Chcete na tomto místě svoji reklamu ?Raná a počasí

Štěpán Zika

    Za poslední dva roky, kdy jsem na Rané správcem sportovního areálu a jsem zde tedy téměř nepřetržitě, jsem vypozoroval celou řadu zajímavých úkazů, které nějakým způsobem ovlivňují kvalitu létání právě na Rané. Jedná se o mé osobní laické poznatky a názory, tzn. že nejsou konzultovány s meteorologem či podpořeny nějakou exaktní studií. Měly by vám ale pomoci při rozhodování, zda jet létat na Ranou při té které předpovědi počasí a v jaké roční době. V některých věcech se samozřejmě mohu mýlit - opakuji, že se jedná pouze o můj osobní názor.

Leden - Únor
    Zpravidla nepříliš povedené měsíce pro létání. Převažují silné JZ-Z-SZ proudění - rychlosti větru na vrcholu kopce lehce překračují i 20m/s. Slabá sněhová pokrývka (Raná leží ve srážkovém stínu Krušných hor a patří mezi nejsušší místa v ČR vůbec), která má větší šanci udržet se na SZ straně kopce. Výška sněhu tak do 20cm, většinou se jedná o vyfoukaný přemrzlý sníh. Možnost dobrého létání při V-JV proudění (např. rozsáhlá stabilní tlaková výše nad Ruskem), termika i 5m/s zpočátku rozbitá a turbulentní, v dalších dnech se zklidňuje. Zpočátku dobrá viditelnost (70km), postupně zhoršování viditelnosti a na obzoru vystupující inverzní pás. Typické rozsáhlé výkyvy teplot (-20°C v lednu až třeba +15°C v únoru).

Březen-Duben
    Z kopce mizí sníh a probouzí se jaro. Opět převládá spíše Z-SZ proudění, i když o slovo se hlásí V-JV situace. Raná začíná být termicky zajímavá, ale většinou se jedná o kombinaci poměrně silného větru (4-7m/s) s termikou. Nárazy tak mohou dosáhnout přes 10m/s. Nic tedy pro začínající či dlouhoseválející piloty. Při předpovědi např. SV-V větru 3-6m/s a slunečného počasí bych se vůbec nebál, že na Rané nepolétám. Ačkoliv tento směr větru je na Rané poměrně zboku, slunce ( i když je stále nízko nad obzorem), v pravidelných intervalech stáčí proudění na přijatelný V-JV. Děje se tak díky poloze kopce a předpolí, ze kterého se odtrhávají termické bubliny, které svým výstupem vzhůru po svahu stáčejí proudění. Pozdě odpoledne se vítr vrací zpět na SV-V (pokud samozřejmě není jiná předpověď). Období dobrých přeletů - při V-JV situaci termicky aktivní svah, předpolí, lom, asfaltové parkoviště a v poledních a odpoledních hodinách také obec Raná. Při Z-SZ situaci funguje dobře svah a předpolí.
Květen-Červen
    Při termickém dni zpravidla výborné podmínky k přeletu. Vítr většinou slabší než v předcházejících měsících, termická aktivita dosahuje maxima. Až na výjimky, první den po přechodu studené fronty a následně vpádu výběžku vyššího tlaku vzduchu, převládající silný vítr (cca 10m/s) v kombinaci s termikou - příliš silné pro PG a HG létání. Nad Ranou tak vidíme točit množství větroňů a závidíme. Večer se zpravidla dá alespoň svahovat. Náš čas přichází většinou až druhý den… Myslím, že termika na Rané je lepší při Z-SZ situacích než při V-JV. V tomto období začíná nastupovat místní fenomén - pasát. Jedná se o laminární proudění v pozdějších odpoledních hodinách. Většinou nastává při V-JV situaci, ale občas i při Z-SZ. Nedá se 100% určit, zda ten který den vznikne, ale vypozoroval jsem nějaké souvislosti. Zpravidla nebývá hned první den po přechodu fronty. Většinou se vyskytuje při jasném či polojasném počasí a slabém větru 2-5m/s. Přichází v pozdním odpoledni, když ustává termika. V tento moment většina pilotů dělá chybu a ujíždí.

    Zhruba po půl hodině začíná totiž vítr pomalinku přidávat na rychlosti, je úžasně klidný a bez nárazů. Většinou se udržuje v rozmezí 5-8m/s (ideální podmínky pro nácvik svahování a kontrolu vrchlíku). Pozor! Někdy pasát stále pomalu sílí a večer dosahuje rychlosti i přes 10m/s.

Červenec-Srpen
    První polovina července často bývá relativně chladná s množstvím srážek. Myslím, že ideální přeletové podmínky nastávají až na konci července a trvají tak do poloviny srpna (alespoň poslední dva roky tomu tak bylo). Převládají V-JV situace, dny často zakončené pasátem (až 5x týdně). Svahovat se tak dá téměř do 22h SELČ. Toho hojně využívají piloti, kteří přes den létají termiku na kopci či navijáku nebo jsou v práci, a v pozdním odpoledni si chtějí pohodově zalétat až do večera. Nesouhlasím s názorem, že z Rané se v létě nadá nic uletět. Je pravdou, že termika bývá vzácnější (často přijdou pouze dva slušné termické intervaly za celý den a vy se zvednete a odletíte 100km a nebo oba promeškáte a shnijete na přistávačku).

    Je také pravdou, že na Rané je v tomto období málo kumulů. V termickém dni již dopoledne začínají nad Českým středohořím a Krušnými horami naskakovat první chmurky a na Rané přitom zůstává obloha jako vymetená. Kumuly se zde začínají formovat až když jim nic jiného nezbývá. Je to asi dáno suchostí zdejší krajiny. Ale co je špatné může být i dobré. Často se stává, že v okolí již kumuly mohutní do podoby c.congestus, c.mediocris, odkud je jen krůček k vytvoření nebezpečného kumulonimbu a na Rané jsou stále jen běžné termické kumuly. Zejména v tomto období dochází k velice nebezpečnému jevu - tvorbě čertíků. Jedná se o vzdušný vír rychle rotující kolem své osy. Snažte se vyhnout jakémukoliv kontaktu s ním! Pokud čekáte na startu a uvidíte čertíka (většinou se projeví jako rychle točivý pohyb trávy na svahu (poli), uvnitř čertíka rotuje uschlá tráva, hmyz, babička…), sbalte či jinak znemožněte vrchlíku letět a varujte ostatní! Pokud čertíka spatříte např. při svahování, snažte se uletět na jiné místo či přistát a varujte ostatní! Pozor! Čertík při svém pohybu po kopci (nebo poli) může měnit směr a může se i vrátit! Na Rané zpravidla vzniká v poledních hodinách při horkém a slunečném dni, vítr zpravidla slabý proměnlivý nebo do 4m/s. Neplatí to ale absolutně! Již jsem viděl čertíka v poměrně chladném a oblačném dni. Neustále sledujte tedy prostor kolem sebe.

Září-Říjen
    Až na výjimky slabá termika, občasný pasát, dobré a klidné létání - vhodné pro začínající piloty k osahání termiky. Mírná převaha J-JV proudění. Dobré létání při tzv. babím létě (na dalekonosný přelet už to nebývá, ale dá se uletět 50km). V říjnu dobré létání při Z-SZ situaci (výborná viditelnost, poměrně klidný vzduch), naopak při déletrvajícím J-JV proudění častý výskyt mlh a nízké oblačnosti znemožňující létání. Zjednodušeně se dá říci, že pokud je v předpovědi počasí uveden možný výskyt mlh či nízké oblačnosti, je mlha v tomto období na Rané téměř 100%.

Listopad-Prosinec
    Málo vhodné měsíce pro létání. Většinou silný vítr špatných směrů (JZ,SV), nízká oblačnost, slabá termická aktivita, krátký den. Výjimku tvoří, když je nad ČR oblast vyššího tlaku vzduchu s V-JV nebo Z-JZ prouděním. Pak výborné podmínky pro svahování i termické létání. Při J proudění mlhy.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku