Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
 1  2  3  4  5  6  7 
 

Česká liga 2007 - Beskydy

Standa Hlavinka Digifly Flyer 2

    "Normálně to bralo z polí báby i s hráběma," komentují pozorovatelé sobotní vichřici, která se divoce přehnala nad územím celé republiky, takže se první závodní den musel omezit jenom na registraci v areálu hotelu Horizont v Kunčicích pod Ondřejníkem, opékání prasátka před jednou z chatek a popíjení vesměs alkoholických nápojů. Pořád je to ale výrazně lepší bilance než déšť a sněžení, kvůli kterému musel být loňský závod v Beskydech dokonce předčasně ukončen.

Neděle 13.5.2007
    "Podejte to kafe doktorovi Jančíkovi, ať může z lógru udělat předpověď počasí," radí v devět ráno před chatou organizátorů kdosi z houfu pilotů, zatímco marně hledám očima některé známé obličeje, jejichž jména figurují na listině přihlášených. Prostě nepřijeli. Organizátoři mají z výrazně menšího počtu platících závodníků pořádně těžkou hlavu a i já musím přiznat, že jsem s fotografiemi určitých obličejů najisto počítal, kurňa! Z toho by fakt i kůň zcepeněl, Katko.

    "Ty vole, to je nádhera!" žasnou všichni piloti z Hradce Králové při pohledu na beskydské hory ze startoviště Skalka na Ondřejníku v nadmořské výšce 960 metrů, kam dnes organizátoři vzhledem ke svižnému jihozápadnímu větru celé závodní pole vyhnali. Pochopitelně, jak už bývá v těch našich beskydských končinách zvykem, dočista pěšky. Naštěstí jen tak nalehko bez báglů, které se vyvezly nahoru několika auty.

    "Levá ruka je ta, na které máte palec vpravo!" zdůrazňuje na poledním briefingu směr dnešního točení v blízkosti startu Kamil Konečný, takže dokonale ztrácím orientaci a začínám pochybovat o tom, jestli jsem pravák. Vyhlášená disciplína dnes směřuje po větru přes Prašivou a Javorový na 39 kilometrů vzdálené vlakové nádraží ve vesničce Hrádek a dvouhodinové startovní okno bude otevřeno už ve 12:30.

 Katka Kučerová alias Tatranka po ránu nad mapou

 Eva, Monika a Hanka na startovišti

 Kamil Konečný na briefingu

 Doktor Jančík a jeho nové panoramatické brýle z Moskvy

 Po startu

 Ve vzduchu

 Ve vzduchu

 Pod chmurkou

    Na čistě modré obloze se začínají od západu objevovat roztrhané cirry a dá se očekávat, že vítr bude postupně spíše sílit, než slábnout. Během půlhodiny od okamžiku otevření startovního okna je témě celé závodní pole ve vzduchu, začíná dotáčet první vznikající chmurky v nadmořské výšce kolem 2000 metrů a postupně mizí za obzorem. O necelou hodinu později vítr podle předpokladů nabírá na síle a Lysá hora dává v nárazech dokonce 13 m/s. Navíc se jeho směr na Skalce otáčí z jihozápadního na jižní a kdo doteď neodletěl, už určitě neodletí.

    Přeskok ze Skalky na Prašivou je i s podporou větru vždycky dlouhý a šest závodníků přistává už na tomto prvním rameni trasy. Zatímco vedoucí dvojice Honza Jílek s Luďkem Procházkou dotáčí nad Prašivou stoupání ve výšce 2500 metrů a cíl v Hrádku už tak mají jistý, dalších sedm pilotů vyhnívá na druhém rameni ještě před dosažením Javorového. Z celkového počtu 27 závodníků se jich do cíle dostává pouze sedm a Hance Matyáskové, která tentokrát přijela na závody bez obvyklého rodičovského dozoru, chybí nakonec do pásky sotva 5 kilometrů.

    Vítězem dnešní disciplíny se tedy časem 57 minut s průměrnou rychlostí 36 km/h stává znalec místních podmínek Honza Jílek, o necelé tři minuty horší čas má druhý Luděk Procházka a o dalších osm minut pomalejší je rodák z Čeladné Richard Bojda.

    A protože ve 20:00 už hlásí Lysá hora v Beskydech nárazy větru o rychlosti až 18 m/s, je docela dobře možné, že místo zítřejšího plánovaného Radhoště nastoupí neoblíbená varianta slovenského Straníku. Neoblíbená nejenom kvůli velké vzdálenosti od hlavního stanu v Kunčicích, ale taky kvůli omezení maximální využitelné nadmořské výšky na 1500 metrů v okruhu pěti kilometrů kolem Straníku. Ale při silném jižním větru bohužel není v Beskydech nejenom kde startovat, ale ani není kam letět.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku