Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
Ze zákulisí SkyFly - 2002

Standa Hlavinka

    S poklesem venkovních teplot pod bod mrazu se každoročně výrazně zpomaluje rychlost toku mých myšlenek a vůbec celý můj člověk jaksi zmalátní. Zřejmě se tady projevuje cosi z dávných zvířecích předků, kteří rozumně trávili zimu zdravým zimním spánkem. Všechno tedy musí zachraňovat zvýšené dávky Vavřineckého. Ne že by se snad potom něco zlepšilo, ale aspoň mi to tolik nevadí ...
 Od 1. listopadu 1998


    Uplynuly už více než dva roky, co jsme naposledy nechali nahlédnout do SkyFly zákulisí. Bylo to v prosinci roku 1999, tedy přibližně rok po spuštění serveru, a to v článku s názvem Jak nám dupou králíci. Po více než třech letech provozu se ale hodně věcí změnilo. K lepšímu? K hošímu? Jako vždycky záleží jenom na úhlu pohledu. Typický návštěvník SkyFly serveru se ale příliš nezměnil. Stále setrvává u svého operačního systému Windows 98 (58% návštěvníků), snad jenom ten internetový prohlížeč už vyměnil za vyšší verzi Explorer 5.x (73% návštěvníků). Konečně i z následujícího obrázku je poměrně jasně vidět, že i sám vypadá pořád stejně jako před lety.


 Typický návštěvník SkyFly serveru


    "Já už žádnou asistentku nechcu!" vzplál kdysi hněvem spravedlivým Robert, takže zatím u nás židle asistentky zeje prázdnotou. Ne, nejedná se o nenápadně podsunutou inzerci volného místa a neznamená to tedy, že by nám tady měla děvčata začít chodit předvádět svoje přednosti. No ale pro všechny případy - pijeme Tokajské nebo sudové Vavřinecké a sídlíme v centru Ostravy na rohu Stodolní a Pobialovy ulice.

    Robert po vzorné spolupráci s vlastní manželkou přivedl na svět druhé dítě, takže i když ani já ani Artur se stále k ničemu nemáme, SkyFly už prokazatelně nevymře po meči. Malíř Pepa, který je autorem všech kreslených obrázků na stránkách SkyFly serveru, si totiž před pár lety se svojí ženou pořídil dceru a u toho už zůstalo. Těch Pepových kreslených obrázků je mimochodem na SkyFly serveru už celkem 56, nedávno jsme je sečetli. Sám náš externí výtvarník byl touto cifrou docela překvapený. Ovšem vzhledem k obrovskému počtu stránek serveru to dělá všeho všudy jeden obrázek asi na 410 stran. To ho načisto uklidnilo a je zase pohodovým a vyrovnaným člověkem.

    Na domovské stránce SkyFly serveru zmizela na začátku roku 2002 rubrika s názvem "O serveru" a byla nahrazena odkazem na "SkyFly shop". Tím se tedy vytratilo ze SkyFly stránek i povídání o tom, kdo jsme, co jsme a jak to vlastně všechno vzniklo. Ale co taky po více než třech letech ještě komu vykládat. S rubrikou současně také zmizely fotografie našich obličejů. Pokud by to snad někomu mělo přijít líto, na následujícím snímku jsme poměrně zdařile zachyceni při návštěvě loňského koncertu kapely Mňága a Žďorp v Horní Lhotě. Pravda, postavy jsou poněkud promíchány v davu, ale Robert je ten, který drží plechovku Gambrinus v levé ruce, Pepa s Arturem zrovna tlačí klobásu s křenem, Markétu lze dobře poznat podle bílého trička Nike s hlubokým výstřihem, no a já mám na nohách svoje oblíbené šedé tenisky Hi-Tec velikost 11.

 Na koncertě kapely Mňága a Žďorp

    "Na tom SkyFly je už tolik všelijakých informací, že by se z toho snad měla aspoň polovina smazat," řekl mi kdysi na Straníku s úsměvem nedávno tolik populární Milan Michna. Jistě tehdy vůbec netušil, co tím způsobí - od té doby mám brouka v hlavě. Není už opravdu ten web nějak příliš rozsáhlý či zahlcený? Nepřestává být náhodou pro samý les vidět stromy? Je dnešních celkových 22971 internetových stránek serveru příliš mnoho nebo je to tak nějak akorát? A není to nakonec pořád málo ...?

    Každopádně je z grafu počtu přístupů (hits) za každý kalendářní měsíc (úplně dole na stránce) jasně patrné, že nárůst návštěvnosti už zdaleka není tolik strmý, jako v počátečním období. Je to celkem logické, během prvního roku provozu se další a další lidé teprve dozvídali o novém serveru s názvem SkyFly, kdežto dnes už naprostá většina pilotů zřejmě SkyFly zná. Vysněný jeden milion celkových přístupů (hits) za měsíc byl poprvé překonán v březnu roku 2001 a od té doby už nad touto hranicí zůstal. Celkovou návštěvností za poslední měsíc výrazně zahýbal na přelomu roku spuštěný "SkyFly shop". A hlavně nejen návštěvností, ale také obratem zejména digitálních fotoaparátů, které jsme do té doby prodávali pouze v okruhu svých přátel nebo známých a tedy jaksi "neveřejně".

    Veškeré údaje o návštěvnosti jsou k nahlédnutí v detailní statistice, která je veřejně přístupná přímo z domovské stránky. Pro zasvěcené a terminologie znalé snad jen několik parametrů za poslední uplynulý měsíc leden 2002.

Total Hits:
Files sent:
Pageviews:
Sessions:
MBytes sent:

1736673
1358126
84057
29085
13454

 
    Počet průchodů před domovskou stránku je pro přehlednost a jednoduchost vyhodnocení indikován přímým počitadlem v levém horním rohu stránky a jak je vidět, cifra se denně zvyšuje v průměru o 1018. Záleží na tom, jestli je víkend nebo pracovní den. Jak ukazují i další podrobné statistické údaje, na SkyFly se chodí nejvíce v pracovní dny, a to zejména v pracovní době. To jsou věci ...!

    Počet firem či klubů, jejichž weby zdarma hostují na SkyFly, je celkem 21. Z celkového počtu stránek SkyFly serveru to představuje 2,6% a svojí návštěvností se jedná o 2,4%. Nejvyšší celkovou návštěvnost z hostujících webů si už dlouho udržuje web firmy SKY Paragliders, což je poměrně kuriózní situace, protože již v dubnu roku 2000 bylo zapnuto webové zrcadlo firmy v její vlastní doméně ".com" a měl tedy dávno nastat postupný odliv návštěvnosti právě tím směrem. Patrně se v tomto případě uplatňuje známé pravidlo, že zvyk je železná košile. Na dalším místě v pořadí celkové návštěvnosti svých stránek jsou pak firmy AXIS Paragliding, Karpo Fly a postupně další.

    Po téměř třech letech provozu služby "Vítr na mobil" se ukazuje, že neexistuje ani jediná meteorologická stanice, kterou by měli zapnutou všichni piloti bez rozdílu. Jak je z následujícího grafu rozložení zájmu podle jednotlivých stanic jasně vidět, největší počet pilotů (3127) má zapnutou Sněžku, následuje stanice Praha-Ruzyně (3064) a pak Lysá hora v Beskydech (2951). Celkový počet zaregistrovaných čísel mobilních telefonů je k dnešnímu datu 3441, z nich 45% tvoří majitelé Eurotelů, 43% majitelé Paegasů a zbylých 12% je Oskaristů.

 Rozdělení zájmu o jednotlivé meteorologické stanice

    Nádherná je originalita pilotů a jejich smysl pro humor. Stačí se podívat na seznam uživatelských jmen, která si piloti postupně registrují v systému SkyFly. Zviratkozlesa, Ptakoplas, Cumulohryz, Prdoch, Mujtata, Pracurak, VirtualMan, Laskonka a Papalalulu, to jsou některé ukázky zaregistrovaných jmen, které jen dokazují, že i když doba optimismem úplně nepřekypuje, pilot je druh živočicha veskrze dobře naladěného. A snad to tak i zůstane.

    Do nové sezóny tedy přejeme všem spoustu nalétaných hodin i kilometrů, špitálům se raději obloukem vyhýbejte a samozřejmě budeme jenom rádi, budete-li chodit často na SkyFly. Je to pro jeho fungování velice důležité. No a co říct na závěr roku 2002? Pochopitelně úplně stejně jako tehdy v prosinci 1999 - Mějte se pěkně a neserte nás!

 Vývoj návštěvnosti od listopadu 1998

 Návrat na domovskou stránku