téměř stále se mají na očích, startují ze stejného startu, letí stejným směrem ke stejnému cíli v podobnou dobu (pomůže mi tedy sledovat, jak se kde kdo vypořádal se současnou meteo situací, tím se učím a rozvíjím cit pro letové počasí). Každý má však motivaci pro létání ligy jinou.


Co se připravuje:

  • kategorie závodu FAI 2 (chceme pomoci organizátorům zajistit tento status pro každý závod, jistě pomůže přilákat více zahraničních pilotů)

  • propagace na webu, kde budou o lize přehledné informace (usnadnit tím pilotům orientaci a napomoci popularizaci závodů)

  • atraktivní vyhodnocování jednotlivých kol na webu, rozbor tracklogů najednou, kde je ideou komentář zkušeného pilota

    Naše názory na řešení předneseného problému se různí, a proto představujeme několik otázek k veřejné diskusi:

    Vyhovoval by vám stávající model, tj. tři samostatné závody s pevně daným termínem? Pokud nikoliv, jaký model navrhujete?

    Jaký je váš názor na více kratších závodů? Například 4 nebo 5 závodů na 4-5 dní, termínované tak, aby pokrytím vycházely na co možná nejméně pracovních dní (svátky a víkendy).    Náhradní termíny z důvodu špatného počasí? Závod by měl stanoven hlavní a o týden později náhradní termín. Bylo by to pro vás komplikací či příjemnou variantou. Případně jaké potíže by vám nastaly se změnou dovolené na poslední chvíli?

    Kdy a jak se rozhodujete se soutěže zúčastnit? Podle místa konání, dní dovolené, termínu, místa konaní, počasí, na poslední chvíli, před sezónou?

    Co je pro vás nejvíce rozhodujícím kritériem o účasti? Co vás první napadlo? Motivovalo by vás k účasti, kdyby na konci letového dne následoval rozbor tracklogů, který udělá zkušený pilot na projektoru?

    Uvítáte více závody v ČR nebo v zahraničí?

    Přivítali byste závod v ČR se starty z odvijáků?

    Prosíme, abyste se vyjádřili písemně na emailovou adresu sportovnikomise@svazpg.cz nebo na adresu LAA ČR s viditelným označením Česká Liga v paraglidingu 2008. Návrat na domovskou stránku