Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Olympus Camedia C-2100 Ultra Zoom

Standa Hlavinka

    Fotoaparát C-2100 je digitální LCD zrcadlovka s CCD snímačem, který obsahuje celkem 2.1 mil. obrazových buňek a maximální rozlišení snímače je 1600x1200. Tento poloprofesionálních přístroj se nedá nazvat jinak než "dalekonosným dělem", i když při svých úctyhodných vlastnostech váží bez baterie a karty pouze 540g.
 Fotoaparát Olympus Camedia C-2100

Napájení a spotřeba
    K napájení fotoaparátu je možno použít čtyři tužkové články (NiCd, NiMH, alkalické) nebo dva lithiové bateriové bloky CR-V3. Použít je možno samozřejmě jako obvykle i externí síťový adaptér. Údaje o datumu a některá další nastavení jsou udržována v paměti přístroje pomocí vestavěné zálohovací baterie, ke které ovšem není přístup. Odběr proudu z tužkových článků je za normálního provozu značný, rovných 640mA (v hledáčku totiž svítí barevný LCD displej), takže NiMH články s kapacitou 1600mAh mohou teoreticky vydržet jen 2.5 hodiny. Ovšem opravdu teoreticky, protože po delší době nečinnosti, kterou je možno nastavit od 30 sekund do 5 minut, přejde fotoaparát do režimu spánku, při kterém odebírá z baterie proud o velikosti pouze 0.21mA. Stiskem libovolného tlačítka pak dojde během 2 sekund k "probuzení" a fotoaparát je opět připraven k expozici. Aktivace ze stavu úplného vypnutí pak trvá přibližně 3 sekundy.

    Přepneme-li veškeré zobrazení na větší barevný displej na zadní stěně fotoaparátu místo malého barevného displeje uvnitř hledáčku, vzroste spotřeba až na 780mA. Po úplném vypnutí fotoaparátu pak teče do přístroje pouhých 0.17mA, což je tak malá hodnota, že je zbytečné vyjímat články z přístroje při jeho delším nepoužívání.

CCD snímač
    Snímacím světlocitlivým prvkem přístroje je prokládaný CCD snímač s celkem 2.1 mil. obrazových buněk, z nichž využitelných je přibližně 2 mil., přesněji 1600x1200. Toto je současně maximální rozlišení použitého CCD snímače. Při všech nastavitelných rozlišeních 1600x1200, 1280x960, 1024x768 a 640x480 je možno vybrat mezi formátem TIFF a JPEG, přičemž u formátu JPEG je možno vybrat jeden ze dvou různých stupňů komprese. Na kartu s kapacitou 64MB lze tedy uložit od 10 snímků té nejvyšší kvality až po asi 800 snímků kvality nejnižší.

Objektiv
    Transfokátor tohoto fotoaparátu je skutečně mimořádná věc. Umožňuje měnit ohniskovou vzdálenost od 7 do 70mm, v přepočtu na kinofilm od 38 do 380mm (10x), jedná se tedy o desetinásobný optický Zoom. A aby toho nebylo málo, na konci rozsahu optického transfokátoru (380mm) je možno zapnout ještě digitální transfokátor (až 2.7x), čímž teoretická přepočtená ohnisková vzdálenost objektivu těsně přesáhne právě 1m (1027mm), a to při světelnosti 3.5! Výsledný obraz při použití digitálního transfokátoru pochopitelně není vytvářen díky dalšímu prodlužování ohniskové vzdálenosti, ale interpolací výřezu z obrazu, který byl vytvořen transfokátorem optickým. Je tedy třeba počítat s mírným zhoršením kvality výsledného snímku.

 Optický transfokátor na maximu (380mm)  Optický i digitální transfokátor na maximu (2.7x380mm)

    Při tak dlouhé ohniskové vzdálenosti pochopitelně nechybí optický stabilizátor obrazu, jinak by měl fotograf problémy s roztřesením záběru. Maximální světelnost objektivu je 2.8, při nastavení nejdelší ohniskové vzdálenosti pak klesne na 3.5, což je rozdíl pouhých 2/3 clonového čísla. Zdvih transfokátoru je pouze elektrický, nikoliv ruční a objektiv je pevně zabudován v těle fotoaparátu a není jej tedy možno vyměňovat. K rozšíření úhlu záběru slouží širokoúhlá předsádka (wide-konvertor), která beze změny světelnosti zkracuje ohniskovou vzdálenost objektivu 0.8x, tedy přibližně na ekvivalent 30mm. Předsádka není součástí fotoaparátu a je nutno ji dokoupit zvlášť.

    O zaostřování se stará zaostřovací automatika, která se aktivuje lehkým namáčknutím spouště. Výsledné zaostření je pochopitelně v TTL hledáčku ihned vidět a pokud si tuto možnost fotograf zapne, pak i pípnutím slyšet. Zaostřovací automatiku lze navíc přepnout i do režimu vyhodnocování zaostření z celé plochy snímku (iESP), na rozdíl od klasicky používaného zaostřování na střed záběru. Další z možností je zapnutí automatického sledování pohybujícího se objektu a tím i jeho neustálé automatické doostřování. Objektiv je schopen zaostřit již od vzdálenosti 22cm, po nasazení speciální makro předsádky pak už od 16cm. Při nedostatečném osvětlení pak přístroj aktivuje červenou diodu umístěnou vedle objektivu, které dostatečně nasvětlí střed fotografovaného záběru a umožní tak automatice zaostřit dokonce i v úplné tmě. Toto "červené" (nikoliv infračervené) zaostřování funguje do vzdálenosti přibližně 6 metrů, velmi však záleží jak na poloze transfokátoru, tak i na kontrastu nasvětlené části záběru. Rovinu ostrosti objektivu lze nastavit dokonce i ručně. Nejedná se však o klasické zaostřování otáčením prstence, ale pomocí tlačítek "vpřed" a "vzad". Výsledný efekt je v hledáčku samozřejmě vidět a navíc je ještě zobrazena ocejchovaná stupnice vzdáleností s posouvající se značkou.

    Fotoaparát lze přepnout ještě do dalších čtyř zvláštních režímů snímání. Režim s preferencí bílé umožňuje přesně fotografovat černé texty na bílém podkladě, zatímco režim s preferencí černé zase naopak. Třetí možností je nastavení černobílého fotografování bez barev a čtvrtou pak posunutí barevného podání snímku do teplého hnědého tónu.

    Rozlišovací schopnost celého kompletu (objektiv, CCD snímač) je velmi dobrá. Jak je z přiloženého výřezu čárového rastru v extrémním zvětšení vidět, ke slévání pixelů začíná docházet někde kolem hodnoty 20. Pro zachování stejných podmínek měření byl objektiv při expozici nastaven na úhel záběru 40° (přibližně ekvivalent ohniskové vzdálenosti 50mm) a clona naplno otevřena. Ještě pro úplnost - čárový rast je fotografován ze vzdálenosti 1.9m a tloušťka čáry s číslem 20 je přesně 0.5mm.

 Výřez čárového rastru o proměnném kroku v extrémním zvětšení

Hledáček
    Fotoaparát má k dispozici dva plnohodnotné TTL hledáčky. Oba jsou vlastně barevnými LCD displeji se 114000 obrazovými body. Prvním je umístěn za očnicí hledáčku s dioptrickou korekcí a má pochopitelně mnohem menší rozměry. Kromě posouzení zaostření, malého čtverce zaostřovací zóny jsou v něm zobrazena rovněž celá škála užitečných údajů od clonového čísla přes expoziční dobu, zdvih transfokátoru, kompenzaci expozice, počet snímků až po např. stav blesku. Po stisknutí jediného tlačítka obraz z hledáčku zmizí a přemístí se i se všemi zobrazovanými údaji na druhý, větší hledáček, umístěný na zadní stěně fotoaparátu. Většinu ze zobrazovaných hodnot je možno samozřejmě odečítat i na malém LCD displeji na horní straně fotoaparátu. Obraz v hledáčku je velmi jasný a jeho jas je automaticky korigován podle stupně osvětlení fotografované scény.

    Oba hledáčky umožňují rovněž zobrazit už pořízený záběr nebo celkem 4, 9 nebo až 16 zmenšených záběrů najednou. Pořízený záběr je možné si na dispeji zvětšit 1,5x, 2x, 2.5x nebo 3x, dokonce jej i na displeji posouvat a porovnat tak např. správnost zaostření v různých místech záběru. Po přepnutí do nastavovacího režimu umožňují oba barevné displeje pomocí přehledného menu systému nastavovat veškeré parametry přístroje a ovládat různé operace.

Expozice
    Fotoaparát má k dispozici 10 hodnot clonových čísel (2.8 až 8) odstupňovaných po 1/3, tři hodnoty citlivosti (ISO 100, 200, 400 a automatický výběr) a celkem 44 expozičních časů, odstupňovaných rovněž po třetinkách. Expoziční doba se pohybuje od 16 sekund až po 1/1150 sekundy. Zpoždění závěrky vzhledem ke stisku spouště je sice relativně krátké, nicméně znatelné. Při zapnutí mikrofonu v menu systému je pak možno ke každému snímku (kromě formátu TIFF) nahrát během 4 sekund po expozici zvukový komentář. Tento zvukový komentář je možno samozřejmě zaznamenat ke snímku i kdykoliv dodatečně.

    Expozici lze ovlivňovat až o +/-2EV v krocích po 1/3EV. Parametry expozice je možno měřit TTL systémem bodově ve středu záběru, se zdůrazněným středem nebo integrálně (ESP) z celé plochy záběru. K dispozici je i vícebodové měření z 8 různých míst obrazu s následným výpočtem průměru. Kromě úplné automatiky lze volit mezi režimem s prioritou clony (hodnotu clonového čísla si fotograf zvolí ručně), režimem s prioritou času (expoziční dobu si fotograf zvolí ručně) a plně manuálním režimem, ve kterém je možno ručně nastavit jak clonové číslo, tak i expoziční dobu. Navíc jsou k dispozici celkem čtyři další programy expoziční automatiky, které nastavují kombinaci clonového čísla a expoziční doby podle vybraného fotografovaného námětu (portrét, krajina, rychlý pohyb a záběry v noci). Přidržením tlačítka může fotograf naměřené hodnoty expozice "zaaretovat" (např. po změření světla na obličeji) a pak třeba změnit kompozici záběru beze změny hodnot expozice.

 Fotoaparát Olympus Camedia C-2100

    Vyvážení bílé barvy probíhá buď automaticky nebo je možno vybrat jednu ze čtyř přednastavených hodnot (sluneční osvětlení, zatažená obloha, zářivka a žárovka). Výsledný efekt je na barevném podání obrazu na displeji hledáčku pochopitelně ihned vidět.

    Díky vestavěné vyrovnávací paměti je možno fotoaparát přepnout do režimu sekvenčního snímání, ve kterém je schopen pořídit 6 až 72 záběrů (záleží na nastaveném rozlišení) v rychlém sledu za sebou rychlostí 1.5 záběru za sekundu. Přitom je možno vybrat ze dvou různých režimů. V prvním z nich jsou hodnoty expozice a zaostření odvozeny od prvního snímku série a zůstávají pro všechny další snímky stejné, zatímco v druhém režimu je každý záběr série měřen znovu. V režimu sekvenčního snímání ovšem nelze použít formát obrázku TIFF. Jednotlivou expozici (nikoliv sekvenci snímků) lze také spustit samospouští s prodlevou 12 sekund nebo pomocí dálkového ovladače s prodlevou asi 2 sekundy. Dálkový ovladač dovoluje kromě spuštění jednotlivé expozice navíc měnit i ohniskovou vzdálenost transfokátoru a v režimu prohlížení pořízených záběrů posouvat snímky jeden za druhým a měnit jejich zvětšení.

Videokamera
    Po přepnutí do režimu "videokamera" je fotoaparát schopen nahrávat videozáznam ve formátu Quick Time Motion JPEG rychlostí 12.5 snímku za sekundu s rozlišením 320x240 nebo 160x120. Současně se stisknutím spouště se spouští s videozáznamem i záznam zvuku, který je snímán zabudovaným mikrofonem. Pořízený videozáznam je pak možno přímo ve fotoaparátu nejenom prohlížet, ale i stříhat. Na kartu s kapacitou 64MB se tak vejdou (podle rozlišení) přibližně 4 nebo až 15 minut videozáznamu včetně zvuku.

Bracketing
    V obtížných světelných podmínkách dojde uplatnění funkce Bracketing, která umožňuje pořídit vždy 3 nebo 5 záběrů (např. v rychlé sekvenci za sebou), přičemž pro každý z nich je automaticky posunuta hodnota expozice o předem nastavenou hodnotu. Tento posun může být 1/3EV, 2/3EV nebo 1EV. Znamená to, že např. první záběr z trojice je podexponován o hodnotu tohoto posunu, druhý naopak o tuto hodnotu přeexponován a třetí je exponován bez kompenzace. Totéž lze provést i pro pětici záběrů, pak je rozsah hodnot kompenzace pochopitelně ještě větší. Po nasnímání takovéto série už pak stačí jenom vybrat ten nejlépe exponovaný snímek.

Paměť fotoaparátu
    Fotoaparát má k dispozici celkem dva druhy pamětí. Zabudovaná interní vyrovnávací paměť (buffer) je schopna pojmout až 5 snímků (záleží na nastaveném rozlišení), aniž by se muselo čekat na jejich úplné uložení do paměti výměnné. Fotograf má tak možnost pořizovat jednotlivé záběry poměrně rychle za sebou bez ohledu na momentální stav procesu ukládání dat do paměti. V přestávkách mezi záběry je vyrovnávací paměť rychle vyprazdňována ukládáním dat do druhé paměti, výměnné karty Smart Media (SM). Při nastaveném formátu obrázku TIFF je však tato funkce nepoužitelná, protože ukládání jediného snímku trvá přibližně 18 sekund.

    Maximální počet uchovaných záběrů pak závisí pochopitelně na tom, jakou kapacitu karty použijeme a jaký formát a rozměry snímků zvolíme. Pro ilustraci vezměme kartu s kapacitou 64MB. Na takovou kartu můžeme uložit v extrémním případě buďto pouze 10 snímků o rozměrech 1600x1200 bodů ve formátu TIFF bez komprese nebo naopak až 800 snímků o rozměrech 640x480 bodů ve formátu JPEG s maximální nastavitelnou kompresí.

Zábleskové zařízení
    Výklopný blesk nad objektivem fotoaparátu má směrné číslo 11 (při citlivosti ISO 100). To znamená, že při plně otevřené cloně objektivu (2.8) v poloze transfokátoru "wide" je maximální dosah blesku 4 metry, zatímco v režimu "tele" při plně otevřené cloně (3.5) logicky klesne na 3.2 metru. Zábleskovou automatiku lze ovlivnit nastavením kompenzace o +/-2EV v krocích po 1/3EV. Okamžik odpálení blesku je možno navíc synchronizovat s přední nebo zadní stranou závěrky.

    Vzdálenost výbojky blesku od osy objektivu činí ve vyklopeném stavu 65mm, což příznivě zvětšuje paralaxu a snižuje tak pravděpodobnost vzniku efektu červených očí. K dispozici je samozřejmě i režim rychlých předzáblesků pro zúžení zornic fotografovaných osob a tím i dalšího snížení možnosti vzniku jevu červených očí.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku