Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
 English version

Mistrovství České republiky 2000 - Slovinsko

Standa Hlavinka
 

Sobota 1.7.2000
    "To je teda pěkně blbá smrt," ucedil kdosi na pokraji vyčerpání během usilovného výstupu na 1470 metrů vysoké startoviště Kriška Gora sotva v polovině výšky kopce. Výplaz to byl opravdu neradostný, zlaté kodrcání do kopce na loňském Mistrovství ČR v Kobaridu. A i když se někteří při častých a dlouhých přestávkách vydatně posilňovali plechovkovým pivem, dorazili po hodině a půl na hřeben v doslova zbídačeném stavu.

 Petr Dvořák a Radek Šimoník, oba se zbrusu novými účesy


    Ještě štěstí, že nějaký dobrák postavil na kopec nákladní lanovku, která postupně po dvaceti kusech vyvážela těžké bágly pilotů až na startoviště. A protože jenom startovní listina bez mimo soutěž létajících pilotů čítala rovných 63 jmen, trvalo pendlování vozíku takřka 3 hodiny.

    I když meteorologové varovali před možností vzniku lokálních bouřek, bylo rozhodnuto nepromarnit první den vysedáváním na kopci a byla vypsána disciplína "Race to goal" s cílem na přistávačce pod kopcem u vesničky Senično.

 Briefing na startovišti

    "No nic, já už musím. Je to silnější než já!" prohlásil krátce po briefingu Mirek Varvařovský a odchvátal do lesa s chuchvalcem toaletního papíru. Okno do 56km dlouhé disciplíny s celkem třemi otočnými body bylo otevřeno ve 13:20 a protože poměrně svižný jihozápadní vítr zesilovaný termikou umožňoval bezproblémové zachycení, startovala první vlna závodníků hned po otevření okna.

    Bylo totiž třeba nejprve oblétnout první otočný bod a ve 14:30 už fotografovat druhý tzv. marker, který byl umístěn pod startovištěm u dolní stanice nákladní lanovky.

    Po 14. hodině začalo povážlivě přibývat oblačnosti, ale to se už první pětičlená skupinka závodníků vydávala nad dolní stanici lanovky fotit marker, aby vzápětí zmizela za obzorem pod tmavými základnami.

    Přestože se někteří závodníci nedostali ani k fotografování markeru, v 16:30 se nad cílovou páskou objevili první dva slovinští závodníci. Jako první Čech dolétl do cíle o dalších 15 minut později Mirek "Radar" Stěhula, za minutu a půl následovaný nadšeným Mirkem Volným. S odstupem další minuty přilétl do cíle František Pavloušek a za dvě minuty za ním dopádloval na svém aerodynamickém "kajaku" Mirek Varvařovský.

 Mirek Volný prolétává nad cílovou páskou


    "Tolik frontstallů a klapanců co dnes jsem nezažil snad za celý život," líčil v cíli barvitě svoje dnešní zážitky Mirek "Radar" Stěhula, který se v obtížném a turbulentním místě snažil vyškrábat nad hřeben.

 Mirek Stěhula v cíli

    Postupně pak prolétli nad cílovou páskou ještě Kamil Šolc, Dušan Kultan, Ivo Videnka, Radek "Kuzma" Boček, Jarda Grulich a ve chvíli, kdy už nikdo nedoufal, se 8 minut po 18. hodině objevil ještě bojovník Karel Vrbenský. K úspěšnému dosažení cíle potřeboval celé 3 hodiny a 38 minut a v celkovém pořadí se tak usadil na 12. místě.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku