Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
 English version

Mistrovství České republiky 2002 - Slovinsko

Standa Hlavinka

 

Sobota 15. června
    "Náhle banda debilů, uhni bo tě pobliju ..." notuje si známá nejmenovaná dvojice českých pilotů a naložené auto ujíždí klikatými silničkami na první briefing do města Tolmin na místní stadion. Soutěž o Mistra České republiky v paraglidingu si už jinak než ve Slovinsku snad ani nelze představit. Oproti loňskému roku ale Camping Menina pod hřebenem Golte vystřídal laciný Autocamp Johnson ve vesničce Gabrje blízko Tolminu se suchými záchodky a umývárkou ve studené řece Soča. Letošní Mistrovství České republiky probíhá současně s otevřeným Mistrovstvím Slovinska.

 Před prvním briefingem na stadionu v Tolminu

    "No, nijak mě ta hymna nezaujala," poznamenává kdosi krátce po slavnostním zahájení šampionátu a vzápětí je všech 133 zaregistrovaných pilotů naloženo i s batohy na vojenské náklaďáky, které překvapivě svižně šplhají na startoviště Kobala v nadmořské výšce 1080 metrů. V ostré levé zatáčce závěrečného hřebenového úseku zůstává sice jeden náklaďák viset na dvou kolech nakloněný ze srázu do lesa a všichni v panice divokými seskoky opouštějí korbu, ale jinak je nálada stále výborná. Kolem poledne jsou všichni šťastně nahoře a je jich tolik, že i místní dobytek dobrovolně vyklízí pozice.

 Na startovišti Kobala

    "Cholera ...!" prská jakýsi Polák po šlápnutí do čerstvého kravince, velkého jako pizza Napolitana a odchází si vyslechnout od organizátorů dvojjazyčnou zprávu o meteorologické situaci.


    Na briefingu je vyhlášena 69km dlouhá disciplína s celkem čtyřmi otočnými body a cílová páska je připravena na stadionu ve městě Tolmin. O to větší motivace doletět - přístroje GPS se záznamem ulétnuté trasy se odevzdávají právě tam.

    Startovní okno je dnes pouze hodinové a otevírá se ve 13:00. V horkém a velice vlhkém ovzduší je vidět silný opar a nad startem rychle kondenzují první chmurky. Už patnáct minut po otevření startovního okna je ve vzduchu docela husto a první závodníci se po dotočení základen ve výšce pouhých 1400 metrů nadmořských vydávají na trasu.

 Husto nad startem

    Díky vlhkému vzduchu a tím i výrazné oblačnosti nad hřebeny se na všech úsecích trasy daří poměrně rychle postupovat a už po necelých třech hodinách od okamžiku otevření startovního okna přistávají na stadionu v Tolminu první závodníci.

 V cíli na stadionu v Tolminu

    Postupně přilétá do cíle dnešní disciplíny celkem 41 pilotů a v nasmaženém kotli stadionu, ve kterém se proudění díky termice každou chvíli otáčí z jiné strany, předvádějí na přistání prapodivné kotrmelce. Protože se měří čas individuálně každému ze závodníků, ukazuje se nakonec jako nejrychlejší německý závodník Norman Lausch, druhý je slovinský pilot Jurij Vidic a třetí opět Slovinec Roman Lotrič. Z našich si nejlépe vedl Ondřej Holub, který se v celkovém pořadí usadil na páté příčce.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku