Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Garmin GPSMAP 60CS

Ivan Novotný

    GPSMAP 60CS je moderní ruční mapový navigátor GPS. Jeho provedení jej předurčuje především k použití ve volném terénu, v přírodě nebo na moři. Vyznačuje se kvalitním barevným displejem, velmi dobře čitelným i na přímém slunci, jednoduchým ovládáním, množstvím funkcí a velkou variabilitou uživatelských nastavení. Díky malým rozměrům se vejde snadno do kapsy a jeho velmi elegantní vodotěsné pouzdro zajišťuje potřebnou ochranu i v náročných podmínkách.

 Garmin GPSMAP 60CS

Balení obsahuje následující komponenty

 • GPSMAP 60CS

 • instalační CD s programem MapSource pro práci s navigačními prvky a přenosy dat mezi navigátorem a PC

 • propojovací kabel USB

 • klip na opasek

 • český a anglický návod


Základní technické údaje
 • 12 kanálový paralelní přijímač GPS s podporou zpřesňujícího systému Waas/Egnos

 • 56 MB paměti RAM

 • 256 barevný displej s rozlišením 160x240 bodů o rozměrech 38x56mm

 • vestavěný elektronický kompas a barometrický výškoměr

 • sériový port + USB

 • napájení dvěma tužkovými bateriemi (AA alkalické nebo NiMH) nebo externí napájení do 30V

 • konektor externí antény

 • přístroj je vodotěsný, označení IPX7 odpovídá ponoru 30 minut v hloubce 1m


Oživení a instalace
    Nový přístroj je po vložení baterií ihned připraven k použití. Stačí jen vybrat jazyk (včetně češtiny), nastavit časové pásmo pro korektní přepočet světového času a můžeme vyrazit do terénu. Software na přiloženém CD není pro použití GPS nezbytný, slouží pouze ke komunikaci s počítačem v programovém prostředí MapSource a obsahuje nástroje pro tvorbu trasových bodů, tras a jejich přenos z GPS do PC a opačně. Tyto činnosti lze provádět samozřejmě i přímo v GPS, na PC však jde práce lépe od ruky. Zároveň je možno zobrazovat na PC v reálném čase polohu a další navigační údaje a zaznamenávat prošlou trasu. Instalace software i veškerá komunikace probíhaly zcela korektně a bez problémů. K propojení s PC slouží přiložený kabel USB, který přináší kromě výhody rychlého přenosu dat i možnost připojení k PC za chodu, tedy bez nutnosti vypínání obou zařízení.

Zhodnocení standardních mapových podkladů
    Vestavěná podkladová mapa zahrnuje v podrobnějším měřítku Evropu, část Asie a Afriky. Zbytek světa je zobrazen velmi hrubě. Trochu mě překvapilo, že oproti mému starému GPS Garmin eTrex Legend neobsahuje základní mapa některé podrobnosti, které v Legendu zobrazeny byly - například silnici I. třídy z Frýdku-Místku do Frýdlantu nad Ostravicí nebo silniční sítě na Kanárských ostrovech. Nejen z tohoto důvodu je nutno v případě potřeby navigace po silnicích počítat s dokoupením porobnějších dohratelných map příslušného území. Pro jejich instalaci však GPSMAP 60CS disponuje solidní paměťovou kapacitou 56MB.

Displej
    Barevný displej o rozměrech 38x56mm má rozlišení 160x240 bodů. Podsvícení je zcela rovnoměrné a dá se nastavit v celkem 19 stupních od velmi temného až po jasné nebo zcela vypnout. Ve tmě a šeru je čitelnost displeje vynikající. Na přímém slunci se podsvícení samozřejmě již neuplatní, ovšem kontrast, čitelnost i barevné podání zůstávají přesto na vynikající úrovni.

    Přes relativně malé rozměry displeje zaslouží GPSMAP 60CS za kvalitu zobrazení velkou pochvalu.

Ovládání
    K ovládání všech funkcí slouží 8 tlačítek a jeden křížový ovladač, umístěné na čelní straně přístroje pod displejem a vypínač v horní části. Funkce tlačítek jsou standardní - změna měřítka, listování stránkami, vkládání Waypointů, vyhledávání a vstup do menu. K výběru položek menu, procházení mapou a dalším nastavením pak slouží křížový ovladač. Čelní ovládací prvky jsou v případě zapnutého podsvětlení displeje podsvětleny také, a to stále s plnou intenzitou nezávisle na nastavení displeje. Toto řešení výborně zvýrazňuje jejich označení ve tmě.

Funkce
    GPSMAP 60CS disponuje mimořádně velkým počtem vestavěných funkcí s vysokou variabilitou uživatelských nastavení. Každá z hlavních funkcí má přidělenu svou charakteristickou stránku zobrazenou po celé ploše displeje a mezi jednotlivými stránkami lze oběma směry postupně listovat. Výběr požadovaných funkčních stránek a jejich pořadí jsou plně uživatelsky volitelné. Mezi nejčastěji využívané funkce bude pravděpodobně patřit zobrazení signálu z družic, mapa, trasový počítač, záznam projeté trasy, kompas, výškoměr, navigační dálnice a případně výpočet trasy k zadanému cíli. K nim může uživatel libovolně přidávat další potřebné, například kalkulačku, kalendář, polohu Slunce a Měsíce, stopky, budík, trasovou navigaci a další. Stejně tak může dle svého uvážení zobrazování libovolných stránek zrušit. Tyto funkce pak zůstávají nadále kdykoliv přístupné přes hlavní menu přístroje. Mnohé stránky obsahují volitelná datová pole, ve kterých lze nastavit zobrazení libovolných údajů z rozsáhlého seznamu (rychlost, výška, čas pohybu, azimut, stoupání, klouzavost apod.), případně měnit i počet těchto datových polí. Systém výběru požadovaných stránek i modifikací zvolených údajů je natolik přehledný a intuitivní, že pro využití většiny funkcí není vůbec zapotřebí nahlížet do návodu. Za rozsáhlost funkčního vybavení, dokonalou variabilitu nastavení i systém ovládání zaslouží GPSMAP 60CS také velkou pochvalu. K některým důležitým stránkám podrobněji.

Družice
    Klasické kružnicové zobrazení polohy družic na obloze a síly jejich signálu, dalšími údaji jsou souřadnice polohy přístroje a přesnost polohy. Zajímavostí je možnost barevného zobrazení jednotlivých družic pro větší přehlednost.

Mapa
    Zobrazení mapy je velmi důležitou funkcí každého mapového GPS. Díky vynikající čitelnosti displeje je mapa dostatečně přehledná a lze ji použít i při navigaci v autě. Její velikost je vzhledem k zaměření přístroje při vypnutých datových polích vyhovující. Pokud se však navolí zobrazování datových polí společně s mapou, plocha mapového podkladu se značně zmenší. V tomto případě jsou rozumně použitelná dvě datová pole, při nastavení tří nebo čtyř pro mapu zbude již velmi málo místa. V preferencích lze dále nastavit úroveň vykreslování detailů, přepínat zobrazení pro den a noc, volit velikost písma pro jednotlivé položky, povolit nebo zakázat vykreslování základní mapy i detailních map, nastavit orientaci ve směru pohybu nebo k severu a další. Rovněž je možno nastavit mapové datum výběrem z mnoha možností i různé formáty souřadnic včetně definovaných uživatelem. Mapu je samozřejmě možno posouvat, měnit měřítkový detail i zadávat v ní libovolné Waypointy.

Trasový počítač
    Vysoce variabilní nastavení datových polí na stránce trasového počítače umožňuje zobrazit buď tři údaje velkými číslicemi přes celý displej nebo přehled osmi údajů s malými číslicemi. Všechny veličiny lze libovolně vybírat z rozsáhlého seznamu a rozmístit na displeji dle potřeby.

Find - hledání
    Tato funkce je přímo přístupná stiskem vyhrazeného tlačítka a dokáže vyhledat města, Waypointy i libovolné body zájmu (POI) obsažené v základní databázi i v dohraných mapách, tj. např.služby, atrakce, přírodní zajímavosti, křižovatky apod. Hledání probíhá buď v abecedním pořádku s použitím schematické klávesnice na displeji nebo dle vzdálenosti od aktuální polohy nebo pozice kurzoru na mapě. Výhodné je i automatické ukládání posledně nalezených položek pro budoucí opětovné rychlé vyhledání.

Trasy
    GPSMAP 60CS umí na základě nainstalovaných map navrhnout trasu po silnicích k libovolnému místu a po této trase průběžně navigovat vypsáním křižovatek a vykreslením jejich tvaru, případně pomocí navigační dálnice. Stejně tak umí navigovat po trase vytvořené uživatelem z libovolných Waypointů nebo jiných bodů bez ohledu na silniční síť. Navigaci je možno doplnit i zobrazením dalších pomocných údajů, například časem příjezdu do cíle, vzdáleností k dalšímu bodu apod.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku